Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Pomiń ten składnik robiąc ciasto na pierogi. Nie wyjdą twarde jak kamień
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 10.12.2024 22:00

Pomiń ten składnik robiąc ciasto na pierogi. Nie wyjdą twarde jak kamień

pierogi w dłoniach
fot. Shutterstock / Tatiana Gnuchykh

Ciasto na pierogi to może nie majonez, ale i tak potrafi poróżnić Polaków. Jest kilka szkół przygotowywania tego półproduktu. Nasz przepis to sposób na ciasto lekkie, ale sprężyste.

Ciasto na pierogi bez jajka

Spośród ciast na dania mączne pierogi są pod jednym względem szczególne. Oczekujemy od nich mianowicie, że ścianki ciasta będą cienkie, ale same sakiewki – wypakowane farszem. Musimy więc osiągnąć masę dostatecznie sprężystą, by nie rozwaliła się podczas gotowania, a jednocześnie delikatną i miękką.

Niektórzy upierają się, by do ciasta na pierogi dodawać jajko. Ten składnik jednak sprawia, że ciasto staje się twardsze. Dodajemy do niego w końcu białka, które ścinają się podczas gotowania, a wcześniej czynią masę dodatkowo zwartą.

lepienie pierogów

Żadne mleko, żadna woda. Śledzie najlepiej moczyć w tym napoju

Bez jajka – i co dalej

Do ciasta na pierogi nie zawsze, ale często, dodajemy też tłuszcz. Niektórzy sięgają po olej, inni po roztopione masło. Dobrym wyborem jest niewielki dodatek masła klarowanego, które jest czystym tłuszczem, a jednocześnie dodaje charakterystycznego dla siebie smaku. Jeśli dodatkowo nie zapomnimy, by użyć gorącej wody, mamy doskonały przepis na ciasto na pierogi.

Składniki

  • 500 g mąki pszennej typu 500
  • 2 łyżki masła klarowanego
  • 1 łyżeczka soli drobnoziarnistej

Doskonałe ciasto na pierogi

Mąkę przesiewamy na stolnicę, by utworzyła kopczyk. W jego środku robimy zagłębienie, w które wsypujemy sól. Do mąki dolewamy gorącej wody i siekamy, aż składniki zaczną się łączyć.

Masło klarowane rozpuszczamy, tylko tak, by było płynne. Dodajemy je do ciasta i dalej wyrabiamy. Zagniatamy ciasto tak długo, aż połączy się w sprężystą masę bez żadnych grudek i niedoskonałości.

Ciasto owijamy folią aluminiową. Odstawiamy do odpoczęcia na 15-20 minut. Następnie wałkujemy kolejne partie ciasta i wykrawamy z nich szklanką krążki. Na bieżąco faszerujemy je ulubionym farszem, a w kolejce do gotowania przechowujemy pod lekko wilgotną ściereczką.

Pierogi wrzucamy do wrzącej osolonej wody. Gotujemy przez 3 minuty od wypłynięcia. Po wyjęciu na talerz dodatkowo skrapiamy oliwą lub masłem, by się nie sklejały.

Wypróbuj też sposób na zmiękczenie schabu przed pieczeniem i przepis na sernikomakowiec.

krążki ciasta na pierogi