Nietłusty i klarowny rosół skusi wielu amatorów tradycyjnej kuchni polskiej. Przygotowanie właśnie takiej zupy umożliwi nam dodatek kostek lodu. Nietypowy patent sprawi, że zupa zachwyci nie tylko smakiem, ale też wyglądem. Przygotowanie rosołu wymaga przestrzegania kilku zasad. Konieczne jest między innymi powolne gotowanie, które zapobiegnie powstaniu zmętnień. Czasem jednak mimo starań, zupa nie jest klarowna. Jeden prosty patent pomoże wam to zmienić.
Dobry rosół powinien być esencjonalny i aromatyczny. Dobrze też, gdy wygląda apetycznie i jest klarowny. Co, jednak gdy wyszedł nam dość mętny? Sprawdźcie, jak dobrze wyklarować rosół. Dzięki tej metodzie uda się uratować nawet mniej idealny wywar. Rosół jest jedną z najłatwiejszych do ugotowania zup. Do garnka wystarczy wrzucić mięso, warzywa i przyprawy, zalać je wodą i gotować tak długo, aż wywar nabierze doskonałego smaku i aromatu. Choć brzmi to banalnie, to jednak przygotowując rosół, można popełnić kilka błędów. Zaowocują one np. mętnością wywaru. Co wtedy zrobić?
Rosół można gotować na różnych rodzajach mięs. Drobiowy jest delikatniejszy w smaku i ma złocisty kolor. Wołowy charakteryzuje się zdecydowanym smakiem i bursztynową barwą. Dziś zdradzimy wam jednak przepis na rosół z resztek po pieczonym kurczaku. Jest esencjonalny i pełen aromatu. Koniecznie przetestujcie tę recepturę. Będzie smacznie, a w waszej kuchni nic się nie zmarnuje. Klasyczny przepis na rosół mówi, by surowe mięso zalać zimną wodą i gotować na małym ogniu, do momentu, aż się zagotuje. Potem trzeba usunąć szumowinę, dodać warzywa i przyprawy i całość gotować na małym ogniu przez 2-3 godziny. Przepis na rosół z resztek po pieczonym kurczaku przyrządza się podobnie. Różnica jest jednak taka, że można go gotować nieco krócej, a i tak będzie pełen smaku i aromatu.
Rosół jest popularną zupą, na którą jednak każdy ma swój tajemny przepis. Jedni gotują go na mieszance mięs, inni uwielbiają rosół na wiejskiej kurze, niektórzy dodają opieczoną cebulę, inni przeróżne przyprawy. A wiecie, dlaczego warto dodać do rosołu jabłko? Choć składnik ten jest zaskakujący, to naprawdę warto dorzucić go w czasie gotowania. Klasyczny rosół gotuje się na mięsie i warzywach. Jeśli chodzi o przyprawy, większość osób dodaje do niego sól i pieprz. Jednak z tą łagodną w smaku zupą, naprawdę można poeksperymentować. Dzięki temu nabierze charakteru albo co najmniej zmieni nutę smakową.
Zrobiliście rosół i zastanawiacie się jak wykorzystać warzywa? Zróbcie z nich smaczną pastę do kanapek. Wystarczy dodać nieco fasoli i przypraw, by ze zwykle wyrzucanych składników wyczarować naprawdę dobry kanapkowy rarytas. Kuchenny recykling to nie tylko przyrządzanie kopytek z ugotowanych wcześniej ziemniaków, które pozostały z obiadu czy nóżki z mięsa po rosole. Warzywa, których użyliśmy do przyrządzania tej tradycyjnej zupy, także można ponownie wykorzystać. Zobaczcie jak zrobić z nich pastę do chleba.
Jajka są istotną częścią naszej codziennej diety, dlatego ilość pozyskiwanych z nich skorupek potrafi być dość duża. Nie warto wyrzucać ich do kosza, ponieważ można wykorzystać je na wiele sposobów. Jednym z nich jest poprawienie właściwości bulionu, poprzez wrzucenie do niego skorupek. Podczas gotowania oddają swoje wartości odżywcze do wywaru. Większość ludzi bez wahania wyrzuca skorupki po jajkach do kosza na śmieci, myśląc, że nie mają one już żadnych korzyści. Największą uwagą darzy się w końcu to, co jest przez skorupkę chronione. W skorupkach znajduje się mnóstwo mikroelementów, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Niżej zdradzamy metody, dzięki którym już zawsze będziesz je gromadzić.
