Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Rosół

Rosół

rosół
20.06.2021 02:00 Co warto dodać do rosołu, by podkręcić jego smak?

Choć rosół jest bardzo tradycyjną zupą, z którą nie da się za mocno eksperymentować, nawet jeden drobny dodatek może zupełnie odmienić jego smak. Warto nawet odrobinę urozmaicać ten klasyczny przepis, tak by ta klasyczny wywar podawany zazwyczaj w niedzielę, nam nie spowszedniał. Ciekawymi dodatkami do tego typu zupy mogą może okazać się karmel, jabłko, pomidor czy ziemniaki. Każdy ma swój sprawdzony przepis na rosół. Często jest on przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Swoją recepturą na rosół podzieliła się Magda Gessler, która nieco urozmaiciła ten klasyczny przepis. Jednak nie tylko ona zdradziła tajniki tej pysznej zupy, bez której wielu Polaków nie wyobraża sobie niedzieli. Swój przepis udostępniła również Anna Lewandowska, która z kolei do swojego wywaru dodaje odrobinę kurkumy. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Rosół bez kwaśnego posmaku
15.06.2021 02:00 Dlaczego rosół staje się kwaśny?

Smakowity rosół niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Wyborna zupa czasem kwaśnieje bez wyraźnych przyczyn. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym unikniemy takiego scenariusza. Wystarczy, że po ugotowaniu z wywaru wyciągniemy pora oraz cebulę.Kwaśny rosół jest jednym z największych kulinarnych rozczarowań. Stare porzekadła prawią, że taki feler czeka na tych, którzy przyrządzają kultową zupę w trakcie burzy. Jednak wcale nie trzeba wyładowań atmosferycznych, by rosół skwaśniał. Wystarczy małe niedopatrzenie.Dalsza część tekstu znajduje się poniżej

Rosół w bezmięsnej odsłonie
13.06.2021 02:00 Zdrowy rosół w bezmięsnej odsłonie

Rosół jest jedną z najbardziej kultowych zup. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią spałaszowaliby klasyczne danie naszej rodzimej kuchni. Przeważnie rosół gotuje się na wywarze mięsnym. Dziś sięgniemy po roślinną wersję specjału. Znajdą się w niej zdrowe dodatki takie jak kurkuma i czosnek.Nie da się ukryć, że rosół zajmuje szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego udanej niedzieli. W każdym domostwie uwielbianą zupę przyrządza się w odrobinę inny sposób. Godny uwagi jest przepis, w którym mięso będzie zbędne.

image
12.06.2021 02:00 Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Rosół gości na naszych stołach głównie w niedzielne obiady, ale jego miłośnicy gotują go czasem także wtedy, kiedy nagle za nim zatęsknią. Najlepsi szefowie kuchni dodają do niego odrobinę octu. Dzięki niemu więcej substancji odżywczych z mięsa przenika do zupy, a także staje się ona wyrazistsza w smaku i gęstsza. Ugotowanie dobrego rosołu jest swojego rodzaju sztuką, którą nie każdy zdołał opanować. Choć włożenie składników do garnka z gotującą się wodą, może zrobić każdy, tak uzyskanie odpowiedniej konsystencji, smaku i koloru nie jest proste. Na szczęście najlepsi szefowie kuchni nie zachowują tajników gotowania tylko dla siebie, przez co możemy korzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Jednym z ich tricków jest wlanie do wywaru odrobiny octu. Dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Rosół z dodatkiem kurkumy
01.06.2021 02:00 Co dodać do rosołu, by miał złocisty kolor?

Wydawać by się mogło, że rosół jest banalnie prostą zupą, która nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy - mnóstwo ludzi twierdzi, że wystarczy wrzucić wszystkie składniki do wrzątku i gotować je przez kilka godzin. Prawda jest niestety zupełnie inna. W celu przyrządzenia smacznego i klarownego rosołu należy trzymać się dość rygorystycznych zasad. Jedną z nich jest podsmażenie mięsa przed wrzuceniem do wody, co pozwala zwiększyć intensywność smaku i dodać daniu więcej koloru.

Rosół i kwestia warzyw
29.05.2021 02:00 Warzywa do rosołu wrzucamy w całości czy pokrojone?

