Cykoria nie jest zbytnio popularnym warzywem w Polsce, lecz warto się nad nią pochylić choć na chwilę - ma bowiem ogromną ilość pozytywnych i korzystnych właściwości. W smaku jest orzeźwiająca i lekko gorzka, świetnie sprawdza się na kanapkach czy w sałatkach. Jednym z najczęściej kupowanych produktów z cykorii jest proszek, który sprawdza się jako zamiennik kawy. Cykoria przez wiele wieków była zapomnianym warzywem. W starożytności znali ją Arabowie oraz Żydzi. W Europie pojawiła się szeroko dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęła być uprawiana przez Belgów - to oni odpowiadają za jej rozpropagowanie. Cykoria jest typowo zimowym warzywem, dostępnym w sklepach pomiędzy listopadem a kwietniem. Jej charakterystyczny wygląd wynika ze sposobu uprawy. Hoduje się ją bez dostępu do światła, a liście związuje się sznurkiem.
Wigilijny bigos kojarzy wam się z przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego? Dodajcie do kapusty kminku, a zapomnicie o tym problemie. Przyprawa nada daniu cudownego aromatu i sprawi, że jedzenie będzie przyjemnością. Kapusta jest składnikiem wielu tradycyjnych dań świątecznych takich jak pierogi czy kulebiak. Część z nas po jej spożyciu doświadcza jednak nieprzyjemnych reakcji organizmu. Warto wprowadzić pewne modyfikacje w przygotowaniu potraw zawierających kapustę, by zminimalizować ryzyko kłopotów.
Surówka z kapusty pekińskiej nie wymaga zbyt wielkiej pracy, a efekt zawsze wychodzi doskonały. Jej sekretem jest odrobina pomarańczy, która nadaje całości niezwykłej soczystości oraz lekkiej kwaśności. Niewielka ilość składników pozwala cieszyć się z surówki każdego dnia. Poniżej pokazujemy jak przygotować ją krok po kroku. Surówka z kapusty pekińskiej idealnie pasuje do klasycznego obiadu z pieczenią czy kotletami schabowymi. Pikantność i intensywność smaku nadawana jest przez pora, który pokrojone w niewielkie kawałki oddaje całą swoją esencję. Jeśli chcesz jeszcze mocniejszego smaku, zamień jogurt naturalny na majonez. Pamiętaj jednak, że majonez jest bardzo kalorycznym sosem - wystarczy kilka łyżek, aby szybko poczuć ciężkość na żołądku.
Jeśli chcesz pysznie zaskoczyć najbliższych, przygotuj wigilijne gołąbki z kaszą i grzybami. Gołąbki są jedynym z ulubionych dań naszej kuchni, a te z bezmięsnym farszem doskonale sprawdzą się w czasie wieczerzy. Z pewnością przyciągną wszystkich swoim aromatem i ciekawością, co kryją w środku.Najpopularniejszą wersją gołąbków z kapusty są te nadziewane mielonym mięsem i ryżem. Jednak pomysłów na farsze do gołąbków jest co najmniej kilka. Niektórzy w liście kapusty kładą nadzienie z gotowanym ziemniaków, inni z kaszy czy samego mięsa. Wigilijne gołąbki powinny być postne, a żeby były aromatyczne, warto dodać do nich leśne grzyby.
Na wigilijnym stole stawiamy postne potrawy przygotowane z darów pól, lasów i wód. Nie może wtedy zabraknąć kapusty z grzybami. Dziś powiemy wam, jak przygotować tradycyjną kapustę z grzybami. Co do niej dodać i jak ją przyprawić, by smakowała wyśmienicie. Kapusta z grzybami potrafi doskonale smakować, choć zawiera w zasadzie samą kiszoną kapustę, leśne grzyby i trochę przypraw. Ważne są jednak ich proporcje, sposób i czas gotowania. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by to danie smakowało jak nigdy dotąd.
