Ta kanapkowa rolada to moje danie popisowe. Nawet teściowa poprosiła o przepis
Ten przepis pozwala na przygotowanie niezwykle kreatywnego dania. Sprawdzi się ono świetnie jako zastępnik wędliny na śniadaniowych kanapkach, ale można wykorzystać je też jako przystawkę, a nawet postawić na świątecznym stole.
Rolada na kanapkę
Przepis ten uwalnia kreatywność na kilka sposobów. Po pierwsze – jeśli chodzi o dobór składników. Proponujemy tu kilka podstawowych elementów, ale kiedy już zapoznamy się z techniką przyrządzania takiej rolady, możemy komponować ją dowolnie.
Ale niezwykle ciekawym rozwiązaniem, po które rzadko sięgamy, jest też użycie plastikowej butelki jako formy kuchennej. Taki pojemnik po soku nie nadaje się do piekarnika, ale przy schładzaniu potraw takich jak ta sprawdzi się doskonale.
Biorę jabłko, cebulkę i wątróbkę i wsadzam je do słoika. Za ten obłędny przepis podziękujesz mi później Biała kiełbasa nie dla wszystkich. Tym osobom może zaszkodzićRoladka w butelce
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Cookrate.polska. Bazą roladki jest tu kefir. Równie dobra, jeśli nie lepsza, wychodzi ona na maślance, którą stosujemy w naszym przepisie.
Składniki
- 250 g wędzonej piersi z kurczaka
- Opcjonalnie: część mięsa można zastąpić np. szynką
- 4 jajka
- Mały pęczek koperku
- Łyżeczka suszonego czosnku
- 300 ml maślanki
- Łyżka musztardy
- 35 g żelatyny
- Sól, pieprz
Przygotowanie rolady kanapkowej
Jajka gotujemy na twardo i siekamy, a wędzonego kurczaka (i ewentualne inne wędliny) kroimy w dość drobną kostkę. Koperek siekamy. Żelatynę rozrabiamy w ⅓ szklanki gorącej wody i odstawiamy do przestudzenia.
Składniki mieszamy w misce i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dodajemy posiekany koperek. Do osobnej miski wlewamy maślankę i dokładnie mieszamy w niej łyżkę musztardy. Do całości dodajemy jeszcze rozpuszczoną i przestudzoną żelatynę.
Maślankę z żelatyną łączymy ze składnikami rolady i dokładnie mieszamy. Z plastikowej butelki i prostych ściankach odcinamy szyjkę. Butelkę wypełniamy dokładnie składnikami roladki, upewniając się, że nigdzie nie zostały wolne przestrzenie.
Butelkę odstawiamy na półkę na drzwiach lodówki na co najmniej godzinę. Przed wyjęciem upewniamy się, że żelatyna dobrze ścięła całą roladę. Butelkę rozcinamy nożykiem i wyjmujemy efektowną roladkę. Serwujemy ją w plastrach.
Wypróbuj też przepisy na zapiekankę ziemniaczaną i sycącą zupę z soczewicy.