Pieczone ziemniaki z ogniska są pyszne, chrupiące i ciężko odtworzyć ten smak. Jest jednak na to pewien sposób. Poznaj przepis na młode ziemniaki pieczone w piekarniku z dodatkiem soli i mąki pszenne, które smakują jak z ogniska. Są przepyszne i przygotujesz je w bardzo prosty sposób. Kluczowe jest obtoczenie mokrych bulw w mące. Efekt powala na łopatki.Smak ziemniaków z ogniska jest smakiem mojego dzieciństwa. Do tej pory uwielbiam chrupiące, młode ziemniaki, które dodatkowo delikatnie solę i kładę na nich piórko masła. Masełko, które rozpuszcza się na gorących warzywach doskonale wzmacnia ich smak.Ziemniaki pieczone są świetnym dodatkiem obiadowym i do dań z grilla. Przygotujesz z nich również pyszny, samodzielny posiłek. Wystarczy, że podasz je z masełkiem czosnkowo-ziołowym lub oprószysz rozmarynem, szczypiorkiem lub świeżą natką pietruszki.Przepis na ziemniaki jak z ogniska jest przepisem podstawowym. W zależności od swoim preferencji smakowych, do mieszanki mąki i soli możesz dodać również zioła prowansalskie, paprykę słodką mieloną lub wędzoną paprykę. Każda wersja ziemniaków ma wyjątkowy smak.Jeśli szukasz pomysłu na równie pyszne ziemniaki- tu poznasz przepis na ziemniaki pieczone z boczkiem i żółtym serem, są idealne na szybki i pożywny obiad.
Szukasz pomysłu na pyszny i tani obiad w letnim stylu? Ugotuj zupę z sezonowych warzyw z dodatkiem zasmażki, danie smakuje jak u babci. Do przygotowania zupy potrzebujesz wyłącznie świeżych warzyw i kawałka mięsa z kością. Poznaj przepis na tanią zupę jarzynową z kurczakiem.Zupa jarzynowa z zasmażką to smak dzieciństwa, smakuje, jak u babci. Zupa z warzyw sezonowych jest lekka, pożywna i bardzo aromatyczna. Do ugotowania zupy wykorzystaj groszek, fasolkę, kalarepę i inne warzywa, które również masz w lodówce.Zupa z warzyw to doskonały pomysł na porządki w lodówce. Do zupy naprawdę możesz dodać wszystko, włącznie z kawałkiem kapusty, papryką, pomidorem. Dzięki temu danie będzie pyszne, a Ty nie wyrzucisz jedzenia, a więc nic się nie zmarnuje.
Czy ziemniaki z kiełkami są jadalne? To pytanie często pojawia się na forach kulinarnych. Pod żadnym pozorem nie możemy jeść pędów ziemniaka. Co więc zrobić z warzywem, które ma kiełki? Kiedy możemy zjeść takiego ziemniaka, a kiedy powinniśmy go wyrzucić?Ziemniaki są warzywem bardzo uniwersalnym, z którym możemy przygotować wiele wyśmienitych potraw, między innymi placki, kopytka, pyzy, kluski śląskie. Ziemniaki możemy również ugotować, upiec, grillować, smażyć i podać je z każdym rodzajem mięsa, rybą i wegetariańskimi kotletami.Z ziemniaków zrobimy również pyszne zapiekanki i rewelacyjny, wielkopolski i kujawski przysmak- pyry z gzikiem. Danie jest doskonałe na obiad w upalne dni. Gotowane ziemniaki w mundurkach z twarogiem, szczypiorkiem i aromatycznymi przyprawami rozpływają się w ustach.Pojawienie się pędów na ziemniakach jest procesem zupełnie normalnym. To właśnie z pędów powstaje młoda roślina. Im kiełki są większe, tym bardziej pomarszczony i miękki ziemniak. Dzieje się tak dlatego, że pędy pobierają żywią się warzywem. Co powinniśmy zrobić z kiełkującymi warzywami?