Łazanki są kultowym świątecznym daniem, które znajduje się na liście klasycznych 12 wigilijnych potraw. Przygotowanie łazanek jest wyjątkowo łatwe, potrzeba jedynie odrobiny wolnego czasu. Poniżej zdradzamy cały przepis, dzięki któremu przygotowanie ich będzie proste i przyjemne, a w kuchni unosić się będzie wspaniały zapach. Największym mankamentem łazanek jest konieczność zrobienia makaronu od podstaw, dlatego, aby tego uniknąć, warto kupić gotowy w sklepie. Można znaleźć dobre marki o wysokiej jakości, które posmakują każdemu fanowi tej potrawy. Sama kapusta i grzyby, w porównaniu do makaronu, to naprawdę niewielki ułamek pracy, który wykonać można w maksymalnie godzinę. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by już dzisiaj zrobić sobie łazanki, a na święta sporządzić świeżą porcję.
Bigos staropolski jest najlepszym wydaniem bigosu, ponieważ skumulowane są w nim ogromne ilości smaków. Robert Makłowicz podczas swoich podróży zaprezentował przepis na to esencjonalne danie. Prosta receptura, podstawowe składniki i łatwość przygotowania sprawiają, że bigos staropolski może ugotować praktycznie każdy. Jednym z kluczowych dodatków są kwaśne jabłka.Bigos staropolski wyróżnia się przede wszystkim wieloma rodzajami pieczonych mięs, wędzonymi wędlinami oraz użyciem czerwonego wina. Wino sprawia, że bigos nie tylko ma piękny i głęboki kolor - jego smak komponuje się z mięsem i kiszoną kapustą, dzięki czemu całość ma bardzo kompleksowy aromat. Bigos najlepiej smakuje nie od razu po przygotowaniu, lecz po jakimś czasie, gdy wszystkie produkty przeszły swoimi smakami. Obecnie wygodnie jest wystawić garnek na balkon, żeby nie zajmować miejsca w lodówce. Na zewnątrz jest w końcu na tyle chłodno, że istnieje mała szansa zepsucia się jedzenia. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, przechowuj go w lodówce.
Kapusta z grochem należy do kanonu potraw wigilijnych. Jeśli nie wiesz, jak ją przygotować, podajemy przepis Ewy Wachowicz na kapustę z grochem z zasmażką. Podsmażona cebulka oraz mąka, sprawiają, że danie zyskuje głęboki smak. Twojej rodzinie trudno będzie mu się oprzeć.Kapusta z grochem lub jak kto woli, groch z kapustą, w wielu domach jest obowiązkowym daniem wigilijnym. Jednak to postne danie, jest na tyle smaczne i proste w przygotowaniu, że można je gotować nie tylko od święta.
Placki ziemniaczane z kapustą kiszoną to pomysł na szybki, smaczny i zdrowy obiad dla całej rodziny. Delikatne, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku placki z kapustą z marchewką i kminkiem smakują wybornie i dodatkowo wzmacniają nasz organizm i dodają energii. Poznaj przepis na placki ziemniaczane z kapustą kiszoną.Do przygotowania placków wykorzystaj zeszłoroczne ziemniaki, najlepiej typu B lub C, czyli typu mącznego, ponieważ zawierają mniej wody, dzięki czemu placki będą miękkie w środku, chrupiące na zewnątrz i nie rozpadną się podczas smażenia. Przykładowymi ziemniakami mącznymi są: Irys, Sante, Orlik.Kapustę kiszoną dokładnie odciśnij z wody i drobno posiekaj, aby dobrze połączyła się z masą ziemniaczaną. Do kapusty zawsze dodaję startą marchewkę i kminek, aby dodatkowo podbić jej smak. Ze względu na dużą zawartość wody w kapuście, do ziemniaków dodaję również mąkę ziemniaczaną, aby masa była zwarta.Kapusta kiszona działa zbawiennie na cały nasz organizm. Wzmacnia naszą odporność, dodaje energii, działa detoksykująco i przyspiesza regenerację flory bakteryjnej jelit po antybiotykoterapii. Kapusta jest jednak dość ciężka, jeśli natomiast dodasz do niej kminek, unikniesz wzdęć i innych problemów trawiennych.Przygotuj również doskonały i zdrowy dodatek do kotletów schabowych- tu poznasz przepis na zasmażaną kapustę kiszoną z kminkiem.
