Sposób na tę turecką jajecznicę poznałem na wakacjach. Smakuje mi 100 razy bardziej, niż klasyczna
Są osoby, którym jajecznica z pomidorami nie mieści się w głowie. Jednak bardzo mało takich osób spotkamy w Turcji, gdzie są one nieodłącznym składnikiem tradycyjnej jajecznej potrawy. Oto menemen, czyli turecka jajecznica.
Turecka jajecznica
W Turcji to jedno z najbardziej znanych tradycyjnych dań. Toczą się wręcz spory o kanoniczną postać przepisu. Jeden z takich sporów dotyczył m.in. cebuli. Turecką jajecznicę wyróżnia bowiem duża ilość warzyw, które mają w niej swoje miejsce.
Innym ważnym składnikiem tradycyjnego menemen jest wołowa kiełbasa czosnkowa o nazwie sucuk. Oczywiście turecka tradycja nie zobowiązuje nas aż tak bardzo. W tym przepisie używamy więc dowolnej kiełbasy, jaką uda się kupić – albo nie używamy jej wcale.
Moja mama zawsze przed snem wypija ten napój. Kiedy poznałem powód, sam zacząłem tak robićMenemen, czyli jajecznica po turecku
Do przygotowania takiego śniadania (lub obiadu) potrzeba nieco więcej cierpliwości niż zazwyczaj potrzebne jest przy potrawach tego rodzaju. Trzeba odpowiednio udusić warzywa, a następnie zredukować je, by jajka nie pływały. Z drugiej strony zadbać należy o odpowiednie ścinanie się jajek. Efekty jednak wynagradzają te kilka minut więcej spędzonych nad patelnią.
Składniki
- 4 jajka
- 3 średnie pomidory
- 1 spiczasta słodka papryka
- 200 g kiełbasy, najlepiej wołowej
- 2 cebule
- Opcjonalnie: 80 g sera feta (oryginalnego)
- Przyprawy: słodka i ostra papryka, kminek, oregano, czosnek
- Sól, pieprz, oliwa do smażenia
Turecki sposób na jajka
Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na głębokiej patelni na oliwie. Po 2-3 minutach dodajemy pokrojoną w kostkę kiełbasę. Przyprawiamy kminkiem i czosnkiem i wysmażamy.
W międzyczasie kroimy w kostkę paprykę. Pomidory nacinamy na krzyż na czubkach i zanurzamy na kilka minut w gorącej wodzie. Po wyjęciu obieramy i kroimy w kostkę. Kiedy cebulka zaczyna się robić szklista, a kiełbasa rumiana, dodajemy paprykę, a następnie pomidory. Przyprawiamy solą, pieprzem, papryką i oregano.
Patelnię nakrywamy i dusimy warzywa do miękkości na małym ogniu. Kiedy pomidory się rozpadną, a papryka będzie miękka, zdejmujemy pokrywkę. Zwiększamy moc palnika i pozwalamy warzywnemu sosowi wygotować się.
Jajka wybijamy do miski i mieszamy, by rozbić żółtka. Przyprawiamy solą i pieprzem, uważając, by nie przesolić – soliliśmy już warzywa. Jajka wylewamy na patelnię. Jeśli używamy fety, kruszymy ją teraz na jajka.
Patelnię nakrywamy na dwie minuty. Kiedy białka lekko się zetną, zaczynamy mieszać. Jajecznica będzie gotowa, kiedy będzie dość mocno ścięta.
Wypróbuj też przepisy na zupę z kurek i placuszki z cukinii.