Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Pieczesz kruche ciasto? Sprawdź, kiedy najlepiej się za nie zabrać
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 15.11.2022 22:08

Pieczesz kruche ciasto? Sprawdź, kiedy najlepiej się za nie zabrać

Pieczesz kruche ciasto? Sprawdź, kiedy najlepiej się za nie zabrać
canva/ajafoto

Kruche ciasto jest bardzo uniwersalne i przygotujemy z niego między innymi tarty, spody do domowych wypieków, ciastka. Niezależnie od tego, czy robimy ciastka do kawy, czy ciasto z owocami lub kremem, kruche ciasto musimy odpowiednio przygotować, w przeciwnym razie będzie twarde. Warto też upiec je 2-3 dni wcześniej, bo wtedy będzie jeszcze smaczniejsze.

Kruche ciasto przygotujemy z mąki, jajek, zimnego masła i cukru. Mąkę, masło i cukier dodajemy w proporcji 3:2:1, czyli na 300 g mąki dodajemy 200 g masła i 100 g cukru. To idealne proporcje. Do kruchego ciasta najlepiej sprawdzi się drobny cukier do wypieków lub cukier puder.

Niektórzy do kruchego ciasta dodają całe jajko, inni wyłącznie żółtko. Do ciasta zawsze jednak warto dodać odrobinę kwaśnej śmietany. Ciasto z dodatkiem łyżki produktu wyrobimy szybciej, będzie również bardziej zwarte i nie będzie się tak kruszyć.

Kruche ciasto wymaga odpowiedniego wyrabiania i schłodzenia. Zbyt długie wyrabianie i zbyt krótki czas chłodzenia zepsują wypiek. Stanie się on twardy i zdeformowany po upieczeniu. Kruche ciasto upieczmy 2-3 dni przed planowanym podaniem, a będzie smaczniejsze.

Upiecz kruche ciasto 2-3 dni przed planowanym podaniem

Kruche ciasto po upieczeniu i ostudzeniu przykryj ściereczką i odstaw w suche miejsce. Po 2-3 dniach ciasto będzie jeszcze smaczniejsze, bardziej kruche i o wiele delikatniejsze.

Przed samym pieczeniem kruchego ciasta, owiń je folią spożywczą i wstaw do lodówki na godzinę. Ciasto musi się dobrze schłodzić przed rozwałkowaniem i pieczeniem, w przeciwnym razie wyjdzie twarde.

Kruche ciasto musi być szybko wyrobione

Kruche ciasto wyrabiaj przy pomocy miksera, melaksera lub noża, żeby szybko posiekać masło i połączyć je z resztą składników. Jeśli wyrabiasz ciasto ręcznie, również zrób to naprawdę szybko.

Długie wyrabianie kruchego ciasta, głównie dłonią, powoduje jego ogrzanie i nadanie mu kleistej konsystencji. Takie ciasto po upieczeniu będzie twarde i niezbyt smaczne.

Pomysł na pyszny deser z kruchego ciasta? Przygotuj tartę z kremem kawowym i obłędną szarlotkę z dużą ilością jabłek. Desery posmakują każdemu.

Kruche ciasto
canva/milla1974

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: