Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta

Dieta

Lekki chlebek bananowy w wersji fit. Jedz bez żadnych wyrzutów sumienia
20.04.2022 21:03 Lekki chlebek bananowy w wersji fit. Jedz bez żadnych wyrzutów sumienia

Lekki chlebek bananowy z dodatkiem miodu, mąki pełnoziarnistej i lubionych bakalii to pomysł na pyszny i małokaloryczny posiłek, a także coś słodkiego do kawy lub herbaty. Chlebek doskonale smakuje sam lub posmarowany masłem orzechowym. Poznaj przepis na lekki chlebek bananowy w wersji fit i jedz bez żadnych wyrzutów sumienia.Jeśli szukasz pomysłu na słodkie śniadania, podwieczorki lub coś słodkiego do kawy, ale nie chcesz lub nie możesz jeść zwykłych ciast, to chlebek bananowy jest doskonałą alternatywą. Lekki, puszysty, wypiekany z mąki pełnoziarnistej i ulubionymi dodatkami to prawdziwa rozkosz dla podniebienia, a Ty możesz go jeść bez żadnych ograniczeń.Jedna porcja chlebka to około 150- 160 kcal. Możesz zmniejszyć jego kaloryczność, dodając ksylitol zamiast miodu. Domowy chleb bananowy pozbawiony jest sztucznych konserwantów i wzmacniaczy smaku, jest zdrowy i lekki.Przepis na chlebek bananowy możesz dowolnie modyfikować, możesz dodać kakao, cynamon, imbir, garść ulubionych orzechów lub suszonych owoców. Każda wersja będzie tak smaczna, że ciężko będzie Ci przestać jeść po jednym kawałku.

rabarbar
20.04.2022 14:42 Czy rabarbar jest owocem, czy warzywem? Mnóstwo osób jest w błędzie

Robi się ciepło, więc zaczyna rosnąć między innymi rabarbar. Za chwilę można go będzie bez problemu kupić. A wiecie, czy rabarbar jest owocem, czy warzywem? Mnóstwo osób jest w błędzie, bo dodaje się go do ciast i robi z niego kompoty. Jednak dobrze też smakuje zrobiony na jego bazie sos do mięs. Zaraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące rabarbaru.Mniej lub bardziej czerwony rabarbar pojawia się w sprzedaży już w kwietniu. Oczywiście dużo zależy od pogody. Jednak to właśnie z dodatkiem rabarbaru robimy pierwsze, wiosenne wypieki. Rabarbar można dodawać do placka drożdżowego, świetnie też smakuje upieczony w cieście ucieranym. Wiele osób zastanawia się, czy rabarbar zalicza się do owoców, czy warzyw. Bo zwyczajowo używa się go w podobny sposób jak owoce, czyli dodaje do ciast, a także gotuje z niego kompoty. Jednak struktura rabarbaru jest daleka od soczystych owoców. Czym więc jest rabarbar?

Napar z imbiru i kurkumy
18.04.2022 15:55 Napar z imbiru i kurkumy na lepsze trawienie. W sam raz po świątecznych ucztach

Świąteczne ucztowanie ma jeden minus - po zjedzeniu tak dużej ilości jedzenia łatwo o wzdęcia czy problemy z trawieniem. Aby sobie z tym poradzić, polecamy przygotować prosty napar z tartych korzeni imbiru i kurkumy. Taki napój ułatwi trawienie i da ogromną ulgę w kilka chwil. Napar z kurkumy i imbiru wykazuje silne właściwości ułatwiające trawienie, zwiększające produkcję kwasu żołądkowego, a także poprawiające przyswajanie wartości odżywczych. Jego sporządzenie trwa zaledwie kilkanaście minut, a efekty są wspaniałe. Jeśli nie masz pod ręką świeżych korzeni, możesz posiłkować się suszonymi i sproszkowanymi wariantami. Trzeba jednak pamiętać, że działanie takiego naparu może nie być wystarczająco efektywne.