Zupa pomidorowa jest zupą, którą kochają wszystkie pokolenia. Doskonale smakuje podana z makaronem czy ryżem. Dziś zdradzimy wam przepis Ewy Wachowicz na zupę pomidorową idealną dla dzieci. Jest w niej przemyconych sporo warzyw, dzięki czemu potrawa jest nadzwyczaj pożywna. Podstawą zupy pomidorowej jest wywar oraz pomidory. Te ostatnie dodaje się w różnej postaci, np. świeże, z puszki, przecier czy koncentrat. Ewa Wachowicz proponuje dodać do tej zupy pomidory malinowe, które są aromatyczne i mało kwaśne. Oprócz nich w zupie nie zabraknie też innych warzyw jak ziemniaków, cebuli czy papryki. Po zmiksowaniu i tak nie zostaną zauważone przez dzieci, a wprowadzą do potrawy sporo zdrowych składników.
Bulion wołowy to mocny, esencjonalny wywar z kawałka wołowiny, włoszczyzny i aromatycznych ziół i przypraw. Zupa jest ciemna, wyraźna w smaku, rozgrzewająca, a podana z makaronem lub klopsikami smakuje rewelacyjnie. Bulion wykorzystasz również do duszenia mięsa, a także przygotowania domowych kostek rosołowych. Poznaj podstawowy przepis na bulion wołowy.Bulion wołowy to świetny pomysł na mocno rozgrzewające danie dla całej rodziny w mroźny, zimowy dzień. Bulion smakuje wyśmienicie z makaronem, kluseczkami lub klopsikami z mięsa mielonego. Wywar doprawiony lubczykiem, majerankiem i kurkumą ma wyraźny smak i pachnie pięknie.Bulion możesz również wykorzystać do duszenia mięsa wołowego w sosie własnym, znacznie poprawi jego smak. Wywar po ostudzeniu możesz odcedzić i przelać do woreczków na lód- w ten sposób otrzymasz naturalne kostki rosołowe, które wzmocnią smak każdej zupy i sosu.Jeśli masz ochotę na wołowinę w sosie własnym- tu poznasz przepis na bitki wołowe, duś je w aromatycznym bulionie, a będą przepyszne.
Ugotowaliście rosół i zastanawiacie się co zrobić z mięsem? Zmielcie je i dodajcie podsmażoną cebulkę, a powstałą masą wypełnijcie ciasto. W ten prosty sposób przygotujecie pierogi, które z powodzeniem podacie kolejnego dnia na obiad. Dobrze doprawcie masę, a każdemu będzie smakowało. Podpowiadaliśmy wam już jak przyrządzić pyszny pasztet z warzyw po rosole. Z mięsa, na którym przyrządzona została klasyczna zupa, także można wyczarować smaczne danie. Wystarczy dodać do niego trochę cebulki i odrobinę płynu, by uzyskać doskonały farsz do pierogów. Spróbujcie koniecznie.
Flaki są zupą, która często pojawia się na uroczystych stołach. Większość osób za nimi przepada, choć niektórzy w życiu by ich nie wzięli do ust. Ta potrawa z podrobów jest bardzo smaczna, ale wzbudza kontrowersje. A wiecie, czym najlepiej przyprawić i jak zagęścić flaki? Oto kilka przydatnych wskazówek.Flaczki, czy też flaki należą do popularnych, polskich zup. Są bardzo pożywne i sycące. By były smaczne, trzeba je dobrze przyprawić. To poprawi też ich strawność. Zagęszczenie flaczków również wpływa na poprawę ich smakowitości. Flaki zwykle podaje się ze świeżą bułką lub chlebem.
