Szybki bigos w sam raz na ciepłe dni. Bez dodatku kiszonej kapusty
Zapraszamy na szybki bigos idealny na ciepłe dni. Robi się go bez dodatku kiszonej kapusty, dzięki czemu jest delikatniejszy w smaku. Miejsce suszonych grzybów zajmą w nim pieczarki, a mięsa — kiełbasa. Nasz bigos nie wymaga długiego gotowania, a wychodzi naprawdę smaczny.
Bigos jest tradycyjną, polską potrawą kojarzoną głównie z porą jesienno-zimową. Nie obędą się bez niego Święta Bożego Narodzenia ani sylwestrowa impreza. Jego podstawą jest zwykle kiszona kapusta i duży dodatek mięs. Dzięki temu danie to jest sycące i bardzo smaczne.
Jeśli jednak macie ochotę na bigos teraz, latem, możecie go przygotować w nieco lżejszej wersji. Oczywiście kupicie bez problemu kapustę kiszoną — świeżą lub jeszcze z poprzedniego sezonu. Jednak jeśli chcecie ugotować bigos szybciej i w lżejszej wersji, postawcie na zwykłą, słodką białą kapustę.
Przepis na szybki bigos
Składniki:
1 duża główka białej kapusty (jeśli jest luźna i nieduża, użyj 2 sztuk)
2 duże cebule
olej
50 dag pieczarek
50 dag cienkiej kiełbasy
2-3 listki laurowe
4-5 ziaren ziela angielskiego
1 mały słoik koncentratu pomidorowego
kminek
majeranek
sól, pieprz
Przygotowanie bigosu ze słodkiej kapusty
Kapustę oczyść, poszatkuj, umieść w dużym garnku. Podlej ją wodą, zagotuj. Dodaj trochę soli, listki laurowe i ziarna ziela. Gotuj przy uchylonej pokrywce ok. 10 minut.
Cebulę obierz, pokrój w kostkę. Zeszklij na oleju. Pieczarki oczyść, pokrój w plasterki, dodaj do cebuli. Całość przesmaż, dodaj do kapusty.
Kiełbasę pokrój w talarki lub w kostkę, przesmaż na oleju, dodaj do kapusty. Wsyp też trochę kminku i majeranku, gotuj, aż kapusta będzie miękka.
Wtedy dodaj do niej koncentrat pomidorowy, trochę soli i pieprzu. Gotuj jeszcze 5 minut, dopraw do smaku.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na bigos z cukinii, a także przepis Magdy Gessler na bigos szlachecki.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Boskie budyniowe ciasto bez pieczenia według przepisu Jakuba Kuronia. Zrobisz je z łatwością
Jak kroić cebulę, żeby nie szczypała w oczy? Najlepsi kucharze mają niezawodny patent