Zazwyczaj do obiadu podajemy buraczki, marchewkę czy białą kapustę. O istnieniu czerwonej odmiany tego ostatniego warzywa często zapominamy. Warto włączyć je do swojego jadłospisu w postaci pysznej surówki z dodatkiem czosnku. Zimowy przysmak obiadowy zachwyci każdego smakosza. Kapusta czerwona zawiera znaczne ilości witaminy A i C, a przy tym obfituje w żelazo i potas. Z tego warzywa przygotujemy znacznie więcej potraw niż tylko tradycyjny dodatek śląski — kapustę modrą. Najłatwiej będzie wykorzystać ją w surówce. Dodajcie czosnek ocet oraz olej i doprawcie. Ten przyjemny smak i chrupkość spodobają się każdemu.
Znacie z pewnością kapustę z grzybami, a także kapustę z grochem. A czy przygotowywaliście już kapustę z grochem i grzybami? Podajemy wam prosty przepis na to wigilijne i nie tylko wigilijne danie. Przekonacie się, że te trzy składniki dobrze ze sobą harmonizują, dając potrawę o doskonałym smaku. Kiszona kapusta jest podstawą tego dania, dlatego to właśnie jej trzeba użyć najwięcej. Gęstości i ciekawego smaku dodaje potrawie groch. Suszone, leśne grzyby stanowią zaś o jej niebywałym aromacie, dodają też potrawie ciemniejszej barwy.
W sosie pomidorowym i z ryżem? Gołąbki nie zawsze były tak przyrządzane. Ponad 100-letni przepis na tę potrawę nie tylko pomija ziarnisty dodatek, ale też zawiera charakterystyczną dla kotletów mielonych kombinację jajka i namoczonej w mleku bułki. Nie dodajemy w nim też przecieru pomidorowego, dzięki czemu smak kapusty i mięsa wybrzmiewa w pełni. Dajcie się skusić wiekowej metodzie, a być może nie wrócicie już do znanego sposobu podawania tej potrawy. W wielu domach sos pomidorowy w gołąbkach zawsze występuje — niezależnie od tego, czy potrawa jest pieczona, czy też nie. A gdyby tak z niego zrezygnować i kapuściane rolady poddusić na patelni? Masa mięsna z dodatkiem bułki będzie zwarta, a dzięki prostym trikom zawijasy nie rozpadną się. Spróbujcie i odkryjcie prawdziwie tradycyjne gołąbki.
Paszteciki z kapustą i grzybami zazwyczaj przygotowuje się ze zwykłego ciasta drożdżowego. Tomasz Strzelczyk na swoim kanale poszedł o krok dalej i postanowił farsz zawijać w tak zwane "ciasto topione". Jest to rodzaj ciasta, które wyrasta w misce z wodą. Jego przepis prezentowany przez nas nie ma sobie równych i doskonale smakuje z czerwonym barszczem podczas Świąt. Paszteciki z kapustą i grzybami są klasyką, którą można kupić w praktycznie każdej piekarni. Warto przy tym pamiętać, że zrobione własnoręcznie będą znacznie smaczniejsze, a także doskonale wiadomo, co zostało do nich dodane. Tak eliminuje się obecność niechcianych dodatków, jak konserwanty czy wzmacniacze smaku. Paszteciki Tomasza Strzelczyka różnią się od tradycyjnej wersji jedynie ciastem. Strzelczyk wkłada je do zimnej wody, co ułatwia określenie dokładnego momentu wyrośnięcia ciasta - to po prostu wypływa na powierzchnie i unosi się na niej, gdy jest gotowe.
Kapustę z grzybami tradycyjnie podaje się z makaronem w formie łazanek lub z grochem. Siostra Anastazja zastępuje go ziemniakami. Choć połączenie to wydać się może niecodzienne, smak tego dania z pewnością skradnie serce niejednego smakosza. Wypróbujcie tę pyszną recepturę. Kiszona kapusta uświetni wiele dań kuchni polskiej. Wystarczy wspomnieć tradycyjne wigilijne łazanki czy kultowy kapuśniak, który doskonale sprawdza się jako rozgrzewający obiad. Siostra Anastazja kiszoną miesza z ziemniakami i grzybami, uzyskując tym samym sycące danie, którego z pewnością warto spróbować.
