Wzięła bób i pokazała jak zrobić z niego zupę. Ludzie kompletnie zwariowali na jej punkcie
Autorka kanału Magdalenkowe Frykasy pokazała sposób na zupę krem z bobu. Nie ma w tym przepisie nic niezwykłego prócz jednej rzeczy. No bo kto by pomyślał, żeby z bobu gotować zupę? Okazuje się, że to doskonały patent.
Zupa krem z bobu
Bób, którym w sezonie niektórzy zajadają się niemal codziennie, to dość niezwykłe urozmaicenie naszej diety. Trudno pomyśleć o innej odmianie fasoli, której ziarna jadalibyśmy przez długie tygodnie przy każdej nadarzającej się okazji. Pochłaniamy go tak łapczywie, że czasem nie pomyślimy nawet, jak wiele potraw mógłby urozmaicić.
Tymczasem taka zupa to doskonały sposób, by zmienić warzywo w pełnowartościowy posiłek. Jest on niezwykle banalny w przygotowaniu – na bulionie i z dodatkiem zaledwie kilku składników. A jako że jest nietypowa i powstaje z sezonowego przysmaku, zupa taka, podana w eleganckich bulionówkach, może być ozdobą wykwintnego obiadu.
Podsmażam ziemniaki i podaję z tym sosem. Wszyscy znajomi już poprosili o przepisSposoby na bób
Bób sprawdza się doskonale w wielu różnych postaciach i różnych sposobach przyprawienia. Warto przygotowywać z nim purée, sałatki, albo – tak jak autorka Magdalenkowych Frykasów – spróbować zupy. Po sprawdzeniu tego oryginalnego przepisu sięgać można po inne warianty przypraw – np. przyprawiony kminem rzymskim i podany ze skwarkami z boczku.
Składniki
- ½ kg bobu
- Ok. ½ l bulionu warzywnego lub drobiowego
- 1 opakowanie sera roquefort (ser owczy, jego polska, krowia wersja to rokpol lub lazur)
- Garść liści mięty
- Sok z ½ cytryny
- Wysokiej jakości oliwa z oliwek
Zupa z bobem
Bób gotujemy w osolonym wrzątku do momentu, kiedy będzie miękki, ale jeszcze sprężysty. Po odcedzeniu przelewamy go zimną wodą, by łatwiej go było obrać. Bób obieramy i wkładamy do miseczki lub małego garnka.
Do bobu dolewamy dużą chochlę bulionu i blendujemy na gładką masę. Wywaru dolewamy tak długo, aż osiągniemy pożądaną gęstość zupy. Na koniec blendujemy jeszcze liści mięty – do smaku, oraz sok z cytryny.
Zupę podajemy posypaną pokrojonym w kostkę serem i skropioną wysokiej jakości oliwą. Jeśli wrzucimy ser do gorącej zupy, rozpuści się, jeśli podajemy krem na zimno – będzie w kawałkach. W obu wariantach smakuje pysznie.
Wypróbuj też przepisy na ogórki w zalewie miodowo-musztardowej i pizzopodobną przekąskę z ciasta francuskiego.