Babciny przepis na idealny bigos
Bigos jest potrawą, której nie oprze się chyba żaden smakosz. Sposobów na jej przyrządzenie jest kilka. Tym razem sięgamy po babciną recepturę, której sekret oparty jest na prostym triku — odstawieniu dania w chłodne miejsce i ponownym zagotowaniu go. Dzięki temu zabiegowi smak staje się wyrazisty, a sam bigos nabiera nieziemskiego aromatu. Spróbujcie koniecznie.
Podpowiadaliśmy wam już co zrobić, jeśli udało wam się przesolić bigos. Zdradzaliśmy też pyszny przepis na wegańską wersję tej potrawy z pysznymi boczniakami. Tym razem proponujemy wam babciny przepis z dodatkiem suszonych grzybów i zastosowanie patentu, który sprawia, że potrawa wychodzi naprawdę smaczna — ponownego podgrzewania.
Przepis na treściwy babciny bigos
Składniki:
3 kg kapusty kiszonej z marchewką
600 g mięsa wieprzowego np. szynki
500 g chudego surowego boczku
1 laska wędzonej kiełbasy
4 średnie białe cebule
4 śliwki suszone
1 szklanka suszonych grzybów leśnych
6 łyżek oleju rzepakowego
190 g koncentratu pomidorowego
Przyprawy:
10 ziaren ziela angielskiego
5 liści laurowych
10 ziaren czarnego pieprzu
1 łyżka słodkiej papryka
1 łyżeczka ostrej papryki
sól w ilości do smaku
Przygotowanie:
Grzyby moczymy w chłodnej wodzie przez co najmniej pół godziny. Odsączamy je, zachowując wodę. Mięso kroimy w kostkę i gotujemy w posolonej wodzie przez około 40 minut. Wodę z gotowania również pozostawiamy.
Cebule obieramy i siekamy. Boczek i kiełbasę kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy je na dobrze rozgrzanym oleju i przekładamy je do miski. Na tej samej patelni szklimy cebulę. Grzyby kroimy w paseczki.
Kapustę płuczemy w zimnej wodzie, dokładnie odciskamy płyn i rozdrabniamy. Do dużego garnka wrzucamy podsmażoną kiełbasę i boczek, kapustę, cebulę, przyprawy w kawałkach, wodę z moczenia grzybów i przecedzoną przez sito wodę, pozostałą z gotowania mięsa.
Zawartość garnka dokładnie mieszamy i gotujemy na średnim ogniu przez 2 godziny. Mieszamy mniej więcej co 20 minut. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy oraz słodką i ostrą paprykę. Próbujemy bigosu i w razie potrzeby solimy go.
Danie odstawiamy w bardzo chłodne miejsce na 4-5 godzin. Po tym czasie ponownie gotujemy je przez godzinę, mieszając co kwadrans. Czynność tę warto powtórzyć, jeśli mamy czas. Gotowy bigos podajemy ze świeżym pieczywem. Smacznego.
źródło: canva/poplasen
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: gotujmy