Ogórki ze śmietaną są jednym z prostszych dodatków do obiadu. Wystarczy odpowiednio przygotować ogórki i połączyć je z delikatny sosem. Dodajcie do śmietany trochę cukru pudru, a wasza mizeria tylko na tym zyska. Tak kremowej sałatki jeszcze nie jedliście. Podpowiadamy jak ją wykonać. Pisaliśmy już o najgorszym błędzie, jaki można popełnić podczas przyrządzania mizerii. Zdradzaliśmy też jak zrobić ten specjał z dodatkiem cebuli. Tym razem prezentujemy wam sposób, dzięki któremu przygotujecie niezwykle kremową wersję klasycznej ogórkowej sałatki. Spróbujecie?
Kawa jest jednym z najczęściej wybieranych pobudzających napojów. Smak naparu często jednak jest nieprzyjemnie gorzki i nieco kwaskowy. Poprawić go możemy, stosując prosty patent polegający na parzeniu ziaren z dodatkiem skorupek jaj. Aromatyczna kawa z dodatkami, takimi jak cynamon czy kardamon, nie będzie smaczna, jeśli mimo wsypania przypraw wyczujemy w niej kwaśne nuty lub gorycz. Okazuje się, że problem ten łatwo można rozwiązać, wsypując do zmielonych ziaren odrobinę rozdrobnionych skorupek kurzych jaj.
Soki warzywne są zdrowe i warto włączyć je do swojej diety. Jednym z lepszych wyborów będzie napój wyciskany z selera naciowego. Warzywo to wykazuje bowiem wiele właściwości, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Sprawdźcie, w czym może pomóc. Seler naciowy jest warzywem o charakterystycznym smaku, który najczęściej w kuchni pojawia się w formie przekąski. Niepozorne zielone warzywo jest skarbnicą cennych składników odżywczych, których łatwo można sobie dostarczyć, pijąc wyciśnięty z niego sok.
Rzeżucha jest niezwykle smaczną rośliną, często stosowaną zwłaszcza na wiosnę, kiedy pojawia się na wielkanocnym stole. Tymczasem z jej dobrodziejstw dobrze jest czerpać również zimą, kiedy wybór warzyw jest ograniczony. Dowiedzcie się jak ja wykorzystać w kuchni. Wiele jest mało popularnych a szczególnie cennych dla zdrowia warzyw. Wystarczy wspomnieć choćby cykorię czy białą rzodkiew. Rzeżucha również ma niewielu zwolenników. Zdecydowanie warto to zmienić, bo warzywo to łatwo włączyć do diety, a korzyści są ogromne.
Leczo dzięki swojej popularności jest częstym wyborem, gdy przychodzi czas myślenia nad obiadem. Małgorzata Rozenek-Majdan w swoim programie "Rozenek cudnie chudnie" zaprezentowała przepis na swoją dietetyczną wersję węgierskiej potrawki. Szokującym dla niektórych smakoszy może być fakt, że celebrytka nie dodaje do leczo kiełbasy. Leczo charakteryzuje się łatwością przygotowania, stosunkowo niską ceną oraz doskonałym smakiem. Małgorzata Rozenek-Majdan pokazała, jak przygotowuje to danie w ekspresowym tempie i dietetycznym stylu. Aktorka usunęła z receptury kiełbasę, co znacznie zmniejsza kaloryczność oraz ciężkostrawność leczo. Mimo braku mięsa, potrawa ma intensywny smak z uwagi na obecność pieczarek, które wypełnione są umami.
Ryby często wskazywane są jako zdrowy element diety. Specjaliści uważają, że warto po nie sięgać nawet dwa razy w tygodniu. Wybierając rybę na obiad, warto sprawdzić, czy dany gatunek będzie dostarczał pożądanych składników odżywczych. Sprawdźcie, które ryby będą najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. Dietetycy zalecają jedzenie ryb, gdyż są one źródłem łatwo przyswajalnego białka, kwasów omega-3, witamin D i B12 oraz żelaza. Zanim jednak udamy się na zakupy, dowiedzmy się co i dlaczego warto kupić. Lepiej bowiem ryby nie zjeść, niż sięgnąć po potencjalnie szkodliwe mięso.
