Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Strzelczyk zdradził sekret idealnej szczawiowej. Jego rada jest bezcenna
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 11.05.2023 21:22

Strzelczyk zdradził sekret idealnej szczawiowej. Jego rada jest bezcenna

sekret zupy szczawiowej
YouTube/@ODDASZFARTUCHA

Jak przygotować pyszną zupę szczawiową? Co zrobić, żeby uzyskać idealnie kwaskowaty smak, który jest tak charakterystyczny dla zupy szczawiowej. Sekret tej lekkiej zupy sezonowej zdradza Tomasz Strzelczyk. 

Smak prawdziwej szczawiówki

Podstawą wybornej zupy szczawiowej jest szczaw dobrej jakości. Liście nie mogą być pryskane chemią. Najlepiej, żeby były z własnego ogródka, albo ze sprawdzonego źródła. Smak zupy szczawiowej często kojarzy się z okresem dzieciństwa i wakacjami u babci na wsi, gdzie szczaw rósł w ogródku. 

Zupa szczawiowa zawiera sporo witamin, takich jak: witamina C, A, E i witaminy z grupy B. Do tego żelazo, magnez, fosfor i dużo błonnika. Niektórzy jadają ją w celach leczniczych - przy astmie, zapaleniu krtani czy oskrzeli.

Poszedł do najgorszej restauracji w Zakopanem. Szok co znalazł w jedzeniu

Sekret kwaśnej zupy szczawiowej

Liście szczawiu trzeba dokładnie wypłukać. Tomasz Strzelczyk przygotowywanie szczawiówki zaczyna od pokrojenia włoszczyzny. Używa też kości ze schabu, które gwarantują wyjątkowy smak zupy. Szczaw musimy drobno pokroić. 

Według Tomasza Strzelczyka sekret kwaskowatego smaku zupy szczawiowej tkwi w ogonkach, które zostawiamy przy liściach szczawiu. Pod żadnym pozorem ich nie usuwamy. To właśnie one zapewnią naszej zupie ten wyjątkowy smak. Ogonki są najbardziej kwaśne.

Warzywa i przyprawy w szczawiówce

Tomasz Strzelczyk radzi, żeby do szczawiówki dodać lubczyk, który zapewni oryginalny aromat. Gdy ugotujemy wywar- musimy wyjąć z niego warzywa. Marchewkę należy pokroić w kostkę i możemy już wrzucać szczaw, który we wrzącej wodzie zmieni kolor.

Szczaw gotujemy maksymalnie 10 minut. Pamiętajmy o ziemniakach, do których warto dodać łyżkę masła. Koperek i lubczyk sprawi, że zupa szczawiowa nabierze wyjątkowego wiosennego aromatu. Jakiś czas temu pisaliśmy o pomysłach na szczaw w kuchni. Podawaliśmy też przepis na inną zupę szczawiową.

strzelczyk gotuje
YouTube/@ODDASZFARTUCHA

Źródło: YouTube/@ODDASZFARTUCHA