Już niedługo czeka nas najważniejsza kolacja w roku — wieczerza wigilijna. Jest to niezwykle uroczysty dzień, do którego przygotowujemy się od dłuższego czasu. Z dużą pieczołowitością przyrządzamy też tradycyjne dania. A wiesz, jakie potrawy podaje się na Wigilię? Niektórzy mają problem z wymienieniem 12 dań, a o jednym notorycznie zapominają.Jak mówi tradycja, jaka jest Wigilia, taki i cały nadchodzący rok. Dlatego w większości domów dbamy o to, by ten dzień był najpiękniejszym w roku. Ważnym jego punktem jest kolacja wigilijna. Na nakrytym białym obrusem stole powinno znaleźć się 12 potraw. Dlaczego tyle? Ta liczba nawiązuje do 12 apostołów, a także do 12 miesięcy w roku.
Gołąbki na wigilijnym stole? Czemu nie, jeśli nie zawierają mięsa i mają dodatek pożądanych tego dnia grzybów. Oto przepis na pyszne, lekkie wigilijne gołąbki z pieczarkami i ryżem. Są delikatne, choć bardzo pożywne. Możesz przygotować je 1-2 dni wcześniej.Gołąbki z kapusty są pyszne, niezależnie od tego czym je się nadzieje. Kapusta wraz z bulionem, w którym gotują się gołąbki, dodaje bowiem całości doskonałego smaku. A gołąbki z ryżem i pieczarkami wychodzą bardzo aromatyczne.
Najprostsze dania często okazują się najsmaczniejsze. Tak jest również w przypadku tej surówki. Łączymy ze sobą jedynie dwa warzywa — białą kapustę i ogórka — lecz duet ten zaskakuje niebanalnym smakiem podkreślonym smakiem soli, pieprzu i świeżego koperku. Prościej się nie da, a mimo to urzeka. Spróbujcie koniecznie. Chrupiąca kapusta i orzeźwiający ogórek z pewnością skradną serca wielu smakoszy. Spośród wielu surówek, które możemy podać do mielonych czy kotleta schabowego, to połączenie wyróżnia kontrast.Delikatność szklarniowego ogórka spotyka się tutaj z chrupiącą i słodką kapustą. Całość przyjemnie dopełnia aromatyczny koperek. Sięgnijcie po tę surówkę przy najbliższym obiedzie, a będziecie się zastanawiali kto jeszcze podaje do niego colesław.
Przygotowanie świątecznych potraw potrafi pochłonąć mnóstwo czasu i energii. Aby nie siadać do wigilijnej kolacji zmęczonym, warto przyrządzanie tradycyjnych specjałów podzielić na etapy i zacząć wcześniej. Dzięki takiemu podejściu ze wszystkim zdążymy i będziemy mieli siłę do świętowania. Sprawdźcie jakie dania możecie przyrządzić z wyprzedzeniem i zacznijcie już teraz. Pierwszym elementem dobrze zaplanowanego wigilijnego gotowania są zakupy. Wybierzcie się na nie już w ten weekend i zaopatrzcie się w produkty potrzebne do zrobienia potraw, które wymagają więcej czasu, by zachwycić smakiem podczas świątecznej kolacji.
Surówka z młodej kapusty z koperkiem to uniwersalna sałatka obiadowa. Jest lekka, pożywna, bardzo aromatyczna i przygotujesz ją w zaledwie kilka chwil. Surówka jest świetnym dodatkiem do każdego obiadu, niezależnie od rodzaju mięsa, czy też ryb. Poznaj przepis na surówkę z młodej kapusty z koperkiem.Kapusta, szczególnie młoda, jest bogactwem wielu witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak witamina C,K,A, żelazo, potas i wiele innych. Kapusta to również niezwykle cenne przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia i chronią między innymi przed nowotworami. Surówka z młodej kapusty z koperkiem jest uniwersalną surówką do każdego obiadu. Doskonale smakuje zarówno z mięsem, rybami, jak i daniami wegetariańskimi, np. kotletami z kalafiora. Surówka jest lekka, orzeźwiająca i niezwykle aromatyczna. Surówkę przygotujesz w kilka minut, a efekt zachwyci wszystkich domowników.Jeśli szukasz pomysłu na prosty, ale pyszny obiad- tu poznasz prosty i sprawdzony przepis na najlepsze kotlety schabowe, które również z surówką z kapusty z koperkiem smakują fenomenalnie.