Rosół gotujemy na dużej ilości mięsa i warzyw. Niektórzy lubią je potem zjeść, innym gotowany kurczak czy wołowina nie bardzo smakują. Dlatego dziś powiemy wam, jak przygotować pasztet z mięsa i warzyw po rosole. Będzie pyszny i doskonały na kanapki, a dzięki temu rozwiązaniu w waszej kuchni nic się nie zmarnuje. Jeśli często przyrządzacie rosół, gotowane mięso może się zwyczajnie przejeść domownikom. Nawet jeśli je lubią. Na szczęście, z takiego mięsa, a także z warzyw pozostałych po rosole, można przygotować kilka potraw. Jakich? Na przykład farsz do pierogów, pastę na kanapki czy właśnie pasztet.
Zupa ryżowa na rosole to pomysł na pyszną, lekką i sycącą zupę dla całej rodziny. Zupa gotowana na wywarze mięsno- warzywnym dodatkowo mocno rozgrzewa, jest więc idealna w chłodne, zimowe dni. Poznaj przepis na prostą zupę ryżową na rosole, nawet największe niejadki zjedzą ze smakiem.Zupa ryżowa to zupa, w której zakochałam się już w dzieciństwie, jest bardzo smaczna, pożywna i aromatyczna. To jedna z tych zup, które gotowała mi babcia i które do tej pory gotuję w swoim domu. Zupa ryżowa jest delikatna, smakuje więc wszystkim, nawet najbardziej wybrednym maluchom.Całe danie jest bardzo proste w przygotowaniu, wystarczy, że ugotujesz wywar drobiowo- warzywny z lubczykiem i dodasz do niego ryż. Zupa to świetny pomysł na zbilansowany obiad dla całej rodziny, dostarcza białko, węglowodany i wiele cennych witamin i minerałów.Jeśli szukasz pomysłu na prostą i smaczną zupę- tu poznasz przepis na zupę brokułowo- kalafiorową, jest przepyszna, lekka i zdrowa.
Rosół jest klasyczną polską zupą, którą gotujemy zwykle według sprawdzonych, rodzinnych receptur. Czasem jednak warto coś zmienić, by ulepszyć smak, aromat czy wygląd potrawy. Dziś powiemy wam, dlaczego warto dodać do rosołu pomidora. Wrzućcie go w całości do garnka z gotującą się zupą, a zauważycie różnicę. Idealny rosół powinien być esencjonalny, aromatyczny i klarowny. Tylko wtedy mamy ochotę go zjeść i smakuje wybornie. Kluczem do tego sukcesu jest powolne gotowanie wywaru przez ok. 3 godziny. Oczywiście trzeba na niego przeznaczyć dobrej jakości składniki i w sporych ilościach, tak by rosół miał pełen smak.
Flaczki są jedną z tradycyjnych zup polskiej kuchni. Zwykle przygotowuje się je z żołądków wołowych lub cielęcych, co niektórych wręcz odpycha. Jeśli więc chcesz spróbować tego przysmaku, ale w bezkontrowersyjnej wersji, skorzystaj z naszego przepisu. Poznaj niezwykły patent Ewy Wachowicz na aromatyczne flaczki z boczniaków. Boczniaki, to obok pieczarki grzyby, które można kupić przez cały rok. Hoduje się je, choć można też spotkać dzikorosnące. Grzyby te odznaczają się przyjemnym smakiem i wręcz leczniczymi właściwościami. Potrafią obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi, zwalczają też wolne rodniki. Boczniaki można przyrządzać na wiele sposobów. Doskonale nadają się do smażenia i duszenia, można je też dodawać do sałatek, zapiekanek, na ich bazie robić sosy do makaronów. Ewa Wachowicz proponuje przygotować z ich dodatkiem zupę - odpowiednik tradycyjnych flaczków.
Gęsta, aromatyczna, rozgrzewająca, taka właśnie jest zupa indyjska z kurczakiem. Zupa gotowana na bulionie drobiowym z dodatkiem kurkumy, imbiru, curry i innych przypraw jest bardzo esencjonalna i smaczna. Poznaj przepis na zupę indyjską z kurczakiem, jest świetna na obiad.Zupa indyjska z kurczakiem to prosta zupa, którą ugotujesz w godzinę. Zupę ugotuj na bulionie warzywnym lub rosole, który został z poprzedniego obiadu, dzięki czemu danie będzie jeszcze smaczniejsze.Kuchnia indyjska to bogactwo przypraw, w zupie obowiązkowo musi znaleźć się więc kmin rzymski, curry, kurkuma, imbir, chili i świeża kolendra. W daniu nie może również zabraknąć czosnku, cebuli czerwonej i ryżu, z którym należy podać zupę.Zupę indyjską możesz również ugotować na nóżkach, skrzydełkach lub udkach drobiowych, sposób przygotowania dania jest ten sam, przed podaniem oddziel jedynie mięso od kości, żeby zupa była łatwiejsza w jedzeniu.Kuchnia indyjska słynie z dobrze doprawionych, pikantnych dań- tu poznasz przepis na kurczaka tikka masala, czyli absolutną klasykę.