Szukacie niebanalnego pomysłu na przyrządzenie ziemniaków? Podajcie je z gzikiem. Przepis jest wyjątkowo prosty, a smak warzywa idealnie komponuje się z delikatnym serem z nutą cebulki. Koniecznie go wypróbujcie. Ziemniaki są uniwersalnym warzywem, z które z łatwością można przyrządzić wiele smacznych dań takich jak np. zapiekanka z sosem beszamelowym czy klasyczne purée. Gotowane w skórce ziemniak będzie zdrowy, gdy podamy go w wyjątkowo sycącej wersji z gzikiem. Twaróg z odrobiną śmietany doskonale podkreśla kremowość ziemniaczanego miąższu.
Kalafior pieczony w plastrach to lekka propozycja lunchowa i obiadowa dla każdego smakosza. Steki z kalafiora przyrumienione na patelni grillowej, następnie dopieczone w piekarniku mają wyśmienity smak. Plastry kalafiora podaj z ostrą papryczką i posiekanymi ziołami, będzie zdrowo i pysznie.Kalafior pieczony w plastrach to świetne danie zarówno na obiad, jak i podwieczorek, lunch i kolację na ciepło. Pieczony kalafior uwalnia lekko orzechową nutę, a oprószony dodatkowo papryką, solą i pieprzem smakuje wybornie. Kalafiora pieczonego podaję z oliwą z oliwek, sokiem z cytryny, posiekaną zieleniną i ostrą papryczką chili. Do tego świeża bagietka i kolacja gotowa. Jeśli chcesz zrobić teki z kalafiora na obiad, zrób również frytki pieczone lub ziemniaki opiekane i podaj z lekką surówką, będzie pysznie.Jeśli szukasz pomysłu na warzywny kotlet- tu poznasz przepis na kotlet z buraka, będzie świetny zarówno do obiadu, jak i burgerów wegetariańskich.
Dziś tłusty czwartek. Jak nakazuje tradycja, trzeba zjeść choć jednego pączka, żeby zapewnić sobie szczęście. Niektórzy z pewnością jednak nie poprzestaną na jednej sztuce. Wiadomo, szczęściu trzeba pomóc. A wiesz, ile maksymalnie pączków można zjeść w ciągu jednego dnia?W tłusty czwartek trudno uciec przed pączkami. Jest ich mnóstwo w każdym sklepie i cukierni. Częstują nimi szefowie w pracy i nauczyciele w szkole. Wiadomo, to bardzo smaczna tradycja. Jednak oprócz tego, że pączki są pyszne, są też bardzo kaloryczne. I niestety oprócz smaku i kalorii nie dostarczają naszemu organizmowi nic pożytecznego. Czy jednak jednorazowe objedzenie się pączkami może nam zaszkodzić?
Zapiekanki ziemniaczane są pysznymi i niezwykle sycącymi daniami. Tym razem do warzywa dodamy delikatny sos beszamelowy, który wraz z żółtym serem stworzy naprawdę smaczny stanowi duet. Koniecznie wyprobujcie ten przepis. Danie szybko zniknie z talerzy.Zdradzaliśmy wam już sekret pysznej zapiekanki pasterskiej i podawaliśmy recepturę na prosty obiad na z pieca z kiełbasą, ryżem i ziemniakami. Teraz czas na wyśmienite ziemniaczki pod pierzynką z sera i kremowego sosu beszamelowego. Nawet najbardziej wybredni smakosze będą zachwyceni.
Pączki do najzdrowszych i najlżejszych smakołyków nie należą. Jeśli jednak wybierzemy wyrób najwyższej jakości, przy Tłustym Czwartku możemy bezpiecznie sięgnąć po ten rarytas. Wiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup pączka w cukierni. Sprawdź, jakie kryteria powinien spełnić wyrób, by był smaczny. Najlepsze są pączki przyrządzone w domu. Nie każdy jednak chce i może sobie pozwolić na smażenie wyrobu we własnej kuchni. Dla tych z was, którzy chcą oszczędzić sobie trudu mamy wskazówki pomocne w wyborze gotowych wyrobów.
Liści laurowych i goździków używasz w kuchni, jako przypraw do wielu potraw. Jednak można z nich też przygotować leczniczy napar. Poznaj zaskakujące zalety herbaty z liści laurowych i goździków. Sprawdź, w jakich przypadkach warto po niego sięgnąć. Liście laurowe mają silny aromat, który doskonale pasuje do zup i duszonych mięs. Jednak mają też silne właściwości lecznicze. Działają przeciwbólowo, wspomagają leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Chronią przed kamieniami nerkowymi, działają uspokajająco i odprężająco. Przyspieszają gojenie ran, hamują krwawienia z nosa. Wzmacniają włosy, a proszkowanymi warto nacierać zęby, bo mają właściwości wybielające. Goździki są dodawane np. do kompotów, duszonych mięs. Działają też przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo. Zwiększają odporność organizmu, działają wykrztuśnie. W połączeniu z liściami laurowymi potrafią więc poprawić funkcjonowanie naszego organizmu.
