Sprawdź, jak zrobić pieczone ziemniaki w greckim stylu. Ich sekretem jest banalnie prosta marynata składająca się z przypraw, soku z cytryny i oliwy. Nadaje ziemniakom doskonałego smaku i aromatu i sprawia, że apetycznie się przyrumieniają. Tak upieczone ziemniaki możesz podać do obiadu, a nawet zjeść w jego miejsce. Ziemniaki zwykle gotujemy, bo to najszybsze i najłatwiejsze rozwiązanie. Jednak niewiele więcej pracy wymaga zrobienie ziemniaków pieczonych. A nie ma co ukrywać, że tak przyrządzone ziemniaki smakują o niebo lepiej. Pieczone ziemniaki można doprawić ulubionymi przyprawami. Ich smak doskonale harmonizuje z czosnkiem, tymiankiem, rozmarynem, kminkiem i wieloma innymi. Dziś podamy wam przepis na pieczone ziemniaki w greckim stylu. Z pewnością przypadną wam do gustu.
Czy da się zrobić placki ziemniaczane bez tarcia warzyw? Oczywiście, że tak. Wystarczy skorzystać z ugotowanych wcześniej ziemniaków, połączyć je z pozostałymi składnikami i usmażyć. Danie jest proste w przygotowaniu i zachwyca smakiem. Koniecznie spróbujcie.Placki z ugotowanych ziemniaków są doskonałym pomysłem na szybkie i smaczne danie wykorzystujące produkty pozostałe z poprzedniego obiadu. Jeżeli lubicie smak ziemniaczanego rarytasu, a niekoniecznie przepadacie za ścieraniem warzyw, ten sposób ich przyrządzania z pewnością wam się spodoba.
Jeśli nie macie pomysłu na obiad, przychodzimy wam z pomocą. Proponujemy oryginalną zapiekankę z ziemniakami i kapustą. Nasze pysznie sycące danie jest proste do przygotowania. Kapustę wystarczy poszatkować, podsmażyć na maśle, przełożyć plasterkami ziemniaków, zalać śmietaną i zapiec. Dania z piekarnika mają wiele zalet. Są smaczne, dość lekkie dla żołądka i nie ma przy nich dużo pracy. Składniki wystarczy bowiem umieścić w żaroodpornym naczyniu i pozostawić na kilkadziesiąt minut w gorącym piekarniku. Dziś zapraszamy was na proste i tanie danie bez dodatku mięsa. Naszą zapiekankę zrobimy bowiem z warzyw, jajek i śmietany. Nie będzie więc tłusta, za to lekka i bogata w błonnik. Koniecznie przetestujcie ten przepis.
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym to pomysł na prosty, tani i smaczny obiad dla całej rodziny. Zapiekanka z ziemniaków tłuczonych i mięsa mielonego w sosie pomidorowym rozpływa się w ustach, każdy będzie prosił o dokładkę.Zapiekanka ziemniaczana jest nie tylko tanim obiadem, to również doskonały sposób na wykorzystanie ziemniaków ugotowanych poprzedniego dnia, dzięki czemu nic się nie zmarnuje. Ziemniaki gotowane tłuczone z mlekiem i odrobiną soli smakują wyśmienicie.Zapiekanka ziemniaczana doprawiona ziołami prowansalskimi, cebulą, czosnkiem, świeżą natką pietruszki i szczypiorkiem dosłownie rozpływa się w ustach. Do zapiekanki koniecznie dodajmy solidną porcję startego sera żółtego, rewelacyjnie scala danie i podkreśla jego smak.Zapiekankę ziemniaczaną z mięsem mielonym przygotujemy naprawdę błyskawicznie. Wszystkie składniki będą gotowe w kilka minut, sama zapiekanka piecze się około 20. Zapiekanka jest totalnym hitem, jest doskonałym pomysłem na tani obiad, a przy tym jest pożywna i pyszna.
Lubicie placki ziemniaczane? A wiecie, że Magda Gessler dodaje do nich jeden nietypowy składnik? Jest nim śmietana, dzięki której placki wychodzą idealne — jasne i smaczne. Poznajcie dokładny przepis na te wyborne placki i zaserwujcie je nawet dziś swojej rodzinie. Placki ziemniaczane cieszą się u nas niesłabnącą popularnością. Kochamy je za smak i za prostotę przygotowania. Każdy ma z pewnością na nie jakiś swój patent, by były smaczniejsze i bardziej apetyczne. Magda Gessler dodaje do ciasta na placki ziemniaczane trochę kwaśnej śmietany. Dzięki temu ziemniaki nie ciemnieją, a placki są bardziej wyraziste w smaku.