Wielkanocny stół
16.04.2022 14:21 Jak poradzić sobie ze świątecznym przejedzeniem? Garść przydatnych porad

Przejedzenie po świątecznym ucztowaniu potrafi nieźle dać w kość, dlatego polecamy zaznajomić się ze sposobami, które temu zapobiegają. Jednym z najlepszych jest wypicie miętowego naparu z 1 łyżeczki suszu. Napój wspomaga trawienie, co zmniejsza wzdęcia i uczucie ciężkości na żołądku. Święta Wielkanocy, podobnie jak Boże Narodzenie, charakteryzuje ogromna ilość jedzenia. Mało kto posiada na tyle dużo silnej woli, aby powstrzymać się przed pochłonięciem jak największych porcji. Niestety taka praktyka jest prostą drogą do silnego uczucia przejedzenia, które stwarza mocny dyskomfort. Niżej zdradzamy kilka metod, aby załagodzić te nieprzyjemne doznania.

Biała kiełbasa
16.04.2022 08:43 Czy w Wielką Sobotę katolików obowiązuje post? Nie każdy ma świadomość

Dla wielu katolików dalej niewiadomą pozostaje, czy w Wielką Sobotę obowiązuje post i czy zjedzenie mięsa tego dnia oznacza grzech. Według przykazów kościoła katolickiego należy powstrzymywać się przed konsumpcją produktów mięsnych do Wielkiego Piątku. Księża zachęcają jednak do zachowania umiaru w jedzeniu aż do niedzielnego wielkanocnego śniadania. Wielki Post poprzedza święta Wielkanocy i rozpoczął się 2 marca. Wczoraj, czyli 15 marca, wypadł Wielki Piątek, podczas którego obowiązuje post ścisły. Z tego powodu mnóstwo Polaków nie wie, czy w Wielką Sobotę mogą już pozwolić sobie na nieco przyjemności.

Jak poznać białą kiełbasę najwyższej jakości?
15.04.2022 17:24 Jak poznać białą kiełbasę najwyższej jakości? Nigdy więcej nie daj się oszukać

Białą kiełbasę wykorzystujemy w wielkanocnych daniach, ale nie tylko. Warto mieć świadomość czym powinien się charakteryzować wyrób wysokiej jakości. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupach. Niezwykle istotny jest kolor białej kiełbasy.Biała kiełbasa smakuje najlepiej, gdy przyrządzimy ją samodzielnie. Jednak jeśli nie mamy na to czasu, szanse na przygotowanie smacznego żuru z jej dodatkiem nadal są duże. Wystarczy, że podczas zakupów będziemy kierowali się kilkoma prostymi zasadami.

święconka
15.04.2022 11:57 Co można jeść w Wielki Piątek? Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy

Co można jeść w Wielki Piątek? Wielu Polaków nie do końca zdaje sobie sprawę, co tego dnia mogą spożywać, a jakich produktów powinni unikać. Dlatego rozwiewamy wszelkie wątpliwości i wyjaśniamy, na czym powinien polegać post w Wielki Piątek.Dziś, 15 kwietnia, w kościele katolickim na pamiątkę męki i śmierci Jezusa Chrystusa obchodzony jest Wielki Piątek. Jest to przedostatni dzień Wielkiego Postu i tego dnia katolików obowiązuje post ścisły. Drugi dzień w roku, kiedy również obowiązuje post ścisły to Środa Popielcowa.

stół wielkanocny
14.04.2022 13:49 Czy w Wielki Piątek obowiązuje post? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy w Wielki Piątek obowiązuje post? Odpowiedź może was zaskoczyć, bo niemal każdy zapomina o jednej zasadzie, która dotyczy ilości posiłków. Jutro katolików obowiązuje post ścisły. Sprawdź, co on oznacza i kto może być zwolniony z przestrzegania postu. W kalendarzu rzymsko-katolickim najważniejszym wydarzeniem jest Triduum Paschalne, które upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Wielki Piątek jest jedynym dniem w ciągu roku, kiedy nie są odprawiane msze święte, ani inne sakramenty z wyjątkiem namaszczenia chorych.Tego dnia w czasie Liturgii Męki Pańskiej adoruje się krzyż, celebrowana jest liturgia darów, a Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Grobu Pańskiego. Z tej okazji obowiązuje post ścisły, który polega na ograniczeniach ilościowych i jakościowych.

z ostatniej chwili grafika
11.04.2022 17:42 Pilny komunikat Sanepidu. GIS wycofuje ze sklepów popularne słodycze

Właśnie dotarł do nas pilny komunikat Sanepidu. GIS wycofuje ze sklepów popularne i bardzo lubiane słodycze. Co więcej, zamykana jest nawet cała fabryka, w której były one produkowane. Przeczytajcie nasz materiał, a poznacie wszystkie szczegóły. Ostrzeżenia publiczne dotyczące żywności są jednym ze skuteczniejszych sposobów na poinformowanie społeczeństwa o możliwym zagrożeniu. Mimo starań zakładów produkcyjnych często bowiem zdarza się, że w żywności pojawiają się szkodliwe substancje. By nie zaszkodziły konsumentom, komunikaty podawane są szybko do informacji publicznej.