Smakowity rosół jest absolutną klasyką naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią spałaszowaliby kulinarny szlagier. W każdym domostwie rosół przygotowuje się odrobinę inaczej.

Rosół
26.05.2021 02:00 Rosół z cytryną i imbirem - pogromca przeziębienia

Prawdopodobnie każdy z nas zna recepturę na klasyczny rosół - w wielu polskich domach nie może zabraknąć tego złotego bulionu w trakcie niedzielnego obiadu. Jeśli czujesz, że zaczyna brać cię jakaś choroba, sięgnij po najlepszą wersję rosołu. Choć już sam wywar ma niezłe działanie rozgrzewające, warto wspomóc jego moc, poprzez dodanie dwóch bardzo powszechnych składników. Co więcej, nie tylko wzmocnią właściwości zupy, lecz również wniosą mnóstwo nowych aromatów i smaków.

Pasztet z rosołu wyjdzie obłędnie
24.05.2021 02:00 Co zrobić, żeby pasztet z rosołu nie wyszedł suchy?

Nie da się ukryć, że pasztet jest nie lada specjałem. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią spałaszowaliby wyborne mięsne danie. Warto wiedzieć, co trzeba zrobić, by pasztet nie okazał się suchy.

Rosół z dodatkiem kurkumy
23.05.2021 02:00 Dlaczego warto dodać do rosołu kurkumę?

Rosół zna prawdopodobnie każdy - prosta zupa wykonana z włoszczyzny, mięsa i kilku przypraw stanowi bazę do wielu innych dań, sosów czy dodatków kulinarnych. Polacy uwielbiają zajadać się aromatycznym bulionem, długo gotowanym na dużej ilości mięsa. Już dawniej nasze babcie i mamy doskonale zdawały sobie sprawę z cennych właściwości rosołu, dlatego podawały go nam głównie w czasie przeziębienia i grypy. Jeśli chcesz wzmocnić jego prozdrowotne działanie, wystarczy dodać do klasycznego przepisu kurkumę.

Rosół z dodatkiem sosu sojowego
18.05.2021 02:00 Czemu warto dodać do rosołu sos sojowy?

Rosół zna chyba każdy. Klasyczna zupa, która zazwyczaj podawana jest podczas niedzielnego obiadu zaraz przed kotletami schabowymi bądź mielonymi. Ten przejrzysty i lekko żółty wywar jest idealną bazą do wielu innych zup, sosów oraz galaret. Aby rosół wyszedł idealnie, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest, chociażby obgotowanie mięsa przez 15 minut, wylanie wody, umycie go i kolejne zalanie zimną wodą. Tak przygotowane mięsiwo nie powinno wydzielać zbyt dużo szumowin.