Suszone owoce mogą być idealną przekąską dla osób, które chcą zdrowo, a zarazem smacznie się odżywiać. Wypełnione są mnóstwem wartości odżywczych, takich jak błonnik, witaminy, minerały oraz antyoksydanty. Kupując je, zawsze czytaj etykiety i wybieraj owoce pozbawione siarki. Z uwagi na dużą kaloryczność nie należy spożywać ich w zbyt dużych ilościach, dlatego zaleca się stosować je jako dodatek. Suszone owoce są przez nas wybierane zwykle zimą, kiedy dostęp do świeżych owoców jest mocno utrudniony. W taki sposób można wygodnie uzupełnić ewentualne niedobory w codziennej diecie. Podczas zakupów bardzo istotną praktyką jest szczegółowe i uważne czytanie etykiet, na których producenci muszą zamieścić wszystkie składniki użyte do produkcji. Niektóre dodatki do żywności, obecne również w suszonych owocach, nie są mile widziane przez dietetyków.
Jajecznica jest doskonałym pomysłem na szybkie i ciepłe śniadanie, które dostarczy energii. W wersji z grzybami wychodzi naprawdę pyszna. Podsmażcie garść boczniaków i cieszcie się niezwykle smacznym daniem o wyjątkowym aromacie. Boczniaki najczęściej podaje się wprost z patelni. Można z nich również przyrządzić wyśmienite roślinne flaczki. Te bogate w witaminy z grupy B, kwas foliowy i minerały takie jak potas, żelazo czy cynk grzyby będą równie pyszne, gdy dodamy je do śniadaniowej jajecznicy. Doskonale skomponują się z cebulką i odrobiną czerwonej papryki.
Stawki VAT na niektóre towary z początkiem lutego zostały obniżone. Znaczne obniżki cen, których spodziewano się wraz z tym ruchem, jednak nie nastąpiły. Co stanie się, gdy rząd przywróci podatek? Specjaliści znają odpowiedź. Ceny żywności miały znacznie spaść wraz z obniżką VAT. Jak pokazał m.in. przykład Biedronki, tak się nie stało. Po zniesieniu 5-procentowego VAT-u zmiana kosztu zakupów jest niemalże niezauważalna dla przeciętnego Polaka. Co nas czeka w kolejnych miesiącach?
Właśnie się dowiedzieliśmy, że Sanepid wydał pilne ostrzeżenie dotyczące żywności. Chodzi o kilka partii suplementów diety, które są właśnie wycofywane z rynku. Przeczytajcie nasz materiał i dowiedzcie się dokładnie, których produktów dotyczy aktualny komunikat.Dzięki ogólnopolskim komunikatom wydawanym przez Sanepid klienci mogą szybko dowiedzieć się o potencjalnym zagrożeniu. Jeśli chodzi o produkty spożywcze, sprawa jest o tyle ważna i pilna, że po zjedzeniu zanieczyszczonej żywności, możemy borykać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Niektóre mogą też stanowić zagrożenie dla życia.
Wegańskie kotlety z kalafiora i tofu to prosty pomysł na obiad dla całej rodziny. Kotlety są lekkie i tak smaczne, że posmakują nawet największym miłośnikom mięsa. Wegańskie kotlety z kalafiora i tofu z koperkiem i gałką muszkatołową to świetna alternatywa dla tradycyjnych kotletów. Sprawdź, jak zrobić wegańskie kotlety z kalafiora- prosty pomysł na obiad.Wegańskie kotlety z kalafiora i tofu bez panierki to lekka i prosta propozycja obiadowa dla każdego, nawet największego fana tradycyjnych kotletów. Danie z kalafiora i tofu ma świetny smak- jest doprawione świeżym koperkiem, czosnkiem, szalotką i gałką muszkatołową, która dodaje kotletom charakteru i lekkiej ostrości. Do kotletów dodałam odrobinę mleka sojowego, aby dodatkowo nawilżyć całą masę i żeby była bardziej plastyczna i łatwiejsza w formowaniu. Kalafiora podzieliłam przed gotowaniem na malutkie różyczki, żeby szybciej rozgnieść je na gładką masę. Do kotletów zwykle podaję puree z topinamburu i lekką surówkę z kapusty lub pomidorów. Tak przygotowanie danie wychodzi za każdym razem i zawsze bardzo wszystkim smakuje. Kotleciki to również świetny pomysł na lunch do pracy- odgrzane nie tracą smaku.Pomysł na wegetariańskie śniadanie z fotu? Tufucznica- tu poznasz przepis na jajecznicę z tofu, jest pyszna i doda Ci energii na wiele godzin.
