Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Śląskie babcie robią mielone inaczej niż w innych częściach Polski. Te 2 rodzaje mięs są kluczowe
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 06.09.2023 22:44

Śląskie babcie robią mielone inaczej niż w innych częściach Polski. Te 2 rodzaje mięs są kluczowe

robienie mielonych
Canva/Ccat82

Kotlety mielone to sposób na smaczny, ale też szybki obiad. Zwykle mielone robimy z mięsa wołowego. Jednak na Śląsku do kotletów mielonych używa się innych rodzajów mięsa. Z nich przygotowuje się karminadle, które nieco różnią się od klasycznych kotletów mielonych. 

Karminadle, czyli śląskie mielone

Dawniej karminadle przygotowywano na Śląsku od święta. To się zmieniło i dziś te oryginalne kotlety mielone są przyrządzane na co dzień. Jednak różnią się one od tradycyjnych mielonych, które podawane są w innych regionach Polski. Wszystko przez rodzaje mięs, z których są robione.

Zwykle lubiane kotlety mielone robimy z mięsa wieprzowego. Mięso przeważnie pochodzi z łopatki i jest dość tłuste. Mielone można też robić z szynki wieprzowej. Wówczas kotlety nie są tak bardzo tłuste. Jednak z jakich rodzajów mięs przyrządzane są śląskie mielone, czyli karminadle?

robienie kotletów
Canva/iStockVadim
Zawsze sypię szczyptę do smażonej cebulki. Wychodzi o niebo lepsza

Z tych rodzajów mięsa przyrządzamy karminadle

Śląskie karminadle są robione z mięsa wołowego lub wieprzowo-wołowego. Jednak dodaje się do nich też mięso królicze. Dawniej te kotlety jadano nie tylko jako danie obiadowe. Jedzono je też jako dodatek do chleba i krojono je w plastry. 

Mięso królicze jest mięsem białym i lekkostrawnym. Oprócz tego jest wyjątkowo delikatne oraz soczyste. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka i niską zawartością tłuszczu. Dzięki temu dodatkowi śląskie karminadle są soczyste i chudsze niż tradycyjne mielone. 

Jak zrobić śląskie karminadle?

Składniki:

  • 500 g mięsa mielonego wieprzowego
  • 500 g mięsa mielonego króliczego
  • duże jajko
  • czerstwa kajzerka
  • cebula
  • sól
  • pieprz
  • bułka tarta
  • tymianek
  • olej lub smalec do smażenia

Czerstwą kajzerkę moczymy w wodzie. Cebulę szatkujemy i podsmażamy. Odstawiamy do ostygnięcia. Teraz mięso przekładamy do miski, wbijamy jajko, dodajemy podsmażoną cebulę i namoczoną kajzerkę. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. 

Wsypujemy przyprawy i mieszamy. Formujemy kotlety i obtaczamy je w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, kotlety smażymy z dwóch stron na złoty kolor. Odsączamy je z tłuszczu na ręczniku papierowym. Karminadle podajemy z ziemniakami i zasmażana kapustą kiszoną. Pisaliśmy o składniku, który podkręci smak mielonych. Podawaliśmy też przepis na pyszne mielone. 

mielone
Canva/tgchan

Źródło: haps.pl