Majonez do zadań specjalnych
11.04.2022 11:16 Majonez do zadań specjalnych

Myślisz, że o zastosowaniu majonezu wiesz już wszystko? Przetestuj majonez w kilku wariantach, a odkryjesz, że to założenie musisz ponownie rozważyć. Majonez wysokiej jakości sprawi, że odkryjesz zupełnie nowe oblicze tego sosu. Dopełnisz nim nie tylko zimne i wytrawne dania, ale też potrawy na ciepło czy desery.

jajka
10.04.2022 17:22 O czym świadczy kolor żółtka? Rozwiewamy wątpliwości

Rozbiłeś jajko i zauważyłeś, że kolor żółtka ma nieco inny odcień, niż we wcześniej używanych jajkach? A wiesz, o czym świadczy kolor żółtka? Czy zależy od świeżości jajka, a może od jego wartości odżywczej? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Jajka są popularnym składnikiem używanym przez nas w kuchni. Zwykle sięgamy po kurze, choć można też kupić przepiórcze. Jednak porównując nawet jajka kurze, można w nich zauważyć różnice. Jedne są większe, drugie mniejsze, ich skorupki są białe, kremowe lub brązowawe. Różnić może się też kolor żółtka. Dziś powiemy wam właśnie, od czego zależy kolor żółtka.

Jak zrobić sernik bez sera
09.04.2022 22:45 Jak zrobić sernik bez sera? Mamy niezawodny patent

Sernik zwykle przygotowywany jest z twarogu. Jeśli jednak nie mamy go pod ręką, nadal możemy przyrządzić ten smaczny deser. Lżejsza wersja klasyku na bazie jogurtu naturalnego powstanie niemalże ekspresowo i jedyny moment, kiedy należy się uzbroić w cierpliwość to jego pieczenie. Spróbujecie? Przyrządzenie sernika nie jest skomplikowanym zadaniem. O tym, jaki ser będzie najlepszy, już pisaliśmy. W tamtym artykule zdradzaliśmy, że twarogi z wiaderka niekoniecznie się sprawdzą. Jeżeli się spieszycie, sięgnijcie po recepturę, która umożliwi przygotowanie specjału z jogurtu. Na pewno macie go w lodówce, a efekt przyjemnie was zaskoczy.

Jak usmażyć rybę, żeby była soczysta i pełna pysznego smaku?
09.04.2022 11:33 Jak usmażyć rybę, żeby była soczysta? Koniec z suchym jak wiór filetem

Soczysta ryba smażona nie musi wcale być rzadkością. Wystarczy odpowiednio dobrać czas obróbki na patelni i na początku podgrzewać mięso na dość mocnym ogniu, by po przyrządzeniu wprost rozpływało się w ustach. Skorzystajcie z naszych rad, a już zawsze się uda. Ryby są źródłem wielu cennych składników i warto po nie sięgać, nawet jeśli zamierzamy je usmażyć. Odpowiednia obróbka na patelni sprawi, że zachowają swoje walory prozdrowotne i będę niezwykle smaczne. Dowiedzcie się co zrobić, by uzyskać najlepsze efekty.

Kluseczki leniwe z serka homogenizowanego
08.04.2022 11:46 Kluseczki leniwe z serka homogenizowanego. Delikatne i pyszne danie dla każdego

Kluski leniwe lubi chyba każdy. Tradycyjnie przygotowuje się je z twarogu. Jeśli go akurat nie macie — nic straconego. Serek homogenizowany także się sprawdzi, a kluseczki wyjdą tak delikatne, że będą rozpływać się w ustach. Spróbujcie koniecznie. Po kluski sięga wielu smakoszy. Wytrawne czy słodkie zawsze są pyszne, gdy nie wyjdą zbyt twarde. Po smacznej recepturze na cepeliny z mięsem czy delikatne kopytka przyszedł czas na słodką odsłonę leniwych. Waniliowy serek homogenizowany nada specjałowi wyjątkowego aromatu i lekkości. Spróbujecie?