Czas na śniadanie. Szybkie, zdrowe i pożywne, które doda nam energii na dobry początek dnia. A wiesz, czego lepiej nie jadać na śniadanie? Co nie przyniesie korzyści dla twojego organizmu, a wręcz może ci zaszkodzić? Oto produkty, których lepiej unikać. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Przełamuje glukozowy głód i dostarcza nam energii na początek dnia. Ten pierwszy, poranny posiłek powinien być też bogaty w składniki odżywcze. Dzięki nim nasz organizm od samego rana będzie mógł poprawnie funkcjonować. Dlatego nigdy nie rezygnuj ze śniadania i wybieraj produkty, które przynoszą ci same korzyści.
Jakość jedzenia wpływa na nasze zdrowie i rozwój. Dlatego tak istotne jest, co spożywamy, a zwłaszcza co podajemy dzieciom. One intensywnie się rozwijają i nieodpowiednie produkty mogą im zaszkodzić lub wyrobić niezdrowe nawyki. Często rodzice i dziadkowie nawet nie zdają sobie sprawy, że produkty adresowane do dzieci, wcale nie są dla nich najlepsze. Zobacz, czego nie powinny jeść dzieci. Kolorowe opakowanie i napis, że produkt przeznaczony jest dla dzieci, wcale nie świadczą o tym, że kryje się w nich zdrowa żywność. Niestety często takie produkty spożywcze zmniejszają naszą czujność, bo ufamy producentom. Musimy jednak pamiętać o tym, że firmom zależy na zbywalności produktu, a nam na zdrowiu naszych dzieci. Przed podaniem jedzenia dziecku, warto najpierw spojrzeć na skład produktu.
Nie ma chyba smakosza, który nie skusiłby się na pyszne naleśniki. Specjał ten zazwyczaj do lekkich nie należy. Nasz nowy przepis bazuje na połączeniu trzech rodzajów mąki i napoju roślinnego. Naleśniki wychodzą delikatne i elastyczne, a przy tym są wegańskie i bezglutenowe. Spróbujcie koniecznie. Roślinne ciasto bez problemu dorówna tradycyjnemu. Z podanych składników uzyskamy niezwykle cienkie i elastyczne naleśniki, które z powodzeniem będziecie mogli wykorzystać w każdym przepisie. Nawet w krokietach, gdzie jakość ciasta ma ogromne znaczenie.
Główny Inspektorat Sanitarny otrzymał zgłoszenie o wycofaniu kolejnych produktów ze względu na niebezpieczeństwo związane z ich spożyciem. Tym razem znika kilka smaków popularnych batonów zbożowych. Powodem jest zanieczyszczenie tlenkiem etylenu. Dla tlenku etylenu nie ustalono dotychczas bezpiecznych dla zdrowia człowieka poziomów spożycia. Jest ona szkodliwa dla zdrowia, więc każdy zawierający ją produkt musi być wycofany z rynku.
Kaki jest jadalnym, słodkim owocem, który coraz częściej spotkać można w naszych sklepach. Najlepiej smakuje, gdy jest dojrzałe. Wystarczy je wtedy obrać i pokroić. Spróbujcie koniecznie — ma wiele zalet. Kaki, nazywane też inaczej persymoną czy sharon, to kolejny ciekawy owoc, który spotkać możemy podczas zakupów. Podobnie jak pomelo czy kiwi, bogate jest w wiele cennych składników odżywczych. Warto po nie sięgać zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy przypada sezon na ten egzotyczny rarytas.
Każde warzywo czy owoc jedzone na surowo powinno zostać umyte — niezależnie od tego, czy usuwamy skórkę, czy też nie. Zaniechanie może się dla nas źle skończyć. Dowiedzcie się, dlaczego i co zrobić, by uniknąć przykrych konsekwencji. Pisaliśmy już o tym, że mięsa nie powinno się myć przed obróbką termiczną. Wspominaliśmy też, jak dbać o deski do krojenia. Tym razem podpowiadamy jak prawidłowo przygotować warzywa i owoce, które mają zostać zjedzone bez gotowania czy pieczenia.
