Robię surówkę z buraków w orientalnym stylu. Rodzina kręciła nosem, teraz ją uwielbia
Surówka z buraczków wydaje się czysto polską specjalnością, wprost stworzoną do schabowego i podawaną z chrzanem. A jednak, w tej egzotycznej postaci, choć złożona wyłącznie ze znanych składników, prezentuje się naprawdę niecodziennie.
Sałatka z buraczków
Egzotykę do tej sałatki wnosi nietypowy winegret oparty na limonce oraz specyficzna pieprzność. Przepis ten pochodzi z Maroka, jest więc wypróbowany w gorącym klimacie południowego wybrzeża Morza Śródziemnego. Przeniesienie go do Polski pozwoli sprowadzić choć odrobinę tamtejszego klimatu, a może także przywołać ciepłe lato.
Warto eksperymentować z różnymi możliwościami podawania buraków. To w końcu jeden z najlepszych produktów, który pomaga wytwarzać krew i zapobiegać anemii. Czerwony barwnik w burakach to także potężny przeciwutleniacz. Zawierają one też mnóstwo kwasu foliowego i dlatego polecane są kobietom w ciąży.
Ten przepis na bigos z młodej kapusty dostałem od dziadka. Lepszego w życiu nie jadłemBuraki po marokańsku
Ciekawostką jest, że buraki pochodzą z Bliskiego Wschodu. A zatem zestawianie ich z innymi smakami charakterystycznymi dla tego rejonu może i odbiega od polskiej tradycji, ale w pewnym sensie przywraca je do ich kolebki. Aby przyspieszyć przygotowanie tej sałatki, można sięgnąć po już ugotowane buraki, które można dostać w sklepach zapakowane próżniowo.
Składniki
- 500 g ugotowanych lub upieczonych buraków
- 1 czerwona cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 mały pęczek natki pietruszki
- 1 mały pęczek koperku
- 50 ml oliwy
- Sok z ½ limonki
- 2 łyeczki brązowego cukru demerara
- Szczypta soli
- Po 1 zczypcie mielonego kminku i pieprzu cayenne
Przygotowujemy marokańską sałatkę z buraków
Obrane buraki kroimy na ćwiartki i w cienkie plasterki albo ścieramy grubo na tarce. Czerwoną cebulę kroimy w jak najcieńsze pióra, a czosnek przeciskamy przez praskę. Składniki mieszamy. Do sałatki dodajemy posiekaną pietruszkę i koperek i przyprawiamy do smaku pieprzem cayenne i kminkiem. Wszystko razem mieszamy.
Wyciskamy sok z limonki. Przelewamy go do małego słoiczka, dodajemy cukier i sól. Słoiczek zakręcamy i energicznie wstrząsamy. Cukier z trudem rozpuszcza się w soku z cytryny, można więc pomóc sobie, rozprowadzając go wcześniej w minimalnej ilości wody. Należy uważać, by nadmiernie nie rozwodnić sosu.
Kiedy cukier będzie rozpuszczony, dolewamy oliwę i jeszcze raz energicznie wstrząsamy. Zależy nam na otrzymaniu jednolitej emulsji. Kiedy będzie gotowa, wylewamy ją na sałatkę.
Surówkę dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki na minimum 15 minut. Kiedy smaki dobrze się połączą, surówka jest gotowa.
Wypróbuj też przepisy na ziemniaczane naleśniki i zupę z czosnku niedźwiedziego.