Prezentujemy przepis pani Janiny na pierogi ruskie. Wychodzą lepsze nawet niż Magdzie Gessler. A wszystko dzięki sekretnemu składnikowi do ciasta. Jest nim masło, za którego sprawą ciasto nabiera odpowiedniej elastyczności i miękkości, a po ugotowaniu aksamitnej konsystencji. Gdy spróbujecie raz tych pierogów, będziecie do nich wracać częściej.Kochamy pierogi za ich smak i możliwości, jakie dają przygotowującym. To samo ciasto można bowiem nadziać farszem wytrawnym lub słodkim. Z każdym będzie smakować wyśmienicie. Spośród słonych farszów w naszej kuchni najpopularniejszy jest ten z kapusty i grzybów, z mięsa, a także nadzienie z ziemniaków i sera. Ten ostatni farsz do pierogów ruskich jest nie tylko smaczny, ale też bardzo ekonomiczny. Na dodatek składniki na niego mamy zwykle pod ręką.
Kluski śląskie z dodatkiem aromatycznej przyprawy są jeszcze smaczniejsze i mają piękny, żółty kolor. Kluseczki są świetnym dodatkiem do dań głównych, a przygotujesz je w bardzo prosty sposób. Poznaj przepis na zachwycające kluski śląskie w kolorze słońca z dodatkiem kurkumy.Kluski śląskie z kurkumą przygotowujemy w nieco inny sposób niż te tradycyjne. Podstawową różnicą jest sposób gotowania ziemniaków- młode ziemniaki gotujemy w mundurkach, a dopiero po ugotowaniu i ostudzeniu obieramy i przeciskamy.Tak ugotowane ziemniaki są o wiele smaczniejsze, niż warzywa gotowane w tradycyjny sposób. Dodatek kurkumy dodatkowo podkręci smak klusek, dzięki czemu nabiorą charakteru i pięknego koloru.Do klusek śląskich z kurkumą możemy przygotować wszystko, na co tylko mamy ochotę. Roladki wołowe, gulasz, możemy przygotować okrasę z boczku lub cebuli. Kluski śląskie smakują doskonale również z surówką z czerwonej kapusty, burakami i ogórkami kiszonymi.Ugotujmy dokładnie tyle klusek, ile będzie potrzebnych na obiad. Resztę możemy zamrozić i wykorzystać w innym dniu. Jak najlepiej zamrozić kluski śląskie? Kluski poukładaj w zamrażalniku w taki sposób, żeby się nie stykały. Gdy będą już zamrożone, możemy przełożyć je do woreczków strunowych. Jeśli od razu włożymy kluski do woreczków, posklejają się i zamiast nich wyciągniemy ziemniaczaną bryłę, z której już raczej nic nie zrobimy.
Szwedzie ziemniaki pieczone, czyli ziemniaki Hasselback, są wyjątkowym dodatkiem do dań głównych i potraw z grilla. Możemy je również przygotować na podwieczorek lub kolację, jako samodzielne danie. Szwedzi patent polega na nacinaniu ziemniaków, dzięki czemu są idealnie upieczone i jeszcze smaczniejsze.Jeśli jeszcze nie jadłeś ziemniaków pieczonych w szwedzkim stylu, koniecznie musisz ich spróbować. Odpowiednio ponacinany ziemniak ma bardzo wyraźny smak, ponieważ w nacięcia wkładane są dodatki, np. świeże zioła i czosnek.Danie wygląda bardzo apetycznie i urozmaici każdy obiad i grilla. Ziemniaki Hasselback możemy również przygotować jako samodzielną potrawę. Wystarczy, że w nacięcia powkładamy np. plasterki boczku, ser, cebulkę, paprykę lub na co tylko mamy ochotę i całość zapieczemy.W przepisie dodatkiem do ziemniaków jest czosnek i gałązki świeżego rozmarynu. Zioło możesz zamienić na oregano, bazylię, natkę pietruszki, koperek. Wszystko zależy od tego, na jaki smak masz akurat ochotę.Ziemniaki Hasselback szczególnie polecam do grillowanej karkówki w miodowo-musztardowej marynacie. Gdy podamy do tego jeszcze lekką sałatkę z pomidorków lub innych, świeżych warzyw, otrzymamy rewelacyjne danie.