Nigdy nie wyrzucaj obierków po ziemniakach. Zrobisz z nich pyszną, lekką i zdrową przekąskę dla całej rodziny. Pieczone w piekarniku chipsy z obierków po młodych ziemniakach, doprawione papryką mieloną i innymi przyprawami będą hitem na Twoim stole. Ziemniaki są bardzo uniwersalnym warzywem, z którego możemy przygotować wiele wyśmienitych potraw. Nie doceniamy jednak obierków, które zwykle lądują w koszu. Z obierek po ziemniakach niektórzy robią naturalny nawóz, możemy je również wykorzystać w naszej kuchni.Chipsy z obierków po ziemniakach są chrupiące, dobrze wypieczone i smaczne. Są również zdrowe i lekkie, ponieważ pieczone są w piekarniku, a nie na głębokim oleju. Domowe chipsy pozbawione są sztucznych składników i chemii, a smakują lepiej od gotowego produktu.Kolejnym plusem chipsów z obierków po ziemniakach jest proste przygotowanie i krótki czas pieczenia- chipsy będą gotowe po około 10- 15 minutach, a naszykujesz je w dosłownie chwilę. Obierki obsyp ulubionymi przyprawami i upiecz. Dodatkowo oszczędza się dzięki nim pieniądze, ponieważ nie trzeba więcej kupować drogich chipsów - zamiast tego zrobisz je praktycznie za darmo we własnej kuchni.
Chrupiące placki ziemniaczane spodobają się nawet najbardziej wybrednym smakoszom. Aby uzyskać smakowite danie, należy pamiętać o jednym szczególe — dobrym odsączeniu startych ziemniaków. Zbyt duży dodatek mąki — jaki konieczny będzie w przypadku mocno wilgotnego purée — sprawi, że placki wyjdą się zbite i gumowate. Zrobienie chrupiących placków ziemniaczanych wymaga właściwego doboru ziemniaków. Najlepsze będą odmiany o dużej zawartości skrobi i sypkim miąższu takie jak Bryza, Gracja czy Tajfun. W ich przypadku dodatek mąki może być znikomy, a placki i tak nie rozpadną się po usmażeniu. Do przygotowania rarytasu nadadzą się także tzw. ziemniaki uniwersalne, czyli popularne odmiany Irga czy Irys. Zawierają nieco więcej wody, lecz po dobrym odsączeniu i dodaniu mąki masa będzie miała odpowiednią konsystencję. W tym przypadku kluczowe będzie zachowanie odpowiednich proporcji składników. Z naszą recepturą będzie to dziecinnie proste.
Zapomnij o frytkach i pieczonych ziemniakach. Teraz hitowym dodatkiem do obiadu są dufinki ziemniaczane. Mamy na nie prosty i sprawdzony przepis. Przygotujcie ich od razu więcej, bo mogą zniknąć jeszcze przed podaniem obiadu. Są naprawdę pyszne. Dufinki ziemniaczane wywodzą się z kuchni francuskiej i na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to prosty, gotowany ziemniak, ale ziemniak w wersji wyrafinowanej. Tak naprawdę w postaci ziemniaczanego ptysia. Dufinki ziemniaczane robi się bowiem, łącząc ziemniaczane puree z mąką, masłem i jajkami. I waśnie z tych trzech składników robi się ciasto na ptysie. My podamy dziś przepis na dufinki pieczone, ale można je też usmażyć na oleju. I właśnie w taki sposób zostały przygotowane dufinki ziemniaczane prezentowane na naszym zdjęciu. Jest ono screenem pochodzącym z filmiku na kanale MiszMasz_Tv na YouTube. Wybierzcie swoją ulubioną wersję dufinek ziemniaczanych.
