Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Taką zupę grzybową mógłbym jeść non stop. W życiu nie próbowałem lepszej
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 11.10.2024 13:11

Taką zupę grzybową mógłbym jeść non stop. W życiu nie próbowałem lepszej

zupa grzybowa
fot. Anna Zyśk

Wielu z nas zupa grzybowa kojarzy się tylko ze świętami, kiedy zajadamy się tym przysmakiem. Jednak z tym prostym przepisem możemy cieszyć się nią nawet codziennie. W kilka minut wyczarujemy codzienną zupę o mocnym grzybowym aromacie. Wszystko dzięki niezawodnej recepturze, którą znajdziesz poniżej.

Zupa grzybowa na co dzień

Przygotowanie takiej zupy nie wymaga wcale wysiłku. Wystarczy podsmażyć kilka prostych, codziennych składników i dodać garść świeżych grzybów. To doskonały przepis na posiłek. Sprawdzi się idealnie zwłaszcza, gdy wracasz z lasu z koszykiem pełnym grzybów. 

Jak przygotować taką prostą zupę pokazuje nam Ania Zyśk, prowadząca na Instagramie kanał jedz.pysznie. Jej zupa grzybowa, zabielona śmietaną, jest dodatkowo przyprawiona sosem sojowym. Dzięki temu łączy się w niej niezwykła kombinacja smaków umami.

Na 1.11 podaję sałatkę jarzynową z tym składnikiem. Rodzina na nią czeka

Zupa ze świeżych grzybów

Do zupy najlepiej użyć typowych leśnych grzybów – borowików czy podgrzybków. Pamiętajmy, by przygotowując zupę z własnych zbiorów, dokładnie oglądać grzyby. W razie wątpliwości co do ich gatunku, warto skontaktować się z ekspertem w powiatowym Sanepidzie. Po weryfikacji pora zacząć gotowanie.

Składniki

  • garść świeżych grzybów
  • 1 l bulionu
  • 1 średnia cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 liść laurowy
  • 1 marchewka
  • 100 ml śmietany kremówki
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • 1 mały pęczek natki pietruszki
  • Sól, pieprz, sos sojowy

Gotujemy zupę grzybową

Krok 1. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na maśle. Kiedy zaczyna robić się szklista, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, a następnie oczyszczone i pokrojone grzyby. Smażymy przez chwilę.

krok1.jpg
Fot. Anna Zyśk

Krok 2. Dodajemy ziele, liść laurowy, zalewamy bulionem i dodajemy startą na tarce marchewkę. Gotujemy ok. 10 minut.

krok2.jpg
Fot. Anna Zyśk

Krok 3. Śmietanę w osobnej miseczce zalewamy łyżką gorącego bulionu. Mieszamy do połączenia się składników. Zahartowaną śmietanę wlewamy do garnka z zupą.

krok3.jpg
Fot. Anna Zyśk

Krok 4. Zupę doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sosem sojowym. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Gotujemy jeszcze przez chwilę i podajemy.

krok4.jpg
Fot. Anna Zyśk