rosol
16.05.2021 02:00 Przepis na rosół wg. Magdy Gessler

Magda Gessler jest zdecydowanie jedną z najbarwniejszych osób w polskim show biznesie. Gwiazda budzi sporo emocji nie tylko swoim programem Kuchenne Rewolucje, ale również przepisami. Niektóre receptury budzą wiele kontrowersji.Ostatnio bardzo głośno było o rosole Magdy Gessler. Gwiazda sprzedaje go za aż 60 zł, co dla wielu osób jest zbyt wysoką ceną. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Nic dziwnego, że mnóstwo osób zastanawia się, jaki jest patent pani Magdy na tę potrawę. Śpieszymy z odpowiedzią!Patent Magdy Gessler na rosółPrzede wszystkim znana restauratorka wyznaje jedną dość kontrowersyjną zasadę dotyczącą gotowania rosołu. Nie używa do niego zbyt wiele wody. Na 3 kilogramy warzyw i taką samą porcję mięsa zużywa jej jedynie około 1,5 litra.Gwiazda proponuje także wykorzystanie do tej zupy mniej popularnych części zwierzęcych m.in. ogonów wołowych lub giczy cielęcych. Powinny one pochodzić jednak wyłącznie z hodowli ekologicznych. Restauratorka doradza też do dodania do esencjonalnego wywaru kapusty włoskiej. Jeśli chcemy zaś by zupa była klarowna, powinniśmy jej zdaniem do zimnego i przecedzonego już bulionu dodać dwa białka kurze i podgrzewać go, cały czas mieszając. Poniżej prezentujemy przepis na rosół wg Magdy Gessler.Niezawodny przepis na rosół Magdy GesslerLista składników:szponder wołowykura rosołowa5 dużych marchewek6 pietruszekseler2 duże cebulepor1/4 kapusty włoskiejpęczek natki pietruszki2 łyżki lubczyku1 łyżka pieprzu ziarnistego6 liści laurowych6 ziaren ziela angielskiegonatka pietruszki5 goździkówsólSposób wykonania:Na początek musimy starannie umyć, a następnie pokroić warzywa i mięso. Cebulę opalamy na suchej patelni. Mięso i włoszczyznę zalewamy zimną wodą i wzbogacamy o przyprawy. Zostawiamy na małym ogniu na około 3 godziny.Po tym czasie solimy, dodajemy natkę pietruszki oraz lubczyk i gotujemy na małym ogniu rosół jeszcze przez pół godziny. Odcedzamy go dopiero po ostudzeniu.Tak jak wspominaliśmy wcześniej, jeśli zależy nam na klarownym rosole, powinniśmy dodać do niego 2 białka kurze i powoli podgrzewać mieszając. Na koniec przecedzić przez gazę.Gessler zaleca podawanie rosołu w filiżankach z posiekaną natką pietruszki lub na talerzach z wermiszelem, domowym makaronem lub lanymi kluseczkami koperkowymi.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Kompot z truskawek i rabarbaru bez cukruKto powinien unikać jedzenia szczawiu?Przepis na zapiekaną cebulę z mięsem mielonymżródło: kuchnia wp/ smaki zyciaZapraszamy na nasz Instagram

Koszt rosołu
15.05.2021 02:00 Ile powinnny kosztować składniki na rosół?

Rosół nie należy do dań drogich, wszak mało która zupa wymaga korzystania z najdroższych możliwych składników. W skład rosołu wchodzą tanie warzywa, odrobina mięsa i przyprawy - każde z tych produktów, poza mięsem, można dostać nawet za kilka złotych. Nie wszyscy chcą jednak oszczędzać na jedzeniu, dlatego niektórzy decydują się na kupowanie produktów o najwyższej jakości. W taki sposób bardzo łatwo wydać nawet kilkadziesiąt złotych za jeden garnek złocistego i aromatycznego wywaru.

Rosół z curry
15.05.2021 02:00 Dlaczego warto dodać do rosołu curry?

Nie da się ukryć, że rosół zalicza się do swojskich kulinarnych szlagierów. Nietrudno natknąć się na wielbicieli tej przepysznej zupy. W każdym domu przyrządza się ją odrobinę inaczej. Każdy smakosz powinien spróbować dodatku w postaci curry.

Magda Gessler i jej wyznanie dotyczące rosołu
11.05.2021 02:00 Zaskakujące wyznanie Magdy Gessler na temat rosołu

Bez wątpienia rosół jest jedną z najbardziej kultowych zup w naszej rodzimej kuchni. Magda Gessler wypowiedziała się na temat specjału przygotowanego na bazie kurczaka. Restauratorka twierdzi, że jej rosół wypada znacznie lepiej.

Falki na bazie rosołu wołowego
09.05.2021 02:00 Przepis na flaki na bazie rosołu wołowego

Flaki wołowe są nieco kontrowersyjną potrawą w kuchni polskiej, ale niezmiennie zadziwiają one smakiem wytrawnych smakoszy. Danie wymaga co prawda spędzenia chwili w kuchni, bo gotowanie flaków kilka razy jest konieczne.Danie musi też być przyrządzone na esencjonalnym rosole z niezbędnymi przyprawami - inaczej smak może rozczarować. Na etapie gotowania rosołu część osób może jednak zastosować trik, który zupełnie zmieni smak tego kultowego dania.

