Przepis na tę zupę przywiozłam z Podhala. Do jej zrobienia potrzebuję tylko 4 składników, rodzina się nią zajada
Ta zupa była kiedyś prawdziwym rarytasem na Podhalu. Zajadali się nią wszyscy, ale teraz niewiele osób pamięta o tej zupie. Przepis na nią przywiozłam z Białki Tatrzańskiej. Do zrobienia tej zupy potrzebują tylko 4 składników. Moja rodzina uwielbia jeść to danie.
Zapomniana zupa, czyli regionalny smak
Podczas wakacji na Podhalu próbowałam różnych nowych potraw. Kuchnia regionalna jest smaczna, sycąca i warta poznania. Jednak niektóre potrawy są już nieco zapomniane i bardzo rzadko się je przyrządza. Do takich dań należy zupa scypa, nazywana też zupą scyta.
Na pierwszy rzut oka przypomina trochę kapuśniak. Gotuje się ją bardzo szybko i tylko z 4 składników. Zupę z Podhala przygotowuję teraz w swoim domu. Moja rodzina zajada się nią, bo smak zupy scypa jest wyjątkowy.
Wbij goździki w czosnek i zostaw w kuchni. Uporczywy problem zniknie, szkoda, że wcześniej tego nie znałamJak ugotować zupę scypa z Podhala?
Składniki:
- ½ główki białej kapusty
- 1 kg ziemniaków
- 1 ½ litra mleka
- 2 łyżki masła
Z kapusty usuń głąb, potem ją poszatkuj, ale niezbyt drobno. Poszatkowaną kapustę wrzuć do garnka i zalej 500 ml mleka i wodą, tak by kapusta była zakryta. Gotują na średnim ogniu przez około 35 minut. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę.
Gotuj do miękkości w drugim garnku, a gdy kapusta się ugotuje, to ją odcedź. Następnie zalej ją litrem mleka, dodaj masło i zagotuj, by płyn stał się ciepły. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj z ugotowanymi ziemniakami.
Zupa scypa, czyli prosto i zdrowo
Dawniej białczańska zupa scypa była określana mianem zupy osób ubogich. Wszystko, dlatego że robi się ją tylko z 4 prostych składników. Są one tanie i łatwo dostępne. Tę zupę przygotujesz bardzo szybko, więc jeśli szukasz przepisu na smaczną i prostą zupę, ta receptura będzie idealna.
Warto próbować regionalnych smaków i potem przygotowywać je w swojej kuchni. Zupa scypa jest bardzo lubiana w moim domu. Regionalny smak z Białki Tatrzańskiej przeniosłam do swojej kuchni. Pisaliśmy o marokańskiej zupie pomidorowej. Podawaliśmy też przepis na kapuśniak z Kujaw.
Źródło: haps.pl