Tarta mizeria o bardzo wyrazistym smaku
08.04.2022 10:00 Tarta mizeria o bardzo wyrazistym smaku. Sekretem jest jeden wyborny dodatek

Mizeria pasuje do wielu dań. Delikatne ogórki w śmietanie i jogurcie nabiorą charakteru, gdy dodamy do nich octu. Tak robiły nasze babcie, a smak tej pysznej kompozycji pozostał w pamięci wielu z nas. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, przygotujcie ją choćby dziś. Jest doskonała. Mizeria ze świeżych ogórków jest obiadowym klasykiem, który w każdym domu przyrządza się nieco inaczej. Zdradzaliśmy wam już co zrobić, by wyszła niezwykle kremowa i polecaliśmy recepturę na ten specjał z cukinii i rzodkiewki. W nowej odsłonie sięgamy po produkt, który sprawi, że rarytas zyska na wyrazistości. Spróbujecie?

Sanepid informuje o wycofaniu ze sklepów wielu partii słodyczy Kinder
08.04.2022 09:00 Sanepid informuje o wycofaniu ze sklepów wielu partii słodyczy Kinder

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że z rynku wycofane zostaną znane słodycze. Tym razem przyczyną jest możliwe powiązanie z ogniskiem zatruć pokarmowych wywołanych obecnością bakterii Salmonella Typhimurium. Podmiot odpowiedzialny za produkt procedurę przeprowadza dobrowolnie. Sanepid właśnie opublikował komunikat o nowym potencjalnym zagrożeniu związanym ze spożyciem niektórych słodyczy marki Kinder. Firma Ferrero Polska Commercial odpowiedzialna za wprowadzanie ich do obrotu podjęła szereg działań mających na celu ochronę konsumentów przed negatywnymi konsekwencjami sięgnięcia po te wyroby.

supermarket
07.04.2022 21:48 GIS wycofuje kolejny produkt. Znamy szczegóły

GIS wycofuje z rynku kolejny produkt spożywczy. Tym razem chodzi o mięso kurczaka. Znamy szczegóły, więc przeczytajcie nasz materiał, żeby dowiedzieć się dokładnie, o jaki produkt, jakiego producenta chodzi. Główny Inspektorat Sanitarny szybko reaguje na doniesienia dotyczące niebezpiecznych produktów spożywczych. Gdy tylko pojawi się w nich zanieczyszczenie czy wada, wydaje ostrzeżenia publiczne. Jest to skuteczny sposób, by zapobiec zatruciom pokarmowym i innym groźnym skutkom, które mogą pojawić się po zjedzeniu takiej żywności. Te ostrzeżenia powinny trafić do jak najszerszej grupy konsumentów, dlatego my też je przekazujemy.

kawa
07.04.2022 20:53 Dlaczego warto dodać cynamon do kawy? Już szczypta działa cuda

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez małej czarnej. Napój ten potrafi szybko obudzić i dodać energii. A wiecie, dlaczego warto dodać cynamon do kawy? Już szczypta tej aromatycznej przyprawy działa cuda. Sprawdźcie, na czym one polegają.Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie. Oczywiście po wodzie. Po kawę sięgamy, by odegnać sen i zwiększyć koncentrację. Pijemy ją też dlatego, że jest po prostu smaczna i pełna aromatu. Napój ten doskonale komponuje się z wieloma dodatkami. Zwykle jest to cukier, mleko lub śmietanka. Jednak warto do kawy dodać też przyprawy. Nie tylko dlatego, by odmienić jej smak, ale przede wszystkim po to, aby polepszyć jej walory.

Rewolucyjny krupnik bez grama mięsa
06.04.2022 14:56 Rewolucyjny krupnik bez grama mięsa. W sam raz na chłodniejsze dni

Krupnik jest jedną z bardziej sycących zup, po które warto sięgnąć w chłodniejsze dni. Nasz nowy przepis pozwoli wam przyrządzić ten specjał niemalże ekspresowo i całkowicie bez dodatku mięsa. Lekka, a jednocześnie sycąca, potrawa jest na wyciągnięcie ręki. Spróbujecie? Krupnik — obok pomidorowej czy ogórkowej — jest jedną ze smaczniejszych zup w kuchni polskiej. Ten wyśmienity specjał z dodatkiem kaszy doskonale nasyci was w chłodne dni i cudownie rozgrzeje. Dowiedzcie się jak go zrobić. Jest naprawdę prosty i nieziemsko pyszny.

