Polacy popełniają błędy robiąc pierogi. Babcia Zosia wyczytała ze starego zeszytu wskazówki
Pierogi przyrządzone z miękkiego i elastycznego ciasta będą znakomite. Nawet najlepszy farsz nie uratuje mącznych wyrobów, które są twarde i rozpadają się. Z recepturą babci Zosi przygotujecie puszyste i rozpływające się w ustach rarytasy. Wszystko za sprawą dwóch patentów — rezygnacji z jajka i podgrzania wody. Sprawdźcie koniecznie.
Sekretem smacznych pierogów jest miękkie i elastyczne ciasto. Babcia Zosia wie doskonale, że aby uzyskać odpowiednią konsystencję masy, nie można do niej dodać jajka i zimnej wody. Zamiast tego radzi, by zadbać o kilka innych szczegółów.
Przepis na ciasto na pierogi według babci Zosi
Z podanych proporcji przygotujecie około 50 pierogów o średnicy 4 cm.
Składniki:
100 ml wody
200 ml mleka
500 g mąki tortowej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki oleju rzepakowego
szczypta soli
Przygotowanie ciasta na pierogi:
Mleko i woda na pierogowe ciasto muszą być ciepłe. Przed rozpoczęciem wyrabiania ogrzewamy je razem w jednym garnuszku. W międzyczasie przesiewamy przez sito obie mąki, tworząc kopczyk z dołkiem.
Wlewamy do niego olej, po czym dodajemy zawartość garnka. Na koniec całość solimy i przystępujemy do zagniatania ciasta. Gdy jego składniki się połączą, rozwałkowujemy je na cienki placek i przy pomocy kieliszka wykrawamy okręgi o średnicy 4 cm.
Faszerujemy i starannie zlepiamy pierogi, po czym gotujemy je do miękkości. Wystarczy kilka minut od wypłynięcia wyrobu na powierzchnię wody. Podajemy z pasującą okrasą. Smacznego.
Więcej informacji na temat przyrządzania pierogów znajdziecie na naszej stronie. W tym artykule wyjaśniamy, czym skutkuje dodanie oleju do ciasta na ten rarytas. Ten natomiast zdradza jak przygotować je bez dodatku nabiału.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Placki ziemniaczane bez tarcia z ugotowanych ziemniaków. Prosty i niedrogi obiad
Kotlety mielone z piekarnika. Niezawodny przepis babci Stasi
Źródło: wielkiezarcie