Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Przenigdy nie popijaj tych produktów herbatą. Skutki są fatalne
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 31.10.2024 07:00

Przenigdy nie popijaj tych produktów herbatą. Skutki są fatalne

herbata z torebki
Fot. Canva/wonbatzaa

Herbata to ulubiony napój Polaków. Pijemy ją często, rano, po południu i niemal zawsze po obiedzie. Ale czy słusznie?

Zdrowa herbata

O herbacie pokutuje wiele mitów. Niektóre z nich są zakorzenione w rzeczywistości, inne nie bardzo. Długo mówiło się na przykład, że herbata odwadnia – do dziś można spotkać taki pogląd. Nie jest to jednak prawda – herbata to zabarwiona ziołami woda i jak każda woda nawadnia organizm.

Ma też liczne charakterystyczne dla siebie korzystne właściwości. Na przykład teina, która zawarta jest w naparach z herbacianych liści, ma działanie podobne do kofeiny. Pobudza więc i ożywia nasz organizm, sprzyja też koncentracji.

mocny napar

Rozbijam kurczaka i zawijam z farszem. Te kotlety to hit, najważniejsze jest mięso

Inne dobre właściwości herbaty

W herbacie znajdujemy też polifenole, które działają przeciwutleniająco. Napar rozgrzewa i wzmacnia odporność organizmu. Jest z nim jednak jeden problem – zawiera on taniny, a z tymi należy uważać, zwłaszcza w zestawieniu z innymi składnikami odżywczymi.

Taniny inaczej zwane są garbnikami i rzeczywiście – są to związki, które używane są w roślinnym garbowaniu skór. Znajdują się we wszystkim, co gorzko-cierpkie: młodych orzechach włoskich (zwłaszcza takich majowych, na orzechówkę), w liściach i gałęziach, a także w dużych ilościach w niektórych czerwonych winach. Taninowy posmak dodaje bogactwa smakowi i jest doceniany przez smakoszy. Nie zawsze jednak wychodzi nam na zdrowie.

Herbata a wchłanianie żelaza

Cytowane przez magazyn Real Simple dietetyczki Johanna Salazar i Maddie Pasquariello zwracają uwagę, że taniny w naszej diecie mogą być przeszkodą we wchłanianiu się żelaza w naszym organizmie. Wiążą się one z tym niezwykle cennym dla nas minerałem, przez co organizm nie może go tak łatwo wychwycić. Należałoby więc unikać picia herbaty do lub zaraz po posiłku.

Warto tu jednak pamiętać o pewnych zastrzeżeniach. Badania na ten temat są mianowicie na dość wczesnym etapie, a przede wszystkim na zwierzętach, co nie zawsze przekłada się na ludzi. Dietetyczki podkreślają więc, że u zdrowych osób pijących jeden-dwa kubki herbaty dziennie raczej nie należy się spodziewać negatywnego efektu herbacianych tanin na przyswajanie żelaza. Zwłaszcza że same garbniki mają swoje dobre strony – to właśnie one, przynajmniej w części, odpowiadają za przeciwutleniające działanie herbaty, które m.in. hamuje rozwój komórek rakowych i proces starzenia.

Wypróbuj też przepis na kotlety z kapusty i poznaj jazgarza – rzadko jedzoną, a bardzo zdrową rybę.

fusy herbaty