Rosół to zupa nad zupami i podstawa innych zup. Jego przygotowanie jest niby proste, ale trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę, by wyszedł smaczny i aromatyczny. Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się jak gotowac rosół i czy trzeba przecedzać go po ugotowaniu. Rosół sam w sobie jest daniem, ale na jego bazie można przyrządzić zupę pomidorową, flaki czy krupnik. Choć do gotowania rosołu używa się mięsa, warzyw i przypraw, na stół serwuje się klarowny wywar z makaronem. Zobacz jak przygotować rosół, by wszyscy się nim zajadali, a nie nazwali go wodą z kluskami. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pyzy z mięsem to doskonały pomysł na obiad z wykorzystaniem mięsa i warzyw z rosołu gotowanego wcześniej. Mięso rosołowe i jarzyny są delikatne, miękkie i bardzo aromatyczne. Przygotowanie pyz zajmuje około 30-40 minut, nie jest to więc danie wymagające czasu. Sprawdź prosty i szybki przepis na pyzy z mięsem z rosołu.Jeśli zamierzasz przygotować pyzy, rosół powinien być ugotowany na drobiu i kawałku wołowiny. Połączenie dwóch rodzajów mięsa sprawi, że rosół, a później pyzy będą niezwykle smaczne i aromatyczne. Pyzy najlepiej smakują z okrasą z cebulki i masła, możesz jednak polać je roztopionym smalcem, słoniną lub podać prosto z wody. Do przygotowania pyz wykorzystaj ziemniaki mączne, które po ugotowaniu są sypie i nie wchłaniają wody. Do takich odmian należą między innymi: Tajfun, Bryza, Ibis, Bursztyn, Gracja. Ziemniaki o niskiej zawartości skrobi po ugotowaniu będą bardzo wodniste, co znacznie utrudni proces wyrabiania i lepienia ciasta.
Rosół jest uwielbianą przez Polaków zupą, która gości na stołach podczas większych uroczystości, świąt, a nawet zwykłej niedzieli. Rosół można przygotować między innymi z kurczaka, indyka, wołowiny, jednak gotowany na kaczce ma bardziej intensywny smak, kolor i aromat. Kaczka jest najszlachetniejszych mięsem drobiowym. Niezwykle delikatna, aromatyczna, doskonale nadaje się na rosół lub w towarzystwie kluseczek i buraków. Charakteryzuje się również dużo bardziej wyrazistym smakiem niż indyk czy kurczak. Rosół od lat uważany jest za zupę o prozdrowotnych właściwościach. Mięso oraz bogactwo warzyw i przypraw doskonale wzmacniają i rozgrzewają cały organizm. Rosół to sprawdzony, domowy sposób na walkę z przeziębieniem i grypą.
Rosół to jedna z często goszczących na polskich stołach zup. Doskonale sprawdza się wtedy, gdy chcemy szybko się rozgrzać lub wzmocnić nasz organizm w czasie przeziębienia czy grypy. Jego smak jest niezapomniany — w każdym domu nieco inny. Dziś proponujemy wam dodatek, który odmieni tę potrawę raz jeszcze.Dodając do zup zioła, zmieniamy charakter dania. Czas oderwać się od klasyki i, zamiast natki czy lubczyku, dodać do rosołu bluszczyk kurdybanek. Ta niezwykła roślina odkryta została podczas wykopalisk w Biskupinie. Wiemy, że stanowiła sekretny składnik wielu potraw z czasów dawnych. Z biegiem lat jednak inne zioła zaczęły odgrywać większą rolę w kuchennych eksperymentach i bluszczyk stał się niczym więcej jak zbędnym chwastem. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zaprosiliście gości na niedzielny rosołek? Jeśli tak, to nie możecie ich zawieść. Wywar musi być esencjonalny, pyszny i apetyczny. A wiecie jak ugotować złocisty rosół? Zdradzimy wam tajemnicę wielu kucharzy.Rosół to klasyka polskiej kuchni. I, mimo że jemy go dość często, to nadal nam smakuje. Oczywiście pod warunkiem, że jest nagotowany, aromatyczny i apetyczny. Jeśli chodzi o wygląd rosołu, to oczekujemy, że będzie złocisty. Jak to osiągnąć? Bardzo prosto — wystarczy dodać szczyptę kurkumy. Kurkuma to przyprawa o charakterystycznym, żółtym kolorze. Wchodzi w skład mieszanki curry. Do potrawy wystarczy dodać szczyptę zmielonej kurkumy, aby nabrała apetycznego, złocistego koloru. Przyprawa ta ma lekko gorzkawy i pikantny smak, jeśli