Zupa szczawiowa nie pojawia się w naszym menu zbyt często. Jednak od czasu do czasu, zjadamy ją z przyjemnością. Zwłaszcza wiosną, gdy pojawiają się świeże, młode listki. Jednak szczawiową można robić przez cały rok, wykorzystując szczaw ze słoika. A wiecie, dlaczego do zupy szczawiowej dodajemy jajko? Nie chodzi tylko o smak.Zupa szczawiowa ma niepowtarzalny, kwaśny smak. Jest więc doskonałą odmianą od wszystkich innych zup. Zwykle podaje się ją z gotowanymi ziemniakami, choć niektórzy serwują ją z makaronem lub grzankami.
Banany są jednymi z najpopularniejszych owoców na świecie. Są dostępne przez cały rok, doskonałe na przekąskę, a także jako dodatek do ciast i deserów. Cenimy je za smak, delikatność i pożywność. W sklepach można kupić owoce o różnym stopniu dojrzałości. Czy zielone banany są zdrowsze od żółtych? Już wyjaśniamy tę kwestię.Banany, choć należą do owoców, potrafią doskonale nasycić. Zawierają bowiem sporo skrobi i cukru. Poza tym stanowią doskonałe źródło potasu obniżającego ciśnienie krwi, a także witamin A, C, E i K. Banany pobudzają też wydzielanie śluzu działającego ochronnie na ścianki żołądka, dlatego warto je jeść przy problemach z układem pokarmowym.
Babka wielkanocna bezglutenowa to pyszna alternatywa dla tradycyjnego ciasta. Babka jest waniliowo- kokosowa, jest puszysta, a w środku ma słodką niespodziankę- suszoną żurawinę. Babkę udekorujesz według własnego uznania, jest pyszna zarówno z cukrem pudrem, polewą czekoladową i lukrem. Poznaj przepis na wyśmienitą babkę wielkanocną bezglutenową.Ciasta bezglutenowe cieszą się coraz większą popularnością, nic dziwnego- są lżejsze, mniej kaloryczne i łatwiej przyswajalne przez nasz organizm. Babka bezglutenowa jest jednym z tych ciast, które mogłabym jeść codziennie, mimo, iż nie jestem uczulona na gluten. Jest puszysta, lekka i smakuje wyśmienicie.Do babki bezglutenowej dodaję suszoną żurawinę, która świetnie łączy się z całym ciastem, nadając mu wyjątkowego smaku. Babkę dekoruję cukrem pudrem, lukrem lub polewą czekoladową, w zależności od tego, na jakie ciasto mam akurat ochotę. Bez glutenu przygotujesz wiele innych ciast- tu poznasz przepis na bezglutenowy spód do mazurka wielkanocnego. Jeśli masz ochotę na lekki biszkopt z owocami- tu poznasz przepis na biszkopt bez glutenu.
Biała kiełbasa jest specjałem, po który chętnie sięga wielu smakoszy. Większość sklepów jednak oferuje niezbyt smaczne i pełne konserwantów wyroby. Wiemy jak wybrać te najlepsze. Wystarczy spojrzeć na mięso i ocenić jego kolor oraz strukturę. Wiadomo, że najsmaczniejszą kiełbasą zawsze będzie ta, którą zrobimy w domu. Nie zawsze jednak mamy na to czas, a po soczystą kiełbaskę z cebulką wielu z chęcią sięgnie. Na co więc warto zwrócić uwagę przy zakupach tego specjału?
Lubczyk nie jest ziołem zbyt popularnym w naszej kuchni. A szkoda, bo ma liczne walory zdrowotne i potrafi dodać potrawom smaku. Niestety mało kto wie, jak wykorzystać w kuchni lubczyk. Dlatego podpowiemy wam dziś, do czego warto go dodać i co możecie z niego przygotować.Lubczyk swoim wyglądem przypomina nieco natkę pietruszki, tylko jest od niej większy, grubszy. Jest orzeźwiający, smakuje jak maggi, bo jest podstawowym składnikiem tej przyprawy. Już w starożytności zaliczano go do naturalnych afrodyzjaków. A preparaty z lubczyku zaleca się dla podniesienia poziomu libido. Jednak zioło to ma też lecznicze działanie, a poza tym świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw. Ziele to bez problemu rośnie w przydomowych ogródkach, w których jest lekka gleba. Jego łodygi mogą dorastać do metra wysokości. Latem kwitnie na blado żółto. W kuchni najbardziej ceni się jego liście, w medycynie - korzeń.