Łatwy sposób Kuronia na przepyszny żurek
Smakowity żurek jest jedną z najbardziej kultowych potraw naszej rodzimej kuchni. Istnieje wiele receptur na przepyszną zupę. Jakub Kuroń podzielił się swoim przepisem na żurek. Znajdziemy w nim między innymi białą kiełbasę i boczek.
Żurek jest absolutnym kulinarnym szlagierem. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy mogliby się nim zajadać niemal nieustannie. Jakub Kuroń opublikował na swojej stronie recepturę na prosty w przygotowaniu żurek, który przyprawia o szybsze bicie serca.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wyborny żurek od Jakuba Kuronia
Bez wątpienia żurek można zaliczyć do klasyków polskiej kuchni. Jego smak sprawia, że liczne grono smakoszy sięga po niego z miłą chęcią. Już wcześniej prezentowaliśmy przepis od Magdy Gessler. Tym razem wypróbujemy recepturę Jakuba Kuronia.
Nie da się ukryć, że Jakub Kuroń zna się na kulinariach jak mało kto. W jednym z poprzednich artykułów przedstawialiśmy jego przepis na kotlety mielone. Dziś przyjrzymy się temu, jak mistrz kuchni przyrządza żurek. Jakie składniki będą nam potrzebne?
1,5 l bulionu
4 liście laurowe
6 ziaren ziela angielskiego
400 g kiełbasy białej surowej
150 g boczku wędzonego
cebula
4 ząbki czosnku
4 ziemniaki
koncentrat żurku
30 g startego chrzanu
125 ml śmietanki 30%
30 ml oleju
sól
pieprz
jajka na twardo
Przepyszny żurek jest prosty w przygotowaniu
Białą kiełbasę nakłuwamy przy użyciu widelca. Taki zabieg sprawi, że mięsny specjał nie popęka w trakcie gotowania. Kiełbasy parzymy w bulionie z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego i pieprzu.
Przeważnie kiełbasa potrzebuje 20 minut w wywarze. Warto w tym celu wykorzystać również skórkę boczku. Woda nie może się intensywnie gotować. Powinna cały czas delikatnie pykać. Wyjmujemy ją do wystygnięcia.
Boczek kroimy w kostkę lub paski. Podsmażamy go na rozgrzanym oleju. Gdy już się zarumieni, wzbogacamy boczek o posiekaną cebulę i czosnek. Całość doprawiamy majerankiem.
Canva / papkin
Kiełbasę kroimy w plastry. Dodajemy ją do wywaru razem z ziemniakami pokrojonymi w kostkę. Wszystko gotujemy. Po 15 minutach zupę wzbogacamy o koncentrat żurku, chrzan oraz śmietanę.
Po kilkunastu minutach żurek powinien być gotowy. Najlepiej smakuje z dodatkiem jajek na twardo. Domownicy nie będą mogli się oprzeć takiej propozycji obiadowej. Żurek w tym wydaniu momentalnie znika z talerzy.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kuron.com.pl