jednak dodasz jej odrobinę, nie wpłynie na smak rosołu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rosół sam w sobie jest znanym pogromcą przeziębień oraz jesiennej grypy. Dodając do niego korzeń imbiru wzmocnisz jego prozdrowotne właściwości. Dodatkowo taka zupa rozgrzewa, co jest bardzo istotne w czasie zimnych dni. Rosół w niedziele jest niemalże tradycją w wielu polskich domach. Gdy wywaru zostaje na następne dni, na jego podstawie gotuje się często pomidorówkę lub inne pyszne zupy. Klasyczny polski rosół wiele zyskuje, gdy dodaje się do niego świeży korzeń imbiru. Jego ostry smak i aromat przechodzą do bulionu, a także właściwości rozgrzewające i poprawiające odporność. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Czernina to jedno z tych dań, które budzi skrajne emocje. Jedni uważają ją za przysmak, inni tej zupy nie tkną. Jednak jeśli ktoś nie ma nic przeciwko kaszance, która też zawiera krew, to czerninę z pewnością polubi. Zapraszamy na pełną smaku i charakteru czerninę z dodatkiem wiśni.Czernina to staropolska zupa zwana też czarną polewką. Jej najistotniejszym składnikiem jest krew, zwykle kaczki lub gęsi, która przesądza o smaku zupy. Czernina jest pożywna, bo oprócz tego, że zawiera krew, gotuje się ją na rosole i wzbogaca w suszone owoce. My proponujemy dorzucić też wiśnie, które uatrakcyjnią jej słodkawy smak i ciemny kolor. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Klasyczny rosół już ci nie wystarcza i chcesz spróbować czegoś nowego? Dodając do niego pieczarki i podając z pulpecikami, uzyskasz zupełnie nowe danie. Jest rozgrzewający, sycący i pełen smaku umami. Rosół znany jest przez wszystkich i praktycznie każdy go uwielbia. Najlepiej smakuje przygotowany przez mamę lub babcię w zimny dzień. Okazuje się, że można jeszcze bardziej zwiększyć jego sytość i poprawić smak. Wykorzystanie pieczarek, które mają sporo smaku umami w sobie, sprawia, że wywar jeszcze bardziej smakuje mięsem. Podając z pulpetami, możesz zrezygnować z makaronu, ponieważ jeden talerz wystarczy, aby napełnić brzuch. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa serowa wcale nie musi być kosztowna, żmudna w przygotowaniu i skomplikowana. Ta wersja, zrobiona z topionych serków pokazuje, że można wykonać ją w kilka chwil za niewielkie pieniądze. Dodatek wędzonej szynki jeszcze bardziej podkręci jej smak. Zupa serowa wywodzi się oryginalnie z kuchni francuskiej, gdzie gotowana jest na bulionie wołowym, aby jeszcze bardziej uwypuklić jej walory smakowe. Nie każdy ma jednak czas i możliwości na taki obiad. Dlatego doskonałą alternatywą jest zrobienie jej z serków topionych, które są szeroko dostępne, tanie i smaczne. Pamiętaj, aby wędlinę podsmażyć na odrobinie masła, co doda faktury i koloru. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rosół to zupa znana i lubiana. Każdy gotuje ją nieco inaczej, stosując ulubione składniki i domowe triki. Jednak mimo wszystko, w temacie rosołu jeszcze spróbujemy was zaskoczyć. Czy wiecie, dlaczego szefowie kuchni wlewają do niego ocet? Koniecznie przeczytajcie. Wiadomo, że nie byłoby rosołu, gdyby nie porządna porcja mięsa i warzyw. Jednak już na tym etapie jest kilka możliwości co i w którym momencie dodać. Jeśli chodzi o przyprawy, zdania również są podzielone. Jedni dorzucają lubczyk, inni listek laurowy, jeszcze inni kilka ziaren ziela angielskiego. Lecz czy przyszłoby wam do głowy, żeby do rosołu wlać ocet? Składnik tak kontrowersyjny i przez większość mało lubiany? Co prawda jabłkowy czy balsamiczny, w przeciwieństwie do spirytusowego, są nawet uważane za smaczne i zdrowe, ale po co wlewać je do rosołu?Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Flaczki to typowo polska zupa. Niektórzy jednak za nią nie przepadają, ze względu na to, że czuć w niej podroby. I właśnie dla tych osób Tomasz Strzelczyk przygotował drobiową wersję tej zupy. Poznajcie przepis na delikatne flaczki bez nieprzyjemnego zapachu.Pożywne, gęste flaczki mogą zastąpić cały obiad. Jest w nich bowiem dużo mięsa i warzyw. Zupa ta jest doskonała na chłodniejsze dni, bo jest sycąca, ale też rozgrzewająca. Zobacz jak delikatne flaczki przygotowuje Tomasz Strzelczyk.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli twoi najbliżsi nie lubią gotowanego mięsa z rosołu, mamy dla ciebie dobre rozwiązanie. Przygotuj z niego pyszny pasztet. Nic się nie zmarnuje, a w twojej lodówce pojawi się domowy dodatek do pieczywa. Oto jak zrobić pasztet z mięsa z rosołu. Mięso z rosołu jest smaczne i lekkostrawne. Jeśli jednak nie ma na nie w domu amatorów, nie musimy się przejmować. Szybko przerobisz je na przykład na pasztet. Możesz też do niego wykorzystać warzywa z rosołu. Zmiksowana marchewka, pietruszka i cebula dodadzą pasztetowi soczystości i lekkości. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
W każdym domu rosół przygotowuje się odrobinę inaczej. Nie bez znaczenia jest rodzaj mięsa, o które wzbogacamy wywar. Dobrze sprawdza się drób, jednak najlepszy efekt osiągniemy wówczas, gdy dodamy także szponder wołowy. Mięso powinno się gotować przynajmniej przez 2 godziny.Nie da się ukryć, że rosół zajmuje szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Warto wiedzieć, jak przygotować go idealnie. Dziś nasza uwaga skupi się głównie na kwestii mięsa, które dodajemy do zupy.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wiemy, że lubicie rosół. Ale czy nie znudził wam się już jego smak? Jeśli tak, proponujemy dziś mały eksperyment - dodajcie do niego trochę sosu sojowego. Aromat i wygląd rosołu z pewnością was pozytywnie zaskoczą.Złocisty, aromatyczny rosół to jedna z najpopularniejszych w Polsce zup. Wywar gotowany na mięsie i włoszczyźnie jest uwielbiany przez dorosłych i dzieci. Ale ile można jeść tę samą, nawet najpyszniejszą zupę? Dlatego proponujemy wam małą odmianę. Niektórzy, aby złagodzić smak rosołu dodają do niego kawałek włoskiej kapusty. Inni dosypują szczyptę sproszkowanej kurkumy - rosół zyskuje wtedy żółty kolor i ostrzejszy smak. My zaś proponujemy odmienić charakter rosołu dodając do niego trochę sosu sojowego.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rosół to klasyka polskiej kuchni. Mimo, że jest już trochę oklepany, to jednak talerz tej aromatycznej, gorącej zupy skusi niemal każdego. A wiecie kiedy najlepiej solić rosół? Albo na co zwrócić uwagę by smakował tak jak u babci? Oto kilka podpowiedzi. Podstawą rosołu jest woda, mięso i warzywa. A tajemnicą jego smaku jest to by jak najwięcej składników z mięsa i warzyw przedostało się do wywaru. I tu właśnie dochodzimy do tematu solenia. Sól bowiem w rosole jest niezbędna, ale warto wiedzieć kiedy najlepiej ją dodać. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pierogi moglibyśmy jadać niemal każdego dnia i za każdym razem będą smakowały nieco inaczej. Kuroń opracował recepturę, dzięki której do ich produkcji można wykorzystać mięso z rosołu. Smakują obłędnie i żaden produkt się nie marnuje. Pierogi nie są potrawą trudną do wykonania. Potrzebujemy jedynie odrobinę siły i cierpliwości, a z całą pewnością zachwycimy wszystkich domowników, czekających na obiad. Jeśli wcześniej ugotowałeś rosół na mięsie, poniższy przepis jest idealny dla ciebie.Dzięki dodatkowi mięsa z rosołu otrzymamy nie tylko danie pyszne, ale także niezwykle tanie, w końcu nie musimy osobno dokupować głównego składnika tego dania. Taki farsz jest delikatny i wręcz rozpływa się w ustach. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Dobrze przyprawiony rosół jest prawdziwą poezją smaku. Każdy ma swoje własne patenty na osiągnięcie pożądanego efektu. Jednak niektóre przyprawy są już nieco zapomniane. Mało kto pamięta o dodawaniu rozmarynu. Dzięki niemu rosół będzie miał bardziej wyrazisty smak.Z całą pewnością rosół można uznać za jeden z największych szlagierów naszej rodzimej kuchni. Nie bez powodu cieszy się on ogromną popularnością wśród smakoszy. Już teraz przekonaj się, jakie przyprawy warto dodać do kultowej zupy.