Przedstawiamy prosty pomysł na zupę kalafiorową. Jest idealna na lato — lekka i pyszna. Nie zapomnij jednak o wyjątkowym dodatku, który doskonale podkreśli smak tej potrawy. Chodzi o koperek, który wyjątkowo dobrze komponuje się z kalafiorem. Nadaje orzeźwiającego aromatu i sprawia, że kalafiorowa wygląda naprawdę kusząco. Lato to czas świeżych warzyw. Pozwólmy im zaistnieć także w zupach. Zamiast klasycznego rosołu czy krupniku, ugotujmy pomidorówkę na świeżych pomidorach, zupę z młodą kapustą, fasolką szparagową czy krem z karotki. Doskonałą propozycją jest też zupa kalafiorowa. Smakuje naprawdę doskonale, zwłaszcza jeśli doda się do niej trochę masła i koperku. Ten aromat nie ma sobie równych.
Placki ziemniaczane lubi wielu smakoszy. Przygotowując je z aromatycznym serem żółtym i świeżym koperkiem, uzyskamy niezwykle smaczne i sycące danie, które spodoba się całej rodzinie. Będzie świetne zarówno jako obiad, jak i wczesna kolacja. Koniecznie spróbujcie. Placki ziemniaczane z aromatycznymi dodatkami spodobają się każdemu amatorowi ziemniaczanych rarytasów. Ziemniaki i koperek wraz z serem stanowią wyśmienitą kompozycję, a przy tym sycą na długo. Skusicie się?
Sprawdźcie, jak zrobić chrupiące ziemniaki pieczone w niesamowitym włoskim stylu. Idealnie dobrane przyprawy podkręcą ich smak, ale ważne jest też kilka czynności przed wstawieniem ich do piekarnika. Tak przygotowane ziemniaki będą wybornym dodatkiem do pieczonych, obiadowych mięs. Choć zwykle do obiadu serwujemy ziemniaki gotowane, to pieczone ziemniaki biją je na głowę smakiem. Mają zwykle zrumienioną skórkę, a dodatek ziół i przypraw czyni z nich prawdziwy przysmak. Można jeść je same, bez żadnych dodatków.Dziś powiemy wam, na co zwrócić uwagę, by pieczone ziemniaki wyszły idealne. Po pierwsze trzeba wybrać odpowiednie ziemniaki. Najlepsze będą typu B, czyli uniwersalne, takie jak odmiany Irga czy Irys. Zobaczcie, jak je przygotować.
Placki ziemniaczane bez mąki to prosty, tani i szybki obiad. Do startego ziemniaka dodaj szklankę ugotowanej kaszy gryczanej i odrobinę kaszy manny, a wszyscy będą zachwyceni niecodzienną odsłoną tradycyjnej potrawy. Poznaj przepis na placki ziemniaczane bez mąki.Placki ziemniaczane bez mąki są świetną alternatywą dla tradycyjnych placków i smakują o niebo lepiej. Możemy podać w dwóch wersjach- na słodko i na słono. Placki smakują wyśmienicie z dżemem lub konfiturą, a także z kwaśną śmietaną, szczypiorkiem lub gulaszem.Przed przygotowaniem placków ziemniaczanych bez mąki ugotuj kaszę gryczaną i zmiel ją np. w maszynce do mięsa. Zmielona kasza dobrze połączy się z masą ziemniaczaną, kaszą manną i jajkiem, a placki nie rozwarstwią się podczas smażenia.Placki ziemniaczane bez mąki smaż na mocno rozgrzanym oleju, na średnim ogniu. Nie dolewaj oleju, kiedy placki są na patelni, ponieważ placki zamiast się smażyć, przesiąkną tłuszczem i będą ciężkie i niesmaczne.
Zdradzamy najlepszy patent na placki ziemniaczane z młodych ziemniaków. Ponieważ mają cienką, delikatną skórkę, nie trzeba ich obierać. A kluczowy jest jeden dodatek, czyli cebulka dymka. Należy ją posiekać ze szczypiorkiem, a doda potrawie wyraźnego smaku i apetycznego wyglądu. Placki ziemniaczane są hitową potrawą robioną z ziemniaków. Fachowcy zalecają, by robić je ze starszych ziemniaków, które zawierają więcej skrobi. My jednak pokażemy wam, że placki ziemniaczane można też przygotować z młodych ziemniaków. Trzeba tylko dokładnie odcisnąć je po starciu i wzbogacić ciasto skrobią ziemniaczaną. Oprócz ziemniaków do ciasta na placki ziemniaczane dodaje się też jajko, mąkę pszenną, trochę soli i pieprzu. Warto też dorzucić składnik, który zaostrzy nieco smak dania. Zwykle jest to starta cebula. My jednak sięgniemy po młodą jej wersję, a więc po cebulkę dymkę. Wystarczy ją posiekać razem ze szczypiorkiem i połączyć ze startymi ziemniakami.