Jeśli chcecie spróbować rosołu innego niż wszystkie, będziecie mieli ku temu dobrą okazję. Zapraszamy was na pieczony rosół według przepisu Ewy Wachowicz. Jest niezwykle aromatyczny i smaczny, co jest zasługą wcześniej podpieczonego mięsa. Podstawą rosołu jest mięso i warzywa. Trzeba je odpowiednio dobrać i użyć w niemałej ilości, by rosół był esencjonalny i pyszny. Istotne dla dobrego smaku rosołu jest też jego odpowiednie gotowanie. Wywar ten trzeba gotować długo na niedużym ogniu. Tylko wtedy zyska pełen smak.
Rosół zalicza się do trzonu polskiej gastronomii, gotowany jest w praktycznie każdym domu przynajmniej raz w tygodniu. Mimo to wiele osób nie wie, jak należy go gotować: pod przykryciem czy bez? Najlepsi kucharze uważają, że przykrywka znajduje się na garnku tylko do momentu zagotowania wody - reszta procesu przebiega bez przykrycia. Rosół najczęściej jedzony jest jako samodzielne danie, bądź zupa do głównej potrawy, choć niekiedy stosuje się go też jako bazę do sosu lub innej zupy. Tak duża uniwersalność i obłędny smak sprawiły, że wywar z kury króluje na polskich stołach. Aby rosół mógł zostać uznany za udany, kucharz musi wykazać się znajomością tajników jego gotowania. Poniżej zdradzamy najważniejsze z nich, dzięki czemu zawsze podasz na obiad idealną zupę.
Rosół jest niedzielną klasyką - zupą, którą w Polskich domach zazwyczaj przygotowuje się właśnie na koniec tygodnia. Czasami bulionu jest zbyt dużo, aby zjeść go od razu, wtedy z pomocą przychodzi mrożenie. Zamrażanie rosołu jest czynnością bardzo prostą, trzeba jednak wybrać do tego odpowiednie pojemniki, co wyjaśniamy poniżej. Ugotowanie rosołu w ogromnym garnku zwykle kończy się uzyskaniem wielu litrów zupy, na które nie ma żadnego pomysłu. Oczywiście wylanie nadwyżki nie jest brane pod uwagę, dlatego najwygodniej jest ją zamrozić. W czasie przygotowywania porcji bulionu do zamrożenia trzeba zachować kilka zasad bezpieczeństwa, aby nie zniszczyć zarówno samego rosołu, jak i reszty produktów znajdujących się wewnątrz zamrażarnika.
Rosół jest jedną z najczęściej pojawiających się w polskich domach zup. Choć jego przygotowanie nie jest skomplikowane, bardzo istotna jest kolejność wykonywanych czynności. Nie możemy bowiem po prostu wrzucić składników do wody i długo zupy gotować. Warzywa należy dodać w innym momencie niż mięso. Klasyczną zupę można przygotować w wielu wersjach. Niektórzy eksperymentują z nietypowymi dodatkami takimi jak ostra papryka czy grzyby, podczas gdy inni sięgają po egzotyczne dodatki np. imbir czy sos sojowy. Dodatki jednak zejdą na dalszy plan, gdy popełnimy podstawowy błąd — dodamy warzywa zbyt wcześnie.