Dieta ziemniaczana podbija Internet. Nic dziwnego- ziemniaki są tanie, ogólnodostępne i zawierają mało kalorii. Wystarczy 5 dni diety, aby zauważyć efekty. Poznaj zasady błyskawicznej diety ziemniaczanej.Wiele osób uważa, że ziemniaków nie powinno się jeść na diecie, ponieważ tuczą. Owszem, frytki, smażone ziemniaki, zapiekanki ziemniaczane z serem, sosy do ziemniaków i inne dodatki, z którymi podajemy warzywo są kaloryczne, ale 100 g ugotowanych ziemniaków to jedynie 66 kcal.Ziemniaki, oprócz tego, że są mało kaloryczne, zawierają duże ilości witaminy C, K, witamin z grupy B oraz żelazo, potas, cynk. Warzywo jest również sycące i pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego i nerek.Dieta ziemniaczana nie tylko przyczynia się do spadku wagi, ale i oczyszcza organizm z toksyn, a także pomaga usunąć nadmiar wody, zmniejszając tym samym obrzęki i cellulit. Dieta ma również prozdrowotny wpływ na nasz organizm- zmniejsza poziom cukru, a także obniża poziom złego cholesterolu we krwi i reguluje ciśnienie tętnicze.Pamiętajmy jednak, że po stosowaniu szybkiej, redukcyjnej diety, wprowadzajmy inne produkty stopniowo i przejdźmy na zdrowe odżywianie. Jeśli po zakończeniu diety wrócimy do tłustego i niezdrowego jedzenia, czeka nas efekt jojo.Zbliżają się coraz cieplejsze dni i musimy zadbać o prawidłowe nawodnienie naszego organizmu. Dowiedz się, co pić, a czego unikać podczas upałów.
Kartacze są pysznym ziemniaczanym specjałem wypełnionym delikatnym mięsem. Pochodzące z Podlasia danie przygotowuje się z mieszanki warzyw surowych i ugotowanych, dzięki czemu masa wychodzi delikatna, a jednocześnie łatwo ją formować. Koniecznie spróbujecie — przygotowanie jest proste, a efekty przyjemnie zaskakują. Kartacze są kolejną — zaraz po pyzach — nadziewaną odsłoną dania z ziemniaków. Ten pyszny rarytas z łatwością przygotujecie w domowym zaciszu. Danie jest sycące i pełne smaku. Zróbcie je zgodnie z naszymi wskazówkami, a z pewnością spodoba się waszym bliskim. Spróbujecie?
Jeśli szukasz pomysłu na szybką, pyszną zupę, właśnie go znalazłeś. Proponujemy zachwycającą zupę z zielonej części pora. Jeśli do tej pory wyrzucałeś ten kawałek warzywa, od dzisiaj już nigdy nie wyląduje on w koszu. Zupa doskonale smakuje o każdej porze roku i można ją podać z różnymi dodatkami.Por to smaczne warzywo, które jednak rzadko odgrywa w naszej kuchni rolę pierwszoplanową. Zwykle dodajemy go do zup i robimy surówkę z pora. Niektórzy jeszcze zapiekają pory w sosie lub dodają go do innych zapiekanek. Tymczasem z pora można zrobić doskonałą zupę-krem. Warto tu wykorzystać zwłaszcza ciemnozieloną część warzywa, bo jest ona uważana za mniej atrakcyjną i często nie mamy na nią pomysłu. Rzeczywiście jest nieco twardsza i ostrzejsza w smaku, ale z tego powodu świetnie nadaje się do zblendowania.