Pieczone ziemniaki z gzikiem to pomysł na pyszny dodatek do potraw z grilla, np. do karkówki. Młode ziemniaki z twarogiem i szczypiorkiem to również wyśmienita, lekka kolacja dla całej rodziny. Pieczone ziemniaki z gzikiem to wyjątkowo proste i pyszne danie, które zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Pieczone, młode ziemniaki w mundurkach z lekkim twarogiem, przyprawami, cebulką i szczypiorkiem smakują rewelacyjnie.Do pieczonych ziemniaków z gzikiem wykorzystajmy duże, młode ziemniaki. Nie obierajmy ich, wystarczy je dobrze wyszorować, natrzeć oliwą, solą i wstawić do piekarnika na 45- 50 minut. Po tym czasie jeszcze ciepłe ziemniaki podajmy z przygotowanym gzikiem.Pieczone ziemniaki z gzikiem to danie proste, tanie i pyszne. Gzik to twarożek z cebulą, szczypiorkiem i śmietaną, jest delikatny i kremowy. Pyry z gzikiem to nie tylko pyszny dodatek do dań głównych- samodzielnie smakują wyśmienicie i możemy podać je np. na kolację.
Wiecie, jak zrobić placki ziemniaczane bez tłuszczu? Zdradzamy dwa najlepsze patenty, które pomogą wam przygotować lżejsze, ale równie chrupiące placki ziemniaczane. Jednym z nich jest użycie patelni z nieprzywieralną powłoką, drugim — upieczenie placków w piekarniku. Placki ziemniaczane są bardzo smaczne, jednak też dość ciężkostrawne. A to za sprawą tłuszczu, który intensywnie chłoną w czasie smażenia. Lejemy go na patelnię sporo, bo lubimy, gdy placki są chrupiące i ładnie przyrumienione. A tłuszcz to zadanie ułatwia. Na szczęście nie zawsze jest on potrzebny. Placki ziemniaczane bez tłuszczu smakują równie pysznie.Jak się jednak okazuje, można przygotować placki ziemniaczane bez tłuszczu. Dzięki temu będą lżejsze dla żołądka i łaskawsze dla sylwetki. Ciasto przyrządza się w tradycyjny sposób, różnica polega jedynie na zmodyfikowaniu obróbki termicznej.
Szukacie pomysłu na niezwykłe danie? Przygotujcie pyszne kotlety ziemniaczane z mięsną niespodzianką. Jest to doskonała propozycja na szybki obiad, zwłaszcza jeśli macie już ugotowane ziemniaki z poprzedniego dnia. Do tej potrawy wystarczy podać surówkę i pyszny posiłek gotowy.Ziemniaki są bardzo popularne w polskiej kuchni. Zwykle podajemy gotowane do obiadu, ale robimy też z nich frytki, zapiekanki, placki i kopytka. My pokusiliśmy się natomiast na bardziej oryginalne danie, a mianowicie na nadziewane kotlety ziemniaczane. Nadzialiśmy je pożywną mieszanką mielonego mięsa i grzybów. Koniecznie musicie ich spróbować.
Weronika pokazała jak szybko zrobić krokiety lepsze niż placki ziemniaczane. Ma genialny sposób, dzięki któremu ciasto wychodzi idealne i łatwo daje się formować. Nadziewa je pieczarkowym farszem, dzięki czemu są pełne smaku. Krokiety możecie podać z surówką, jako bezmięsny, pyszny obiad. Zastanawiacie się, co smacznego można zrobić z ziemniaków? Oczywiście w grę wchodzą frytki, kopytka i placki ziemniaczane. Jeśli jednak komuś przejadły się już te potrawy, możecie przygotować krokiety ziemniaczane. Są niezwykle smaczne, a jednocześnie proste do przygotowania. Przekonajcie się o tym sami. W naszym materiale prezentujemy zdjęcie tych apetycznych krokietów, które jest screen'em z filmiku Weronika Domogród na YouTube. Wyglądają tak, że od razu chce się je zjeść, prawda?