Zupa ogórkowa to jedna z podstawowych zup polskiej kuchni, jest bardzo aromatyczna, smaczna, rozgrzewająca i świeża. Sekretem doskonałej ogórkowej jest odpowiednio ugotowany wywar, zioła i przygotowane wcześniej ogórki kiszone. Jak zrobić idealną zupę ogórkową?Zupa ogórkowa jest zupą, którą doskonale znamy z dzieciństwa i chętnie do niej wracamy, gotując ją w domu na obiad dla całej rodziny. Zupa ogórkowa ugotowana na mięsno- warzywnym bulionie z dodatkiem świeżych i suszonych ziół smakuje rewelacyjnie i za każdym razem błyskawicznie znika z talerzy.Tradycyjna ogórkowa gotowana jest z ziemniakami. Możesz je jednak zamienić na ryż lub makaron. Do zupy wykorzystaj ogórki kiszone samodzielnie. Kupione ogórki często nie mają tak doskonałego, kwaśnego smaku i często są przesolone lub puste w środku.Zupa ogórkowa to nie tylko wyjątkowy smak i aromat- to również prawdziwa bomba witaminowa. Zarówno ogórki, jak i woda po nich zawierają ogromne ilości witaminy C i pozytywnie wpływają na naturalną florę bakteryjną jelit. Bulion mięsno-warzywny natomiast ma wzmacniające i rozgrzewające właściwości.W tym artykule dowiesz się, jak zrobić flaki wołowe, czyli tradycyjną, polską zupę rodem z PRL-u.
Poznajesz zupę ze zdjęcia? Jest bardzo smaczna, ale nawet dziś wzbudza spore kontrowersje. Jeśli za nią tęsknisz, mamy dla ciebie niezawodną recepturę. Zobacz, jak przygotować czerninę jak za dawnych lat. Dzięki niej przypomnisz sobie smaki dzieciństwa, zjesz coś niecodziennego, a zarazem przepysznego.
Większość osób lubi rosół, za jego aromat i klarowność. Jednak niektórzy nazywają go wodą z kluskami. Na takie określenie z pewnością nie zasługuje, choć rzeczywiście do zawiesistych zup nie należy. A wiecie, dlaczego do rosołu warto dodać ocet? Wystarczy wlać go łyżkę, a zupa nabierze lepszych właściwości.Rosół gotuje się na mięsie i warzywach, jednak zwyczajowo tych składników nie podaje się w zupie. Ta zupa jest bowiem wywarem, co oznacza, że chodzi w niej głównie o smak i aromat, które przechodzą z mięsa i warzyw do wody. Można jednak polepszyć jej walory, dodając ocet.
Flaki wołowe to tradycyjne danie polskiej kuchni. Aromatyczny, mięsno- warzywny wywar z miękkimi, delikatnymi flaczkami to prawdziwy przysmak. Całe danie doprawione między innymi suszonym majerankiem ma wyjątkowy aromat i posmakuje każdemu miłośnikowi mięsnych, wyraźnych zup. Jak zrobić flaki wołowe?Flaczki wołowe to jedno z dań PRL-u, które zostało z nami do dziś. Cenimy ją za prostotę i jednocześnie doskonały, mięsny smak z wyczuwalną nutą włoszczyzny, majeranku suszonego i wielu innych przypraw. Dobrze ugotowane flaczki, podobnie jak zimne nóżki, to jedno z najsmaczniejszych dań poprzedniego systemu.Flaki wołowe przygotowywane są głównie na święta i większe uroczystości. Flaki ugotowane bez szczególnej okazji z pewnością pozytywnie zaskoczą Twoich gości i rodzinę. Sprawdź, jak ugotować idealne flaczki, żeby były miękkie, aromatyczne i rozpływały się w ustach. Gotową zupę podaj z kromkami świeżego chleba lub bagietką, tak smakują najlepiej.Jeśli szukasz smaków dzieciństwa- tu poznasz przepis na wyśmienitą zupę mleczną, czyli klasykę w najlepszym wydaniu. Zupa jest doskonałą propozycją śniadaniową nie tylko dla Twojego dziecka.
Często gotujecie rosół? A zawsze wychodzi wam idealny? Jeśli nie, mamy dla was kilka przydatnych wskazówek. Powiemy wam na przykład, dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody. Gdy zobaczycie efekt, z pewnością zawsze będziecie tak robić.Rosół jest jedną z najsmaczniejszych i najbardziej lubianych zup. Choć jego przygotowanie jest proste, to jednak czasem coś może się nie udać. W wyniku tego rosół nie będzie klarowny czy esencjonalny. Spróbujemy więc temu zaradzić i sprawić, by ta zupa zawsze wychodziła wam doskonała.