Bez bigosu dla wielu z nas nie ma świąt. Przyrządzenie tego dania wymaga cierpliwości, a sekretem jego smaku jest powolne gotowanie i odpowiednio dobrane składniki. Czasami, mimo starań, potrawa przypala się, wychodzi za słona lub zbyt kwaśna. Są sposoby, by te potknięcia naprawić. Nawet najlepszym kucharzom zdarza się chwila nieuwagi. Dodajemy wtedy zbyt dużo soli, wrzucamy za kwaśną kapustę czy podgrzewamy potrawę na ogniu tak mocnym, że się przypala. W takich sytuacjach pomocne będą sprawdzone triki, które są w stanie wyprowadzić smak dania na prostą.
Gołąbki na obiad? Czemu nie, są pożywne, bardzo smaczne i mogą zastąpić cały posiłek. Dziś prezentujemy wam przepis na gołąbki w kapuście włoskiej z dodatkiem orzechów. Są delikatne, lekko orzechowe w smaku, z przyjemnie chrupiącymi kawałkami. Jesteśmy przekonani, że ta wersja gołąbków przypadnie ci do gustu. Gołąbki można robić z kapusty białej, czerwonej i włoskiej. Pierwsze są nieco trudniejsze do zrobienia na etapie przygotowania liści. Główki kapusty białej i czerwonej o tej porze roku, są bowiem mocno zwarte i trudniej oddzielać z nich pojedyncze liście. Kapusta włoska ma luźniej ułożone liście, dzięki czemu łatwiej je ściągać. Szybciej też je się sparza i są delikatniejsze. Orzechy włoskie są dodatkiem kojarzonym raczej z ciastami i deserami. Jednak ich smak doskonale harmonizuje też z potrawami wytrawnymi. Wnoszą do potraw przyjemny smak i chrupkość. Poza tym wzbogacają danie w cenne oleje i witaminy.
Już grudzień. Czas więc zaplanować wigilijne menu. Zapewne na waszych stołach znajdą się tradycyjne potrawy, przygotowywane od pokoleń według tej samej receptury. My podamy wam dziś babciny przepis na wigilijną kapustę z grochem. Być może posmakuje wam bardziej niż ta z rodzinnych przepisów. Kapusta z grochem czy też groch z kapustą należy do klasyki wigilijnych potraw. To proste, postne danie, mimo zaskakującego połączenia smakuje naprawdę doskonale. Sposobów na jego przygotowanie jest wiele. Niektórzy np. zagęszczają tę potrawę zasmażką z mąki. My jednak mamy swój sposób, by nawet bez tego dodatku danie było odpowiednio gęste.
Surówka z kapusty jest smaczna i doskonale sprawdza się do wielu dań. Odpowiednio przyrządzony sos sprawi, że będzie taka, jak ta, którą znacie z azjatyckich restauracji. Spróbujcie koniecznie — chrupiące warzywa w słodko-kwaśnej zalewie smakują obłędnie.Przepis jest prosty, a surówkę przygotujecie sprawnie. Zachwyci was łagodnym smakiem i przyjemnie chrupiącymi warzywami, których smak podkreśli wyjątkowy słodko-kwaśny sos z dodatkiem odrobiny czosnku. To miła odmiana od klasycznego colesława czy surówki z jabłkiem. Wypróbujcie koniecznie.
Surówka z sałaty lodowej jest smacznym i błyskawicznym dodatkiem do dań obiadowych, zarówno mięsnych, ryb, jak i potraw wegetariańskich. Surówkę przygotuj z porem i szczypiorkiem, aby wzmocnić jej doskonały smak. Poznaj przepis na prostą surówkę z sałaty lodowej do obiad.Sałata lodowa, mimo tego, że złożona w 90% z wody, zawiera wiele niezbędnych dla organizmu witamin i minerałów. Sałata to przede wszystkim źródło witaminy D,A ,beta-karotenu i kwasu foliowego, dlatego też warto włączyć ją do naszej codziennej diety. Sałata lodowa jest mało kaloryczna i posiada niski indeks glikemiczny. Surówka z sałaty lodowej jest świetnym dodatkiem do obiadu. Grillowany kurczak, pieczony schab, czy bitki wieprzowe smakują rewelacyjnie z surówką otuloną sosem majonezowym. Surówka równie dobrze sprawdzi się również jako dodatek do dań wegetariańskich, np. placuszków z cukinii. Szukasz pomysłu na prostą i szybką surówkę? Tu poznasz przepis na surówkę z białej kapusty, jak w restauracji.