Co zrobić, aby kluski ziemniaczane nie były gumowate i twarde? Wystarczy przestrzegać jednej zasady, a więc zachowania odpowiednich proporcji. Trzeba bowiem podzielić je na cztery równe części i dodać do nich dokładnie tyle mąki ziemniaczanej, ile zajmuje ćwiartka wytłuczonych ziemniaków. Sposób jest prosty i niezawodny, przyznacie?Ziemniaki są chyba najpopularniejszym warzywem w polskiej kuchni. Zwykle podajemy je jako dodatek do obiadu, choć dodajemy je też do zup, sałatek, zapiekanek. Bardzo chętnie przerabiamy je na kluski, bo są o wiele smaczniejsze niż gotowane kartofle.Kluski ziemniaczane to na przykład kopytka, pyzy, kluski szare czy śląskie. Te ostatnie są niezwykle lubiane, bo są smaczne i eleganckie. Serwuje się je nawet na najlepszych przyjęciach. Czasami jednak potrafią wyjść twarde i gumowate. Jak temu zapobiec?
Poznaj placki z cukinii i ziemniaków, które zachwycają chrupkością. Dzięki dodatkowi cukinii placki nabierają delikatniejszego smaku, a ziemniaki dają im bardziej zwartą strukturę. Pokochają je dzieci i najbliżsi i będą prosić o dokładkę. Przygotuj je na obiad lub kolację, a otrzymasz tanie i pyszne danie. Placki warzywne są lekkie, tanie i proste w przygotowaniu. Na dodatek doskonale smakują i można je zrobić z różnych warzyw. W naszej kuchni prym oczywiście wiodą placki ziemniaczane, jednak coraz więcej osób robi też placki z cukinii. My połączymy oba trendy i przygotujemy placki ziemniaczane z cukinią. Będą chrupiące, ale delikatniejsze w smaku.
Zapiekanka ziemniaczana w sosie pieczarkowo-porowym to pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Zapiekankę możemy przygotować jako samodzielne danie, możemy ją również podać jako dodatek do mięs.Tomasz Strzelczyk na swoim kanale na YouTube zdradził przepis na wyśmienitą zapiekankę ziemniaczaną, którą przygotujemy błyskawicznie w swojej kuchni. Młode ziemniaki polane aromatycznym sosem z pora, pieczarek i suszonego tymianku rozpływają się w ustach.Obrane ziemniaki poukładaj pionowo w naczyniu żaroodpornym. Po wlaniu sosu do naczynia, wstrząśnij nim kilkukrotnie, aby sos równomiernie rozprowadził się do całej powierzchni. Zapiekankę ziemniaczaną przed wstawieniem do piekarnika oprósz solidnie posiekanym szczypiorkiem.Sos w zapiekance ziemniaczanej będzie jeszcze bardziej aromatyczny, kiedy dodasz do niego szczyptę gałki muszkatołowej. Mąkę do sosu koniecznie wsyp na patelnię z przygotowanymi warzywami i podsmaż, dzięki czemu będzie jeszcze lepszy, gęsty i aksamitny.
Na dzisiejsze śniadanie proponujemy wam obłędnie puszyste naleśniki ziemniaczane. Do ich przygotowania możecie wykorzystać ziemniaki z wczorajszego obiadu. Naleśniki wyjdą o niebo lepsze od tradycyjnych. W czasie smażenia musisz się z nimi tylko delikatnie obchodzić. Naleśniki smażymy na tyle często, że z pewnością każdy ma na nie swój sposób. Jedni robią je z dodatkiem mleka, inni wody lub mleka roślinnego. Niektórzy wsypują mąkę ryżową czy orkiszową. Dodatek w postaci ziemniaków pozwoli nam przygotować cudownie puszyste naleśniki. Wychodzą bosko.Kto by pomyślał o tym, że do ciasta na naleśniki można dodać trochę ziemniaków? Oczywiście mowa nie o surowych, ale o ugotowanych. Zwiększą one pożywność potrawy. Sprawią też, że staną się nieco grubsze i bardziej puszyste. Idealne do wytrawnych dodatków. Puszyste naleśniki ziemniaczane przygotujesz z łatwością.