Rosół z kluskami z kaszy manny
08.05.2021 02:00 Przepis na kluski z kaszy manny

Kluski z kaszy manny charakteryzuje lekkostrawność, która pozwala zjeść delikatny i mało kaloryczny posiłek, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałego smaku oraz konsystencji. Jeśli zwykły makaron już ci się znudził, kluski są świetną alternatywą. Rosół sam w sobie jest daniem, na które przygotowanie należy poświęcić sporo czasu. Wygotowanie smaku i wartości odżywczych z warzyw oraz mięsa wymaga długiej obróbki termicznej. Dlatego warto podać do niego coś zupełnie innego, co wywoła zachwyt i zaskoczenie u domowników.

Bluszczyk kurdybanek w rosole
03.05.2021 02:00 Dlaczego warto dodać do rosołu bluszczyk kurdybanek?

Bluszczyk kurdybanek należy do grona roślin, które większość osób bierze za najzwyklejszy chwast. Mało kto spodziewałby się, że można go wykorzystać w kulinariach. Smakosze z pewnością tego nie pożałują.

Biała piana na rosole
02.05.2021 02:00 Co oznacza biała piana na rosole?

Rosół rosołowi nierówny, o czym doskonale wiedzą nasze mamy i babcie, a więc najwięksi smakosze wśród wszystkich miłośników jedzenia. Nie trzeba być bowiem Magdą Gessler, by podczas jedzenia potrawy zorientować się, że coś poszło nie tak.

Rosół
01.05.2021 02:00 Kiedy powinno się solić rosół?

Chociaż wydaje się, że na temat rosołu powiedziano już wszystko, a niemal każdy ma swój własny "sposób" na tą kultową zupę, to warto poznać kilka uniwersalnych porad, które sprawią, że zawsze zachwyci nas ona swoim smakiem.Kiedy powinno się solić rosół?Drobny szczegół, a ma ogromne znaczenie! Pamiętaj, aby solić rosół zawsze na sam koniec, tuż przed jego podaniem! Okazuje się, że woda bez soli jest po prostu w stanie wydobyć więcej smaku z mięsa oraz warzyw.Wcześniej pamiętaj o doprawieniu zupy klasycznymi przyprawami np. liściem laurowym. Możesz także poeksperymentować i wzbogacić bulion również o mniej typowe składniki takie jak. np. kurkuma lub goździki (pisaliśmy o tych drugich w tym artykule).O czym jeszcze należy pamiętać gotują rosół? Śpieszymy z odpowiedzią.Tajniki aromatycznego rosołuPrzygotowując rosół pamiętaj o dobrej jakości mięsie. Aby zupa była esencjonalną ucztą, użyj do niej np. uda z kaczki lub skrzydełek z kurczaka. Specjaliści polecają także szponder, łopatkę oraz mostek z kośćmi.Pamiętaj, aby nie wkładać do rosołu zamrożonego mięsa! W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu się niepożądanych szumowin w rosole. Jeśli mimo tego będą się one zbierać na powierzchni zupy, usuń je za pomocą tzw. szumówki.Aby cieszyć się wyjątkowym aromatem rosołu, pokrój wcześniej włoszczyznę. Dzięki temu zupa uzyska delikatniejszy smak. Dobrym pomysłem jest również przekrojenie czosnku oraz pomidora!Po co w rosole pomidor? Kulinarni eksperci uważają, że nieco podkręci on smak zupy, a przy tym nada jej niezwykle apetyczny kolor.Polecamy również przepis na rosół kolagenowy. Poza wyjątkowym smakiem zachwyca on wspaniałymi prozdrowotnymi właściwościami.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Kiedy powinniśmy ograniczyć jedzenie rabarbaru?Tydzień Włoski w LidluPrzepis na niezapomniane czarne kluskiźródło: kuchnia wp/ król rosołu/garneczkiZapraszamy na nasz Instagramundefinedundefined

Pieczarki w rosole?
27.04.2021 02:00 W jaki sposób można wykorzystać obierki po pieczarkach?

Pieczarki wiele razy sprawiały, że przygotowane dania wywoływały u nas autentyczny zachwyt. Popularne grzyby przyrządza się na rozmaite sposoby. Ciężko zliczyć potrawy, w których możemy się na nie natknąć. Okazuje się, że dzięki nim nawet kultowy rosół może wiele zyskać.

Rosół i Robert Makłowicz
25.04.2021 02:00 Jakiego dodatku w rosole nie akceptuje Robert Makłowicz?