Surówka z czerwonej kapusty jest często podawana w restauracjach wraz z ziemniakami i smażonym mięsem. Jeśli chcesz cieszyć się jeszcze lepszym smakiem niż w lokalu, przedstawiamy poniższą recepturę. Korzystając z niej i stosując wymienione w niej kroki, można przygotować w kilka chwil pyszną i pięknie wyglądającą surówkę. Surówka z czerwonej kapusty to przepis zaskakująco banalny, który od gotującego wymaga jedynie podstawowej umiejętności obsługi noża - chyba, że kapustę szatkuje się mandoliną do warzyw, wtedy nawet nóż nie jest konieczny. Podając taką surówkę do obiadu, natychmiast usłyszysz głośne zachwyty. Aby skontrować ogólnie słodki profil smaku surówki, dodaje się do niej odrobinę octu jabłkowego lub soku z cytryny. Na początku warto wlać tylko odrobinę i z czasem dostosować ilość kwasu. Zawsze można bowiem dodać więcej.
Gołąbki mają zazwyczaj stosunkowo delikatny smak, jednak Ewa Wachowicz postanowiła to zmienić. W jej przepisie na gołąbki zawarty został bowiem żur, który nadaje im intensywnie kwaśnego smaku, a także tworzy gęsty sos. Receptura na jej wersję gołąbków jest banalnie prosta i nie wymaga praktycznie żadnych zdolności gotowania - wystarczy kierować się poniższymi wskazówkami. Gołąbki klasycznie gotowane są w pomidorowym sosie, który jest raczej słodki w smaku. Farsz oraz kapusta również nie mają wyjątkowo intensywnego smaku, dlatego Ewa Wachowicz wprowadziła dużą rewolucję do tej potrawy. Jej gołąbki są jedyne w swoim rodzaju.
Po całym dniu pracy jesienią, gdy za oknem ciemno robi się bardzo wcześnie i panują nieprzyjemne chłody, żeberka pieczone w kapuście kiszonej będą idealne. Łatwe w przygotowaniu danie smakuje wybornie i doskonale rozgrzewa zziębnięte ciało. Mięso samo odchodzi od kości, a kwaśność kapusty równoważona jest słodkimi suszonymi śliwkami. Pieczone żeberka są jednym z najsmaczniejszych sposobów na obiad, który nie wymaga zbyt wielu przygotowań. Mięso samo dochodzi w piekarniku i wystarczy podać je z kilkoma kromkami świeżego chleba, aby cieszyć się sycącym oraz rozgrzewającym posiłkiem. Żeberka zawdzięczają swoją soczystość głównie dzięki dużej zawartości tłuszczu, który podczas pieczenia wytapia się i nawilża mięso. Kość także przyczynia się do poprawy smaku i delikatności mięsa dzięki temu, że równomiernie rozprowadza temperaturę do każdego zakamarka żeberek.
Kapusta modra jest popularnym dodatkiem obiadowym na Śląsku. Idealnie pasuje nie tylko do charakterystycznej dla tego regionu rolady, ale też do gęsi, schabowego czy kaczki pieczonej. Jeśli dodamy do niej odrobinę podsmażonego boczku, będzie przyjemnie chrupiąca i soczysta. Wypróbujcie nasz pyszny patent. Zdradzaliśmy wam już wcześniej kilka przepisów na pyszne dodatki do schabowego z czerwonej kapusty m.in. pysznego colesława i surówkę z dodatkiem rodzynek. Tym razem przybliżymy wam jak zrobić z niej popularną na Śląsku kapustę modrą. Do dania dodamy boczku, by było jeszcze smaczniejsze. Dajcie się skusić