Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Tę surówkę zawsze w niedzielę robiła moja babcia. Podstawą jest zdrowe warzywo, większość o nim zapomina
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 27.01.2024 18:58

Tę surówkę zawsze w niedzielę robiła moja babcia. Podstawą jest zdrowe warzywo, większość o nim zapomina

surówka
Canva

Ten przepis na surówkę przywraca należne miejsce zapomnianemu warzywu. Dzięki niemu dodatek do obiadu staje się chrupiącą ucztą. A ponieważ surówki to samo zdrowie, warto zadbać, by różnorodnością podtrzymać apetyt na nie wśród domowników.

Surówki – witaminowa bomba

Wiele surówek w polskiej tradycji powstaje na bazie kiszonek. Dlatego przylgnęła do nich łatka potraw kwaśnych, wyrazistych w smaku. Jak gdyby szły w zawody o to, kto zagra pierwsze skrzypce w naszym obiedzie.

Ale przecież jest wiele kompozycji łagodnych, opartych o świeże i wręcz słodkawe smaki. Wsparciem dla nich jest często marchewka. Ten przepis umieszcza ją w towarzystwie, który temu łagodnemu smakowi nadaje charakteru.

surówka z marchewką

Do przepisu na ten gulasz wracam co i raz. Robię od razu dużą porcję, starcza nawet na 3 dni

Surówka z kalarepą

Marchewce partneruje tu kalarepa. To nieco zapomniane warzywo bardzo łatwo dziś kupić w większości sieci sklepowych. Dlatego odświeżmy sobie przepisy z wykorzystaniem kalarepy. Zwłaszcza że to wodniste, chrupiące warzywo korzeniowe jest źródłem witamin i mikroelementów takich jak żelazo czy magnez, oraz witamin C, B i beta-karotenu. Ten ostatni jest zaś prowitaminą A, czyli stymuluje wytwarzanie kolejnej ważnej dla nas substancji.

Składniki

  • 1 kalarepa
  • 1 kwaskowe jabłko
  • 2 średnie marchewki
  • Sok z połówki cytryny
  • Pół pęczka koperku
  • 3 łyżki skyru (połowę można zastąpić majonezem)
  • Sól, pieprz

Przygotowujemy surówkę z kalarepy

Trzy podstawowe składniki surówki, czyli jabłko, marchew i kalarepę, ścieramy na tarce o grubych okach. Kalarepa jest wilgotna i można odcisnąć ją na sitku, żeby pozbyć się nadmiaru wody.

Jogurt (a także ew. majonez) mieszamy z sokiem z cytryny w osobnej miseczce. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy posiekany koperek i mieszamy, by był równomiernie rozprowadzony w sosie.

Sosem jogurtowym zalewamy składniki wymieszane w miseczce i dokładnie mieszamy surówkę. Serwujemy jako dodatek do obiadu.

Wypróbuj też przepisy na rosół według Katarzyny Bosackiej i gołąbki smażone w panierce.

kalarepa