Omlet jest lekkim i niezwykle smacznym daniem. Hiszpańska wersja z dodatkiem ziemniaków będzie również niezwykle sycąca. Kolorowa i pełna smaku kompozycja, która dziś proponujemy, będzie idealnym pomysłem zarówno na ciepłe śniadanie, jak i na obiad czy kolację. Spodoba się wszystkim amatorom dań z ziemniakami. Koniecznie wypróbujcie.Omlet można przyrządzić na wiele sposobów. Zdradzaliśmy wam już niezwykle smakowitą recepturę na ten rarytas z dodatkiem śmietany, a także dobrze znaną wielu smakoszom słodką biszkoptową wersję. Dziś zachęcamy do sięgnięcia po mający korzenie w kuchni hiszpańskiej ziemniaczany specjał. Do masy dodamy jeszcze inne warzywa i zapieczemy. Będzie pysznie.
W upał nikomu nie chce się gotować. Nie mamy też ochoty na sycące dania. Doskonałe będą więc ziemniaki z sadzonymi jajkami i fasolką szparagową. Ten tani i szybki obiad przygotujesz raz, dwa na patelni. Wrzuć na nią fasolkę, zalej ją jajkami i całość podsmaż. W upał pomysły na lekkie i proste dania są w cenie. Dobrze też, by nie wymagały długiej obróbki kulinarnej, bo po pierwsze zajmuje to sporo czasu, a po drugie dodatkowo podnosi temperaturę w kuchni. Idealnym rozwiązaniem na ciepłe dni są potrawy bazujące na warzywach i owocach. Dziś proponujemy wam przygotowanie jajek sadzonych z fasolką. Doskonale będą one komponować się z młodymi, gotowanym ziemniakami.
Dziś zdradzimy wam sprawdzony patent na proste kopytka. Dzięki niemu zrobicie tani i niezwykle smaczny dodatek do obiadu. Przygotowanie kopytek zajmie wam nie więcej niż pół godziny, a cała rodzina będzie się nimi zajadać. Te kluski ziemniaczane doskonale smakują też same, okraszone np. zrumienionym boczkiem. Kopytka pojawiają się w naszych domach zwykle wtedy, gdy zostały nam ziemniaki z obiadu z poprzedniego dnia. Przerobienie ich na kluski jest naprawdę proste i szybkie. A na waszych talerzach ma szansę zagościć coś o wiele smaczniejszego niż gotowane ziemniaki. Koniecznie przetestujcie nasz banalny przepis.
Placki ziemniaczane lubi wielu smakoszy. Tarte ziemniaki z patelni będą jeszcze smaczniejsze, jeśli połączycie je z serem żółtym. Prosta modyfikacja dobrze znanego przepisu nada daniu wyjątkowego charakteru. Tak aromatycznych i sycących placków dawno nie jedliście. Spróbujecie? Placki ziemniaczane można podać zarówno na obiad — np. z pysznym węgierskim gulaszem — jak i na wczesną kolację. Łącząc ziemniaki z serem żółtym, uzyskacie smakowite i pełne przyjemnych aromatów danie, które na długo pozostanie w waszej pamięci. Skusicie się?
Przygotowanie zapiekanki to idealny pomysł na tani obiad. Co prawda wymaga nieco pracy, lecz dania wystarczy dla całej rodziny. Specjał na bazie ziemniaków, który dziś wam proponujemy, łączy sycące warzywo ze smakowitym sosem pomidorowym i mięsem mielonym, dzięki czemu posiłek staje się jeszcze bardziej pożywny. Jest przy tym niedrogi. Spróbujcie koniecznie — bliskim na pewno się spodoba. Zapiekanki polecaliśmy wam już niejednokrotnie. Smakowity specjał z dodatkiem szpinaku czy kompozycja na bazie soczewicy z pewnością znalazły wielu fanów. Sycące i niedrogie danie z ziemniakami, mięsem mielonym i serem ma szanse dołączyć do tego grona. Zróbcie je przy najbliższej okazji, a z pewnością miło zaskoczycie całą rodzinę. Pomysł na tani obiad zachwyci każdego.