Bez wątpienia rosół należy do dań, które kojarzą się z naszą rodzimą kuchnią. W każdym domostwie przyrządza się go odrobinę inaczej. Część dodatków może wzbudzać pewne kontrowersje. Robert Makłowicz podzielił się swoimi spostrzeżeniami.

Rosół w przedwojennej odsłonie
24.04.2021 02:00 Przepis na przedwojenny rosół z dodatkiem grzybów

Nie da się ukryć, że rosół jest kulinarnym szlagierem naszej rodzimej kuchni. Niektórzy nie wyobrażają sobie udanego weekendu bez talerza pełnego złocistego specjału. Przedwojenny rosół z pewnością spotka się z aprobatą najbliższych.

Rosół
18.04.2021 02:00 Dlaczego warto dodać do rosołu goździki?

Rosół to danie, które w wielu domach gości co niedzielę. Chociaż większość miłośników kuchni ma swoją ulubioną wersję tego dania, to czasem warto z nim poeksperymentować i wrzucić do zupy pewne nietypowe dodatki. Niektóre z nich mają też wyjątkowe prozdrowotne właściwości.

Kotlety mielone z resztek po rosole
11.04.2021 02:00 Jak zrobić kotlety mielone z resztek po rosole?

Kotlety mielone są daniem, które Polacy bardzo cenią. Nie tylko ze względu na ich tradycyjny smak, ale również przez prostotę ich wykonania. Na składniki potrzebne do dania nie trzeba też wydać wielu pieniędzy. Jak się okazuje, można je zrobić nawet z resztek.

Jak uratować przesoloną zupę lub sos?
11.04.2021 02:00 Jak uratować przesoloną zupę lub sos?

Nawet najlepszym kucharzom zdarzają się kulinarne wpadki. Do najczęstszych z nich należy zapewne przypalenie ulubionej potrawy. Jednak wsypanie do garnka zbyt dużej ilości soli mogłoby pewnie stawać w szranki z fiaskiem na polu pieczenia.

Rosół - jak go ulepszyć?
10.04.2021 02:00 Z jakiego powodu szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Polacy przygotowują rosół na wiele różnych sposobów - wszystko zależy od doświadczeń wyciągniętych ze swojego rodzinnego domu. Jeśli jednak chcesz ugotować tę zupę jak prawdziwy szef kuchni, skorzystaj z poniższej porady dodania odrobiny octu. Niewielka ilość octu nie wpłynie negatywne na smak zupy, jednak pozwoli uzyskać znacznie gęstszą, treściwszą konsystencję, a także znacznie zwiększy zawartość wartości odżywczych, które zostały wygotowane z kości, chrząstek oraz mięsa. Taka zupa smakuje znacznie lepiej niż zwykła.

Rosół
08.04.2021 02:00 Niecodzienny rosół z dodatkiem pieczonego pomidora

Rosół to danie, które jest już na stałe wpisane w polską kulturę kulinarną. Ciężko wyobrazić sobie tradycyjny obiad w niedzielę, bez aromatycznego bulionu. Stworzenie idealnego rosołu to jednak nie lada sztuka, która wymaga wiele wyczucia. Dziś przedstawiamy przepis na rosół z dodatkiem pieczonego pomidora. Najlepiej wybrać odmianę malinową, która doda na równi słodyczy co lekkiej kwaśności. Na pewno pokochasz go od pierwszej łyżki.

Rosół - jak go nie gotować?
06.04.2021 02:00 Czy można gotować rosół na zamrożonym mięsie?

Gotowanie rosołu jest dla Polaków prawdziwą tradycją - wokół tej zupy narosła ogromna ilość mitów i legend, a każdy dom gotuje ją inaczej. Mimo wielu pokoleń, które przygotowują rosół, dalej mnóstwo ludzi nie wie czy można gotować go na mrożonym mięsie. Ci, którzy nie są zaznajomieni z przygotowywaniem rosołu, mogą myśleć, że wystarczy włożyć do wody składniki, poczekać kilka godzin i już można się zajadać. Niestety cały proces nie jest tak banalny, a kilka niuansów i zagadnień ciągle nie jest szeroko znanych.