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie da się ukryć, że rosół zalicza się do szlagierów naszej rodzimej kuchni. Niektórzy mogliby go zajadać praktycznie nieustannie. Niestety część smakoszy wzbogaca go o dodatek, który może negatywnie odbić się zarówno na smaku, jak i naszym zdrowiu. Mowa o kostkach rosołowych.Rosół niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Wszystko za sprawą jego walorów smakowych. Oczywiście najlepiej sprawdza się rosół przygotowany z samych świeżych składników. Lepiej unikać dodatku w postaci kostek rosołowych.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rosół bez makaronu nie jest tym samym, dlatego warto poświęcić trochę swojego czasu, na przygotowanie najlepszych klusek. Własnoręcznie wyrobienie ciasta na makaron wcale nie jest takie trudne. Wystarczą podstawowe składniki oraz chwila cierpliwości. Rosół z makaronem jest prawdopodobnie najczęściej wybieranym sposobem jedzenia tej zupy przez Polaków. Mimo to większość z nas decyduje się na kupowanie gotowego makaronu, choć można wykonać go w domu. Dzięki temu dokładnie wiemy, co się w nim znajduje - co więcej, świeżo wyrobiony makaron jest znacznie smaczniejszy niż sklepowy. Z pewnością jedząc rosół z takim dodatkiem, zachwycisz się wielką różnicą. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pyzy są jednym z najbardziej rozpoznawalnych dań naszej rodzimej kuchni. Okazuje się, że można w nich wykorzystać mięso po rosole. Specjał z pewnością przypadnie do gustu domownikom. Przepis jest banalnie prosty.Smakowite pyzy z mięsem są nie lada frykasem. Obok takiej propozycji obiadowej nie sposób przejść obojętnie. Pyzy bez najmniejszych problemów przygotujesz w domowym zaciszu. Warto wykorzystać mięso, które zostało nam po rosole.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pyszny rosół jest absolutną klasyką naszej rodzimej kuchni. Niektórzy mistrzowie kulinariów wzbogacają zupę o ocet. Dzięki niemu rosół staje się bardziej wyrazisty w smaku i zyskuje gęstszą konsystencję.Rosół niejednokrotnie przyprawiał nas o autentyczny zachwyt. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy nie wyobrażają sobie udanego tygodnia bez tej wyśmienitej zupy. Za sprawą octu specjał będzie jeszcze bardziej kuszący.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rosół jest jednym z najbardziej kultowych przysmaków naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na osoby, które jedzą go przynajmniej raz w tygodniu. Niektórzy nie przepadają za rosołem z oczkami tłuszczu. Można się ich pozbyć za sprawą kostki lodu owiniętej ściereczką.Bez wątpienia rosół zajmuje szczególne miejsce pośród swojskich dań. W każdym domu przygotowuje się go odrobinę inaczej. Liczne grono smakoszy niechęcią darzy oczka znajdujące się na powierzchni zupy. Dzięki prostej sztuczce drobiny tłuszczu przestaną być problemem.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kartacze urozmaicą codzienny jadłospis. To danie, które z łatwością można przygotować z resztek po obiedzie. Jeśli po niedzielnym posiłku pozostanie Ci sporo ziemniaków i kurczak z rosołu, warto wykorzystać ten fakt i przygotować pyszne cepeliny.Kartacze, inaczej nazywane też cepelinami to rodzaj owalnej i podłużnej pyzy ziemniaczanej z mięsnym nadzieniem. Od tradycyjnej pyzy kartacze różnią się jednak pod wieloma względami. Najbardziej charakterystyczną, oprócz podłużnego kształtu, cechą tego dania jest fakt, że przygotowuje się je z dwóch rodzajów masy ziemniaczanej.Farsz, jaki wkładamy do kartaczy, zależy od naszych upodobań. Ważne, by był odpowiednio zbity i przyprawiony. My proponujemy wykorzystanie do nadzienia mięsa z rosołu, z którego można też zrobić pyszny pasztet. W tym artykule skupimy się jednak na przygotowaniu cepelin.