Poznajcie przepis na chrupiące i złociste paluchy ziemniaczane z pieczarkami. Ten panierowany przysmak jest tani, łatwy do zrobienia i wprost rozpływa się w ustach. By go zrobić, wystarczy ugotować ziemniaki, przecisnąć je przez praskę, połączyć z pieczarkami, obtoczyć w tartej bułce i usmażyć. Prawda, że proste? Zostały wam ziemniaki z obiadu? Nie wyrzucajcie ich, tylko przeróbcie na nową potrawę. Możecie z nich zrobić na przykład kotlety lub krokiety. Dziś proponujemy zrobić właśnie te ostatnie. Dodamy do nich trochę podsmażonych pieczarek, dzięki czemu danie zyska ciekawszy smak i aromat.
Choć placki ziemniaczane są smaczne, zazwyczaj wymagają długich przygotowań. Ścieranie ziemniaków nie należy niestety do prostych i lekkich czynności. Posiadając mocny blender, możemy jednak ułatwić sobie zadanie. Koniecznie sprawdźcie nasza nową recepturę — będziecie zachwyceni. Placki ziemniaczane można przygotować na wiele sposobów. Zdradzaliśmy wam już patent z dodaniem kaszy manny czy śmietany. Tym razem mamy dla was niezawodny sposób, dzięki któremu zrobienie rarytasu nie będzie aż tak męczące. Dobry blender czasami wystarczy, by praca przebiegała o wiele sprawniej.
Mamy dla was niezawodny przepis Magdy Gessler na placki ziemniaczane. Są chrupiące z wierzchu i miękkie w środku, czyli dokładnie takie, jakie lubi każdy z nas. Czy jest w nich coś zaskakującego? Może dodatek czosnku i śmietany. Jednak tajemnica doskonałego smaku tych placków tkwi w odpowiednich proporcjach. Placki ziemniaczane mogą być daniem awaryjnym, gdy nie mamy lepszego pomysłu na obiad. Jednak wiele osób mając do wyboru klasyczny obiad składający się z mięsa, ziemniaków i surówki oraz placki ziemniaczane, wybrałoby tę drugą propozycję. W czym tkwi sekret tego dania i ogólnie smacznych placków ziemniaczanych? Tajemnicą tych placków jest niewątpliwie prosty skład. Jednak to, czy wyjdą doskonałe, to już kwestia odpowiedniego rodzaju ziemniaków i zastosowanych proporcji. Magda Gessler dobrze wie, że nadmiar mąki może spowodować, że danie to wyjdzie twarde i gumiaste. Dlatego dodaje jej tylko 2-3 łyżki.
Miłośników ziemniaków zapraszamy dziś na purée ziemniaczane z przepisu Gordona Ramsaya. Jest niezwykle aksamitne i puszyste i chyba nie ma doskonalszego. Sekretem tego dodatku nie są składniki, a odpowiednie ich przygotowanie. Skuście się chociaż raz, a często będziecie wracać do tej receptury. Ziemniaki są naszym ulubionym dodatkiem do dań obiadowych. Zwykle je gotujemy w wodzie z dodatkiem soli i podajemy w całości lub tłuczone. Można je jednak przerobić na smaczną, kremową masę, czyli na purée. Nie jest to wcale trudne, ale warto wiedzieć, jak najlepiej to zrobić. I właśnie dlatego serwujemy wam przepis samego mistrza, Gordona Ramsaya.
Lubicie sałatkę jarzynową? A znacie przepis na sałatkę jarzynową po śląsku. Wiecie, w czym tkwi sekret jej smaku? Ślązacy dodają do niej kawałki podsmażonej kiełbasy, a nawet słoniny. Danie dzięki temu zyskuje na smaku, aromacie, a także na wartości odżywczej. Sałatka jarzynowa to klasyka polskiej kuchni. Bazuje ona na warzywach korzeniowych, lecz wzbogaca się ją różnymi dodatkami. Są więc w niej ogórki kiszone, jabłko czy jajko. Jednak można też dodać marynowane grzybki, por czy czosnek. Śląska wersja sałatki jarzynowej zaskakuje jednak dodatkiem wędliny. Dokładniej dodaje się do niej kawałki podsmażonego boczku, kiełbasy lub słoniny. Danie co prawda nie jest już jarskie, ale naprawdę smaczne. Z pewnością warto przetestować ten przepis.