Jak uprawiać w ogrodzie czosnek niedźwiedzi?
06.04.2022 14:17 Jak uprawiać w ogrodzie czosnek niedźwiedzi? Znamy doskonały patent

Czosnek niedźwiedzi jest aromatyczną i wyjątkowo zdrową rośliną. Zawiera nawet 15-krotnie więcej witaminy C niż cytryny. Warto zapoznać się z metodami hodowli tego niezwykłego składnika, by móc po niego sięgać jak najczęściej. Podpowiadamy jakie warunki trzeba spełnić, by wyrósł w waszym ogrodzie. Niektórzy twierdzą, że czosnek niedźwiedzi swoją nazwę zaczerpnął ze zwyczaju zapadającego w sen zimowy zwierzęcia, które po przebudzeniu często posilały się tą właśnie rośliną. Wierzono, że jest ona sekretem jego siły. Ponieważ ten wyjątkowy kulinarny rarytas jest niezwykle podobny do konwalii, warto założyć własną uprawę w przydomowym ogródku. Nie jest wcale taka trudna, a dzięki niej zielone listki nie raz posłużą nam jako baza do wyśmienitego pesto. Spróbujecie?

Jajko na twardo
04.04.2022 17:41 Ile jajek można zjeść dziennie? Podano liczbę

W okresie świąt Wielkanocy spożycie jajek dramatycznie wzrasta, dlatego warto wiedzieć, ile można zjeść ich dziennie. Według Światowej Organizacji Zdrowia zdrowy człowiek może w ciągu dnia bezpiecznie zjeść 1-2 jajka. Jak twierdzą eksperci, większa ilość może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jajka to nieodłączny element świąt Wielkanocy, podczas których wykorzystuje się je do gotowania najróżniejszych potraw. Z tego powodu łatwo przekroczyć zalecany przez specjalistów limit. Jajka są prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych, dlatego warto po nie sięgać. Dostarczają praktycznie wszystkich substancji, które organizm człowieka potrzebuje do optymalnego funkcjonowania.

kasza gryczana
04.04.2022 14:52 Jak ugotować kaszę gryczaną na sypko do kaszotto? Zdradzamy najlepsze sposoby

Wiecie, jak ugotować kaszę gryczaną na sypko do kaszotto? Jeśli nie, zdradzamy najlepsze sposoby na osiągnięcie tego celu. Tak naprawdę wystarczy jeden prosty trik, by kasza w czasie gotowania nie posklejała się, lecz pozostała sypka. Trzeba ją wymieszać z białkiem jaja i krótko podpiec. Poznajcie też inne, ciekawe rozwiązania. Kaszotto jest polską wersją włoskiego risotto. Podstawą tego dania nie jest ryż, a wartościowa kasza. Zwykle sięgamy po kaszę gryczaną, która jest wyrazista i pełna smaku. Trzeba ją tylko odpowiednio ugotować, by się nie posklejała. Jak najlepiej to zrobić?

Pieczony schab
03.04.2022 20:22 Hitowy pieczony schab w marynacie gyros. Gratka dla całej rodziny

Prawdziwie smaczny aromat pieczonego schabu jest nie lada przyjemnością, za którą można wiele dać. Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie idealnie soczystego i pachnącego schabu, jest natarcie go mieszanką przypraw gyros i zapieczenie w piekarniku. Taka pieczeń zniknie z talerzy w kilka chwil od podania. Niżej zdradzamy przepis. Schab pieczony w marynacie gyros jest banalnym w przygotowaniu daniem, który nie wymaga dodatkowo praktycznie żadnego wysiłku. Marynowanie i pieczenie zachodzi wszak bez konieczności czynnego udziału. Ta wersja pieczonego schabu jest wyjątkowa nie tylko dzięki charakterystycznym przyprawom, lecz także dzięki pokrojeniu schabu w plastry i zawinięciu je w rolady. W taki sposób aromat marynaty przenika do każdego zakamarka mięsa.

