Przepis na domowy zakwas buraczany
Zakwas buraczany często kupujemy z myślą wigilijnym barszczyku. Jednak warto po niego sięgać częściej niż raz w roku, bo jest bardzo zdrowy. I wcale nie trzeba go kupować, bo bez wysiłku można go zrobić. Oto przepis na domowy zakwas buraczany.
Zakwas buraczany to płyn, który powstaje w czasie kiszenia buraków. Może nawet nie tak powstaje, co nabiera mocy. Kiszone buraki przygotowujemy podobnie jak ogórki, a więc zalewamy je zalewą. Po kilku dniach od nastawienia buraków w naczyniu zaczyna się fermentacja. Pod wpływem działalności bakterii kwasu mlekowego buraki i zalewa robią się kwaśne i nabierają dużej, zdrowotnej mocy.
Zakwas możesz użyć do zakwaszenia barszczu, ale możesz go też pić. Jest zdrowy, bo zwiększa odporność organizmu i dobrze działa na przewód pokarmowy. Buraki z zakwasu warto dodać do sałatki.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przepis na domowy zakwas buraczany
Składniki:
1 kg buraków ćwikłowych
4 ząbki czosnku
kawałek korzenia chrzanu
6-8 ziaren ziela angielskiego
2 listki laurowe
1 l wody
1,5 łyżki soli kamiennej
2 łyżki soku z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków
Przygotowanie zakwasu buraczanego
Przygotuj dwa litrowe słoiki (może być też większe naczynie ceramiczne, szklane lub gliniane). Do każdego włóż po 2 przekrojone ząbki czosnku, kawałek korzenia chrzanu, po kilka ziaren ziela angielskiego i po jednym listku laurowym.
Buraki umyj, obierz, pokrój w grubsze plasterki. Ułóż je w słojach, zostawiając ok. 3 cm wolnej przestrzeni od góry. Buraki powinny być ścisło ułożone, żeby nie pływały po wierzchu zalewy.
Wodę zagotuj, dodaj sól, mieszaj do rozpuszczenia. Wodę przestudź, wymieszaj z sokiem z kiszonej kapusty lub ogórków (ma przyspieszyć proces fermentacji).
Zalewą napełnij słoiki, nałóż pokrywki, zakręć. Słoiki odstaw w ciepłe miejsce na około tydzień. Gdy zalewa zacznie się pienić, zmętnieje i zrobi się ciemnobordowa, zakwas jest gotowy.
Buraki odcedź, zakwas rozlej do wyparzonych słoiczków, zakręć, wstaw do lodówki. Zakwas możesz przechowywać kilka tygodni.
Jeśli chcesz sprawdzić jak robi się barszcz z kiszonych buraków, zapraszamy na naszą stronę. Znajdziesz tam też informacje na temat zalet jedzenia buraków.
Źródło zdjęcia: canva/nata_vkusidey Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: kuchnia-domowa