Placki ziemniaczane są sycącą i smaczną ziemniaczaną potrawą, której mało który smakosz jest w stanie sobie odmówić. Prosty przepis na ten rarytas bez glutenu i dodatku jajek przyda się tym z was, którzy ze względu na nietolerancję pokarmową zazwyczaj unikają ich jedzenia. Zamiast kurzego specjału dodamy skrobię ziemniaczaną. Koniecznie sprawdźcie — będziecie zachwyceni. Placki ziemniaczane do najzdrowszych nie należą. Od czasu do czasu warto jednak skusić się na ten rarytas. Jeśli unikniecie błędów o których już wcześniej wspominaliśmy i wybierzecie naszą nową — roślinną i bezglutenową — recepturę, będziecie mogli nimi poczęstować każdego. Placki wyjdą chrupiące i pyszne. Skusicie się?
Ziemniaki z patelni to świetna alternatywa dla tradycyjnych, gotowanych ziemniaków. Są doskonale doprawione, rumiane, miękkie i mają lekko chrupiącą skórkę. Ziemniaki na szybko z rozmarynem i słodką papryką czerwoną to doskonały dodatek do dań głównych.Jeśli znudziły Ci się tradycyjnie podawane ziemniaki, a nie masz czasu na pieczenie ich w piekarniku, ten przepis jest stworzony właśnie dla Ciebie. Ziemniaki na szybko przygotujesz błyskawicznie na patelni, a ich smak zachwyci wszystkich.Ziemniaki z patelni są doskonałym dodatkiem do dań mięsnych, ryb i potraw wegetariańskich. Świetnie smakują podane samodzielnie, a także jako uzupełnienie potraw z grilla. Do ziemniaków możesz również podać ulubiony sos, np. czosnkowy, czy tzatziki.Ziemniaki obierz i pokrój na mniejsze kawałki, następnie ugotuj. Im mniejsze kawałki ziemniaków, tym krócej będą się gotować. Kawałki nie mogą być jednak za małe, ponieważ mogą się rozsypać podczas smażenia. Jeśli masz mniejszą patelnię, warzywa smaż partiami, aby powstała na nich chrupiąca skórka. Ziemniaki, które będą smażone w dużej ilości, również się nie przyrumienią, a zamiast pysznego dodatku do obiadu, otrzymasz ziemniaczaną kluchę.
Mamy dla was prosty pomysł na pyszny obiad. Jest nim sycąca zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą i serem. Składniki potrzebne do jej przygotowania z pewnością macie w domowych zapasach. Przygotujecie więc smaczne danie bez biegania do sklepu. Co zrobić na obiad? To pytanie codziennie zadaje sobie każda pani (a czasem pan) domu. Rzeczywiście ciągłe wymyślanie potraw i gotowanie do przyjemnych nie należy. Dlatego dobrze jest sobie ułatwiać życie i przyrządzać potrawy, które po pierwsze nie wymagają dużo pracy, a po drugie nadają się do odgrzewania.Takim prostym daniem idealnym na dwa dni jest zapiekanka ziemniaczana. By ją przygotować, wystarczy obrać i pokroić ziemniaki, ułożyć je w naczyniu żaroodpornym, dodać trochę wędliny, posypać serem i zapiec. Prawda, że proste? A jakie smaczne.