Sklep spożywczy
03.04.2022 16:21 Pilny komunikat GIS. Koleiny produkt wycofany ze sklepów

GIS ponownie wydał pilny komunikat do wszystkich Polaków w całej Polsce. Tym razem chodzi o wycofywanie produkty spożywczego, w którym wykryto bakterię Salmonella Enteritidis. Bakterie znaleziono w "Hamburgerze drobiowym classic" o wadze 250 g, produkowanym przez firmę Morliny. Jednym z najważniejszych obowiązków Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest zapewnienie bezpieczeństwa polskim konsumentom poprzez kontrole produktów dostępnych w sprzedaży. W taki sposób Polacy mogą ze spokojem kupować swoje ulubione jedzenie.

Jajka
02.04.2022 18:15 Sprytny i szybki sposób na oddzielenie żółtka od białka. Najprostsza metoda

Z jajek korzysta się bardzo często, jednak do dzisiaj wielu osobom sprawia problem rozdzielanie żółtek od białek. Na szczęście istnieje bardzo prosta metoda, która znacznie całe zadanie ułatwia. Wystarczy mieć pod ręką pustą butelkę po napoju. Niżej zdradzamy kilka innych sprytnych sposobów. Jajka stanowią istotną część diety ludzi na całym świecie. Zawierają wszak większość wartości odżywczych potrzebnych do odpowiedniego funkcjonowania, a ich smak i uniwersalność są kolejnymi zaletami. Podczas obróbki jajek najczęściej największą trudnością jest wygodne oddzielenie żółtek od białek bez ryzyka rozlania żółtka. Dlatego wyjaśniamy genialny sposób, aby raz na zawsze rozwiązać ten problem.

Sanepid pilnie wycofuje ją ze sprzedaży
01.04.2022 14:40 Sanepid pilnie wycofuje pastę migdałową. Znamy szczegóły

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że pasta migdałowa sprzedawana w sieci drogerii Rossmann może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Tym razem przyczyną wycofania produktu jest możliwa obecność kawałków tworzywa sztucznego. Sanepid zaleca powstrzymanie się od jego spożycia.Pasta orzechowa jest wyjątkowo smacznym produktem, po który teraz będziemy sięgać nieco częściej np. po to, by przyrządzić mazurka. Okazuje się jednak, że specjał warto przyrządzić w domu, korzystając ze sprawdzonej receptury. Sanepid właśnie poinformował, że jeden z produktów może zawierać plastik.

Kiedy należy wysiać rzeżuchę?
01.04.2022 13:16 Kiedy należy wysiać rzeżuchę przed Wielkanocą? Znamy konkretną datę

Rzeżucha jest pysznym dodatkiem do kanapek, po który warto sięgać nie tylko przy okazji Świąt Wielkiej Nocy. Wysiejcie ziarenka na kilka dni przed świętami, a będą miały szansę trafić do faszerowanych jajek czy sosu do kiełbasy. W tym roku najlepiej zrobić to już 10 kwietnia. Rzeżucha symbolizuje budzenie się życia, a jej zielony kolor niewątpliwie ładnie prezentuje się zarówno w wielkanocnym koszyczku, jak i na świątecznym stole. Nieco pikantne listki warto wysiać samodzielnie. Nie sprawi wam to większych problemów, a już po kilku dniach zaobserwujemy efekty.

Zakwas na żurek
30.03.2022 20:48 Jak rozpoznać, że zakwas na żurek jest zepsuty? Rozwiewamy wątpliwości

Domowy zakwas na żurek nie jest w żadnym wypadku skomplikowany w przygotowaniu i każdy może się za niego zabrać. Aby mieć pewność, że w czasie fermentacji zakwas się nie zepsuł, wystarczy go dokładnie obejrzeć. Oznaką gnicia jest brązowa skorupka i pleśń na powierzchni, a także nieprzyjemny zapach. Niżej wyjawiamy najprostszy sposób na pyszny zakwas. Prawidłowo hodowany zakwas charakteryzuje się zapachem podobnym do kiszonych ogórków, z tym że mocniejszym. Aromat alkoholu czy acetonu, który ma silnie wyczuwalne gorzkie nuty, jest oznaką zepsucia. Dodatkowym wyznacznikiem dobrego zakwasu jest jego stan. Jeżeli cały czas produkuje gaz, a na jego powierzchni unosi się piana, nadaje się do wykorzystania.