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wielowymiarowy smak rosołowi daje nie tylko odpowiednio przygotowany bulion, ale również przyprawy podkręcające aromat i wyrazistość zupy. Jednym z ziół, bez których wielu nie może sobie wyobrazić niedzielnego pierwszego dania, jest lubczyk. Okazuje się jednak, że czasem lepiej z niego zupełnie zrezygnować. Niektórym może mocno zaszkodzić. Wielu ekspertów kulinarnych twierdzi, że brak lubczyku w rosole jest poważnym błędem, który znacząco wpływa na smak zupy. Mogłoby się wydawać, że jego dodanie jest wręcz obowiązkowym punktem. Niekoniecznie jednak tak jest. Choć lubczyk na pewno wzbogaci walory smakowe rosołu, jest to zioło, na które szczególnie powinniśmy uważać. Dawniej stosowano go jako afrodyzjak, był ważną częścią rytuałów miłosnych. Dzisiaj również docenia się go ze względu na liczne zalety, jednak nie każdy może go spożywać. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rosół z dodatkiem kostki lodu może wydawać się co najmniej irracjonalnym pomysłem. Okazuje się, że za jej sprawą zupa staje się bardziej klarowna. Jednak istnieje więcej sposobów na osiągnięcie takiego efektu.Większość smakoszy zapewne się zgodzi, że idealny rosół powinien charakteryzować się nienaganną klarownością. Każdy korzysta z różnych metod na to, by kultowa zupa zachęcała do zajadania samym wyglądem. Okazuje się, że pomocna może być najzwyklejsza kostka lodu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Za oknem upał i myślisz, że rosół to najgorsza zupa na taki gorący dzień? Nic bardziej mylnego, pożywny rosół może być także lekki i orzeźwiający. Sekret tkwi w odpowiednim doborze mięsa oraz cytrynie, która nadaje mu zupełnie nowego charakteru.Wbrew pozorom to nie zimne zupy i przekąski są najlepszym rozwiązaniem w gorące dni. Nasz organizm zdecydowanie lepiej poradzi sobie z chłodzeniem, gdy zaserwujemy mu ciepły, solidny posiłek. Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z tłuszczem, który powoduje nieprzyjemne uczucie ciężkości. Idealny rosół na upały powinien być ugotowany na chudym mięsie, bez ciężkich dodatków.
Karol Okrasa jest znany ze swoich umiejętności kulinarnych oraz łatwości, z jaką przedstawia swoją wiedzę. Swojego czasu zaprezentował przepis na rosół aromatyzowany kardamonem i limonką, który pokazał przy okazji odwiedzania miejscowości Podwierzbie. W sieci znajduje się również inna receptura na tę zupę, która zawiera mięso z kaczki. Karol Okrasa w swoim programie "Okrasa łamie przepisy" odwiedził jakiś czas temu nadwiślańską miejscowość Podwierzbie, gdzie gotował specjalną wersję rosołu. Dodatkami nadającymi zupie wyjątkowego smaku były kardamon oraz limonki. Innym bardziej tradycyjnym przepisem dzielimy się z kolei poniżej. Sposób jego przygotowania jest banalnie prosty, a wyjątkowy smak uzyskuje się dzięki udkom z kaczki. Intensywny aromat tego mięsa przechodzi do wywaru i sprawia ogromną przyjemność podczas jedzenia. Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na soczyste kotlety mielone. Ten tekst poświęcony został ogórkom konserwowym - tak prostej receptury nie znajdziesz nigdzie indziej.
Wielu smakoszy wierzy w rozmaite porzekadła. Jedno z nich dotyczy tego, jak burza wpływa na jedzenie. Mawia się, że rosół w trakcie intensywnych zjawisk atmosferycznych niemal na pewno się popsuje. Niektórzy uważają, że w takim przypadku kwaśnieje również mleko. Okazuje się, że nie ma dowodów, które potwierdzałyby takowe incydenty.Niemal każdy słyszał o tym, że podczas burzy rosół może się zepsuć. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy unikają gotowania uwielbianej zupy, kiedy zanosi się na opady z wyładowaniami atmosferycznymi. Na szczęście nie musimy się nimi przejmować podczas kuchennych aktywności.Dalsza część tekstu znajduje się poniżej: