Rodzina cały czas prosi mnie o to ciasto. Już wiem, co podam w oktawie Wielkanocy
Ciasto o nazwie Marysieńka zaprezentowała kiedyś sama siostra Anastazja. To świetny deser, który od tego czasu doczekał się wielu wariacji, a liczni kucharze próbowali swoich sił w przygotowaniu tego ciastka. Oto bardzo dobry przepis.
Marysieńka – z Krakowa
Obok Jamy Michalikowej i Europejskiej Marysieńka była jedną z najsławniejszych cukierni przedwojennego Krakowa. Najprawdopodobniej to z niej pochodzi ciastko o tej nazwie, które dziś dzięki słynnej zakonnicy-kucharce przygotowuje się w polskich domach. To niezwykle efektowne ciastko, którego przepis łatwo można modyfikować, dodając liczne smakołyki.
W podstawowej wersji jest to kakaowo-orzechowe ciastko biszkoptowe z lekkim kremem i polewą czekoladową. Jeśli to nie jest idealne połączenie cukierniczych smaków, to już nie wiemy, co nim jest. Warto więc wypróbować taki przepis, opanować go, a następnie się nim bawić i nieco urozmaicać.
Łączę buraki, fetę i pomarańcze. Ta odświeżająca sałatka to ratunek po świątecznym przejedzeniuPodstawowa Marysieńka
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z orzechowej wersji przepisu z kanału youtube Smaki Katriny.
Składniki spodu kakaowego
- 1,5 szklanki mąki tortowej
- 7 jajek
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 120 ml oleju
- ½ szklanki cukru
- 2 łyżki kakao
- 1/2 szklanki mocnej kawy
Składniki bezowej masy orzechowej
- 5 białek jaj
- ¾ szklanki cukru
- 2 łyżki mąki
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
- 200-300 g dowolnych orzechów, prażonych
Składniki masy kremowej
- 1 l mleka
- ¾ szklanki cukru
- 5 żółtek jajek
- ¼ kg masła
- 2 niesłodzone budynie śmietankowe
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 1 torebka cukru waniliowego
Polewa czekoladowa
- 1 tabliczka (100 g) czekolady gorzkiej
- 100 ml śmietanki kremówki
Pieczemy Marysieńkę
Aby przygotować bezową warstwę z orzechami, ubijamy białka jajek na sztywną pianę. Nie przestając ubijać, stopniowo dodajemy cukier, nadal ubijamy. Dodajemy mąkę pszenną i ziemniaczaną, łączymy łyżką. Do masy dodajemy proszek do pieczenia, mieszamy, a następnie łączymy z posiekanymi prażonymi orzechami. Masę wylewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i wypiekamy przez ok. 20 minut w temperaturze 180 stopni. Ciasto wyjmujemy z piekarnika i studzimy.
Podobnie przygotowujemy bazę biszkoptową. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę. Żółtka ubijamy na krem z cukrem. Dodajemy suche składniki, olej i 120 ml wody i mieszamy do dokładnego połączenia. Na koniec łączymy całość z piana z białek. Kawę pozostawiamy do nasączenia ciasta, kiedy będzie gotowe. Biszkopt kakaowy pieczemy w tej samej blasze, co masę bezową, również przez 20-30 minut w temperaturze 180 stopni, aż ciasto będzie suche w środku. Po wyjęciu studzimy i rozkrawamy w poprzek na dwie warstwy.
Przygotowujemy masę kremową. W garnku mieszamy rózgą żółtka jaj, cukier, budyń śmietankowy i mąkę ziemniaczaną. Dolewamy ok. ½ szklanki mleka i dokładnie mieszamy. Kiedy masa jest dobrze wyrobiona i nie ma w niej grudek, dodajemy pozostałe mleko i cukier waniliowy. Gotujemy, aż budyń się zagęści, ciągle mieszając i odstawiamy budyń do ostudzenia. Ostudzony budyń mieszamy mikserem z masłem o podobnej temperaturze.
Składniki łączymy w tort. Kakaową bazę nasączamy kawą i równomiernie smarujemy połową przygotowanego kremu. Na tę warstwę układamy ciasto orzechowe i smarujemy drugą połową kremu. Całość przykrywamy drugą połową kakaowego biszkoptu. W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę, łączymy z kremówką i lekko studzimy. Polewę rozprowadzamy po powierzchni ciasta i dekorujemy orzechami lub wybraną posypką. Po schłodzeniu wszystkich składników ciast odkładamy do lodówki na co najmniej dwie godziny.
Wypróbuj też przepisy na prosty i doskonały biszkopt oraz blok czekoladowy według Ewy Wachowicz.