Domowe frytki belgijskie są świetnym pomysłem na imprezę, podwieczorek, do burgerów i jako dodatek do obiadu. Grubo krojone ziemniaki smażone na oleju są rumiane, złociste i mają lekko chrupiącą skórkę. Poznaj sekretny przepis Makłowicza na frytki po belgijsku, wychodzą za każdym razem.Belgijskie frytki przygotujesz w bardzo prosty sposób. Jeśli nie masz frytkownicy, niezbędny będzie termometr kuchenny, ponieważ odpowiednia temperatura oleju jest kluczowa do zrobienia idealnej potrawy.Po pokrojeniu ziemniaków zalej je wodą wymieszaną z cukrem i odstaw na kilkanaście minut. To właśnie sposób Pana Roberta na idealnie chrupiące i pyszne frytki. Bardzo istotne jest również frytek partiami. Jeśli do oleju wrzucisz wszystkie ziemniaki, zaczną się dusić, a nie smażyć.Makłowicz smaży belgijski przysmak etapami- na początku w temperaturze 150 stopni C, a następnie zwiększa ją do 180 stopni, dzięki czemu frytki są miękkie w środku chrupiące na zewnątrz i mają piękny, złoty kolor.Frytki przygotuj z ziemniaków zeszłorocznych lub z mącznych odmian, najlepiej typu C. Ziemniaki te zawierają małą ilość wody, a sporo skrobi, dzięki czemu nie będą pryskać olejem i nie rozwarstwią się podczas obróbki termicznej.Pomysł na pyszny obiad? Przygotuj burgery wołowe z sosem czosnkowym i podaj je z frytkami belgijskimi, to danie jak z najlepszej burgerowni.
Gulasz ziemniaczany jest niedrogim i smacznym daniem, które przygotujecie w kilka chwil. Dzięki prostemu patentowi polegającemu na dodaniu jednej bulwy w formie surowego purée wyjdzie niezwykle gęsty i kremowy. Koniecznie spróbujcie — jedna porcja syci na długo. Gulasz w pierwszej chwili kojarzy nam się z daniem mięsnym podanym z kaszą czy plackiem ziemniaczanym. Tym razem pokażemy, że w roślinnej wersji też może być smaczny. Wykorzystamy ziemniaki — wyjątkowo sycącą i lubiana przez wielu smakoszy bulwę — która nada gulaszowi przyjemnej konsystencji.
Kluski czarne są znaną wielu smakoszom ziemniaczaną potrawą. Wymagający zaledwie trzech składników rarytas przygotujecie wyjątkowo się sprawnie, a jego smak na długo pozostanie w pamięci waszych bliskich. Koniecznie spróbujcie — jeszcze nie raz do niego wrócicie. Kto choć raz spróbował klusek śląskich, ten wie, że ziemniaczane smakołyki potrafią być wyśmienite. Podobnie będzie w przypadku innej kultowej odsłony polskiej bulwy, czyli klusek czarnych. Warto przygotować ten prosty i sycący smakołyk. Z pewnością spodoba się nie tylko dzieciom. Spróbujecie?
Pomysł na wiosenny i szybki obiad, który oczaruje wszystkich domowników? Przygotuj chrupiące placki ziemniaczane z dodatkiem niespodzianką. Cukinia dodana do placków sprawi, że całe danie będzie jeszcze smaczniejsze, a placki błyskawicznie znikną z talerzy. Jak zrobić placki ziemniaczane z cukinią?Placki ziemniaczane są doskonałym pomysłem na rodzinny obiad. Delikatne w środku, chrupiące z zewnątrz, wychodzą rewelacyjnie za każdym razem. Jedną z moich lubionych wersji tradycyjnych placków z tartych ziemniaków, są placuszki z dodatkiem cukinii, koperkiem i czosnkiem.Danie jest bardzo aromatyczne i smakuje wyśmienicie. Placki podaję z jogurtem greckim lub kleksem kwaśnej śmietany. Cukinia przesmażona z resztą składników dodaje plackom lekkości i wiosennego akcentu, czosnek i koperek natomiast podkreślają smak.Placki ziemniaczane przygotowuję głównie z zeszłorocznych ziemniaków lub odmian mącznych, ponieważ nie zawierają tak dużo wody, jak młode warzywa. Łatwiej je więc dobrze odcisnąć, a i ograniczona jest również ilość mąki w całym daniu, co przyczynia się do zmniejszenia kaloryczności placków.Placki zrobisz również z ugotowanych ziemniaków. Jeśli zostały więc z obiadu z poprzedniego dnia, koniecznie przygotuj puszyste, drożdżowe placki ziemniaczane, nic się nie zmarnuje, a wszyscy będą zachwyceni.
