Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Sekret mielonych Gessler tkwi w 1 czynności. Nie każdy się nie na nią decyduje
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 28.10.2024 11:01

Sekret mielonych Gessler tkwi w 1 czynności. Nie każdy się nie na nią decyduje

magda gessler i mielone
fot. facebook.com/magdagessler.official; Canva

Magda Gessler, swoim zwyczajem, stoi na straży poprawności i tradycji w polskich daniach. Jej sposób na kotlety mielone jest bardziej pracochłonny. Zapewnia jednak, ze efekty są wyśmienite.

Kotlety mielone Magdy Gessler

Magda Gessler jest zwolenniczką kuchni raczej wykwintnej. Wydawałoby się, że w takowej nie ma miejsca na kotlety mielone – danie tyleż pyszne, co proste i pospolite. Jednak jeśli odpowiednio się poświęcić, tradycyjne kotlety można ulepszyć jedną prostą czynnością.

Gessler poleca otóż samodzielne mielenie mięsa. W czasach, kiedy gotowe zmielone na tackach można kupić bodaj łatwiej niż w kawałkach, jest to pewnego rodzaju ekstrawagancja. Mamy jednak pewność, że to, co trafia do naszych kotletów, to pełnowartościowy produkt.

mięso mielone

Weź banana, płatki owsiane i jajko. To szybkie danie zasługuje na jakąś nagrodę

Jakie mięso na kotlety mielone

Ręczne mielenie mięsa na kotlety mielone pozwala też manipulować proporcjami. Możemy wykroić co tłustsze kawałki albo dodać np. wołowiny do wieprzowych kotletów. Magda Gessler poleca, by wieprzowiny było w składzie mielonych o ⅓ więcej niż wołowiny, czyli np. odpowiednio 800 i 500-600 g.

Składniki

  • 800 g szynki wieprzowej
  • 500 g wołowiny
  • 3 cebule
  • 2 jajka
  • 1 bułka namoczona w mleku
  • Sól, pieprz, majeranek
  • Bułka tarta do panierowania, masło klarowane do smażenia

Mięso mielone na kotlety

Mięso mielimy po umyciu, w maszynce do mięsa z sitkiem o średnich okach. Dolewamy do miski odrobinę wody i wyrabiamy mięso przez kilka minut, by je napowietrzyć. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy do zeszklenia na rozgrzanym maśle.

Bułkę dobrze odciskamy z mleka. Dodajemy ją do mięsa razem z jajkiem. Przyprawiamy majerankiem, solą i pieprzem. Dokładnie wyrabiamy kotlety na kleistą masę.

Z mięsa formujemy kulki i delikatnie spłaszczamy. Dokładnie obtaczamy je w bułce tartej, lekko dociskając. Kotlety mielone smażymy z obu stron na dobrze rozgrzanym maśle – w zamian można też użyć smalcu.

Wypróbuj też przepisy na racuchy z dyni i sałatkę z szynką.

mielenie mięsa