W każdym domu rosół przyrządza się nieco inaczej, zgodnie z rodzinnymi przepisami, które nierzadko przechodzą z pokolenia na pokolenie. Magda Gessler do swojego bulionu wykorzystuje gęsinę, która wprowadza silny mięsny smak i dużo tłuszczu. Możesz jeszcze bardziej wzmocnić rozgrzewające właściwości wywaru, wrzucając do niego nieco świeżego imbiru. Rosół z gęsi jest nieporównywalnie bardziej esencjonalny od zupy gotowanej na zwykłym kurczaku. Mięso z gęsi zawiera liczne pokłady tłuszczu, a ten, jak wiadomo, jest nośnikiem smaku. Jeśli jednak jest go dla ciebie zbyt wiele, poczekaj, aż płyn ostygnie i ściągnij z wierzchu zestalony tłuszcz. Najlepsze kawałki mięsa, jak udka czy piersi, pozostaw do pieczenia i smażenia na inne potrawy. Do rosołu wykorzystaj podroby, szyje, skrzydełka i resztki, które pozostały po czyszczeniu i luzowaniu ptaka - czyli usuwaniu kości i chrząstek przed główną obróbką.
Zupa udon z wołowiną to danie w prawdziwie chińskim stylu. Tradycyjna, mięsna zupa z aromatycznym, skarmelizowanym cukrem, szalotką i gotowana na bulionie dashi posmakuje każdemu miłośnikowi orientalnej kuchni. Poznaj przepis na wyśmienitą zupę udon z wołowiną.Zupa udon z wołowiną to chiński przysmak, który możesz również przygotować samodzielnie w domu. Aromatyczna zupa z długim, grubym makaronem i podsmażoną z szalotką wołowiną sprawi, że danie zniknie z talerzy w mgnieniu oka.Zupę ugotuj na bulionie dashi, możesz ugotować go samodzielnie, możesz kupić również gotowy koncentrat do bulionu i wymieszać go z wodą, będzie dużo prościej, a równie smacznie. W zupie nie może zabraknąć przyprawy mirin, czyli winna przyprawa, która powstaje z fermentacji wina. Mirin jest jedną z podstawowych przypraw kuchni chińskiej.Przygotuj również wyśmienity ryż smażony po chińsku, z jajkiem, grzybami mun i kurczakiem, idealny na lekką i pyszną kolację lub lunch.
Rosół będzie aromatyczny, jeśli dodasz do niego odpowiednie składniki w solidnych ilościach. Musisz go też długo gotować na małym ogniu. Jeśli jednak chcesz dodać mu więcej smaku, możesz sięgnąć po przyprawy. Dziś powiemy ci jak przygotować obłędną pastę z lubczyku do rosołu. Będzie ona cudowną alternatywą dla maggi. Większość osób z przypraw do rosołu dodają jedynie sól i pieprz. Niektórzy jeszcze sięgają po listek laurowy, czasem też po rozgrzewający imbir czy chilli. Wielu zwolenników ma też maggi. Podstawowym składnikiem tej przyprawy jest lubczyk. Ziele to można dodawać do rosołu podobnie jak natkę pietruszki. Jednak na jego bazie można też zrobić pastę. Jej przygotowanie jest bardzo proste, a pastę warto też wykorzystać do innych zup i potraw. W lodówce można ją przechowywać nawet kilka miesięcy.
Rosół jest najpopularniejszą, polską zupą. I choć wszyscy go lubią, to każdy gotuje go w nieco inny sposób. A wiecie, na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Rodzaj i ilość użytych składników wpływa na smak i aromat tego wywaru. Liczy się też oczywiście czas gotowania. Podstawowymi składnikami rosołu jest mięso i warzywa. Zestaw warzyw używamy w zasadzie ten sam. Jest to zwykle marchewka, pietruszka, seler, por, cebula. Niektórzy dodają jeszcze kawałek kapusty włoskiej. Jeśli zaś chodzi o mięso, tu pole do popisu jest o wiele większe.