Pyry z gzikiem są idealnym pomysłem na tani, błyskawiczny i smaczny obiad lub kolację dla całej rodziny. Aromatyczne danie na ciepło posmakuje każdemu miłośnikowi tradycyjnych dań. Poznaj przepis na kultowe pyry z gzikiem, rozpływają się w ustach.Gzik to tradycyjna potrawa kuchni kujawskiej i wielkopolskiej. To nic innego, jak twaróg wymieszany z kwaśną śmietaną i dodatkami, głównie szczypiorkiem, cebulką, solą i pieprzem. Gzik podawany jest ziemniakami gotowanymi i pieczonymi, każda wersja dania smakuje wyśmienicie.Pyry z gzikiem to ziemniaki gotowane bez skórki. Do gorących, parujących jeszcze ziemniaków dodaj twaróg ze śmietaną, a stworzysz gęsty, kremowy sos, którym obtoczone będą pyry. Danie przygotujesz dosłownie w kilka chwil, a wszyscy będą zachwyceni.Obiad możesz podać z kefirem lub maślanką i dodatkowo oprószyć prażoną cebulką. Pyry z gzikiem to pożywne i zbilansowane danie, którego musisz spróbować. Na pewno zostanie z Tobą na dłużej i będzie często pojawiać się na obiad.Jeśli szukasz pomysłu na tradycyjną sałatkę- tu poznasz przepis na poznańską sałatkę śledziową z ziemniakami według Magdy Gessler, palce lizać.
Pomysł na pyszny dodatek do lekkich, wiosennych obiadów lub potraw z grilla? Przygotuj wyśmienite ziemniaki po grecku. Pieczone ziemniaczki z dodatkiem czosnku, świeżego oregano i oliwy z oliwek rozpływają się w ustach. Poznaj przepis na przepyszne ziemniaki pieczone w greckim stylu. Z młodych ziemniaków przygotujemy wiele świetnych dań. Ziemniaki są bardzo uniwersalnym warzywem, przyrządzanym na różne sposoby w każdej kuchni świata. Ziemniaki pieczone z oregano i czosnkiem to jedna z moich ulubionych opcji podania, a inspirowana jest grecką sztuką gotowania. Do ziemniaków dodaj kilka gałązek oregano, możesz również zastąpić suszonymi ziołami. Danie możesz również wzbogacić kilkoma gałązkami rozmarynu, jednak dodaj je pod sam koniec pieczenia, ponieważ rozmaryn często gorzknieje, kiedy zbyt długo poddawany jest wysokiej temperaturze. Pieczone ziemniaczki podaj z jogurtem greckim, kefirem lub greckim sosem tzaziki. Potrawa smakuje również rewelacyjnie z mięsem grillowanym, i pieczonym, a także z szaszłykami drobiowymi i warzywami z grilla. Przepis na ziemniaki pieczone w greckim stylu Składniki: ● 1 kg ziemniaków ● kilka gałązek świeżego oregano lub 2 łyżeczki suszonego ● 3 ząbki czosnku ● 100 ml oliwy z oliwek ● sól, pieprz Jak zrobić ziemniaki pieczone w greckim stylu? Ziemniaki obierz, opłucz, osusz i pokrój w półksiężyce, następnie przełóż do większej miski.Czosnek przeciśnij przez praskę i wymieszaj z oliwą z oliwek, następnie dodaj do ziemniaków i dokładnie wymieszaj. Ziemniaki przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, poukładaj gałązki oregano lub oprósz suszonymi ziołami i wstaw do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika z termoobiegiem i piecz około 30- 40 minut, podaj z ulubionymi dodatkami, smacznego. Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: Apetyczna i aromatyczna jajecznica we włoskim styluNajprostsza włoska klasyczna carbonara. Przepis bez udziwnieńJak sprawdzić czy awokado jest dojrzałe? Wystarczy zerknąć w 1 miejsceŹródło: beszamel