Trik poprawiający smak rosołu

Rosół w każdym domu w Polsce przygotowywany jest na wiele różnych sposobów. Jedni preferują delikatny wywar ugotowany na kurzych skrzydełkach, inni zdecydowanie wolą wołowy esencjonalny rosół, cechujący się ciemną barwą i intensywnym smakiem.
Niestety, niezależnie od preferencji, nie zawsze udaje się ugotować tę zupę idealnie - zdarza się czasem tak, że jakość mięsa pozostawia wiele do życzenia, co przekłada się na ilość tłuszczu na powierzchni. Na szczęście znamy genialną metodę, która ratuje z tego typu opresji.
Rosół można łatwo uratować
Nawet w kurczaku może być bardzo dużo tłuszczu. Wystarczy w końcu kupić tuszkę od sprzedawcy, który nie dba za bardzo o jakość swoich produktów. Ugotowana na takim mięsie zupa będzie wyjątkowo tłusta, ponieważ z kurczaka wytopi się pod wpływem temperatury sporo tkanki tłuszczowej.
Na szczęście wystarczy mieć kostki lodu w zamrażalniku, a wszystko zniknie w kilka chwil. Należy wyjąć kostki lodu z zamrażarki i włożyć jedną lub dwie do gorącej zupy. Szok termiczny zetnie tłuszcz na powierzchni, który przylgnie do lodu. Następnie trzeba tylko wyłowić substancję i gotowe.
Innym sposobem jest włożenie rosołu do lodówki na noc. Z czasem tłuszcz wypłynie na powierzchnie i zetnie się - wtedy można wygarnąć go łyżką. Nie każdy ma jednak czas, aby tak długo czekać, dlatego dla spieszących się idealnie sprawdzi się tik z kostką lodu.
Chcesz poznać więcej doskonałych przepisów, na kulinarne perełki? Zajrzyj do tego tekstu, w którym zdradzamy jak usmażyć idealną jajecznicę. W tym artykule prezentujemy recepturę na klasyczne amerykańskie naleśniki, za którym szczególnie szaleją dzieci.
Jak zrobić klarowny rosół?
Szumowiny skutecznie sprawiają, że zupa staje się matowa i nieprzejrzysta. Oczywiście można je wyławiać na samym początku gotowania mięsa, lecz nie zawsze uda się wyciągnąć je wszystkie. Aby zmienić wygląd wywaru, wystarczy użyć białka jaja.
Oddziel białko od żółtka i wrzuć białko do zupy. Gdy zetnie się, przelej wywar przez czystą i sterylną gazę. Białko zwiąże szumowiny, które nie będą mogły przedostać się przez niewielkie oczka w gazie. Istnieje również metoda, która wydobywa jeszcze więcej barwy w zupie.
W tym celu należy upiec mięso i warzywa w piekarniku na złoty kolor. Dalsze kroki są identyczne jak przy gotowaniu zwykłego rosołu - karmelizacja na powierzchni składników spowoduje, że mięsna zupa będzie o wiele bardziej intensywna zarówno w smaku, jak i barwie.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: beszamel.se.pl



