Placki ziemniaczane są świetnym pomysłem na obiad. Są delikatne i mają chrupiącą skórkę. Niestety placki ziemniaczane zwykle są również bardzo tłuste, mamy na to jednak skuteczny sposób. Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie piły tłuszczu?Placki ziemniaczane to kultowe danie, które wszyscy uwielbiamy. Niezależnie od tego, czy podane na słodko z cukrem, śmietaną, sosem pieczarkowym, czy gulaszem mięsnym, dodajmy do nich składnik, który sprawi, że będą lekkie i nie będą ociekać tłuszczem. Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie piły tłuszczu?Placki ziemniaczane smażymy na sporej ilości rozgrzanego oleju, co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie piły tłuszczu? Wystarczy dodać do masy ocet lub spirytus. Produkty dosłownie odpychają olej, przez co placki nie są tłuste.Placki ziemniaczane możemy przygotować zarówno z zeszłorocznych, jak i świeżych ziemniaków. Bardzo ważna jest jednak ich odmiana- placki ziemniaczane będą najlepsze, kiedy przygotujemy je z gatunków mącznych. Jeśli chcemy zrobić placki z młodych ziemniaków, musimy również dodać o wiele więcej mąki, niż w przypadku zeszłorocznych.
Jak wykorzystać ziemniaki z obiadu? Z ugotowanych ziemniaków możemy przygotować wiele pysznych dań, między innymi knedle z owocami, kulki serowe i lekkie placuszki z dodatkiem cukinii i świeżych ziół.Ciężko jest idealnie wyliczyć ilość ziemniaków potrzebnych do obiadu, ziemniaki zwykle więc zostają i na drugi dzień zastanawiamy się, co z nimi zrobić. Jestem przeciwnikiem wyrzucania jedzenia, dlatego też staram się maksymalnie wykorzystać w kuchni każdy produkt spożywczy.Z ziemniaków możemy przygotować np. puree, kopytka, kluski śląskie lub podają z żurkiem czy czerwonym barszczem ze śmietaną. Możemy zjeść je również z jogurtem lub zsiadłym mlekiem, sposobów jest naprawdę wiele, dlatego też nie wyrzucajmy ziemniaków, które zostały z obiadu.Mamy dodatkowo trzy nietypowe propozycje na wykorzystanie ziemniaków z obiadu, dzięki którym przygotujesz zarówno wytrawny obiad, pyszną przekąskę i wyśmienite danie na słodko. Potrawy z ugotowanych ziemniaków są dobrze doprawione i tak smaczne, że błyskawicznie znikają z talerzy.
Placki ziemniaczane bez smażenia są świetnym pomysłem na obiad lub podwieczorek. Są lekkie, delikatne, a podane z domowym sosem koperkowym na bazie gęstego jogurtu naturalnego wprost rozpływają się w ustach.Placki ziemniaczane są pysznym, ale dość kalorycznym daniem i ciężkim daniem. Klasyczne placki smażone są na sporej ilości oleju i mimo tego, że odsączamy je na ręczniku papierowym, są tłuste. Możemy jednak przygotować placki ziemniaczane bez smażenia i bez tłuszczu.Placki ziemniaczane z piekarnika są równie chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku, co ich smażona wersja, a do ich przygotowania potrzebujemy jedynie łyżki oleju. Do placków dodajmy koniecznie suszony majeranek, który rewelacyjnie podkreśla smak całej potrawy.Do placków ziemniaczanych bez smażenia wykorzystajmy ziemniaki zeszłoroczne lub ziemniaki mączne typu B lub C. Te odmiany zawierają dużo mąki, a mało wody, dzięki czemu placki będą zwarte, chrupiące i nie rozlecą się podczas pieczenia.
Mamy niebywały patent na kolorowe kluski śląskie. Wychodzą różowe, a ten szokujący efekt uzyskaliśmy dzięki dodatkowi jednego produktu — ugotowanego buraka. Zetrzyj go na tarce i dorzuć do wytłuczonych ziemniaków, a zobaczysz wielką odmianę. Te kluski będą jeść nawet z ciekawości.Kluski śląskie są niezwykle smaczne i eleganckie. Często serwuje się je na rodzinnych uroczystościach. Doskonale pasują do mięs duszonych z sosem, ale nie tylko. Są proste do zrobienia, choć wymagają wcześniejszego ugotowania i wytłuczenia ziemniaków. Jeśli jednak chcesz odmienić ich wygląd, możesz dodać do nich trochę startego buraka. Zmieni on nieco smak klusek, ale przede wszystkim ich wygląd. Nie będą już szaro-żółte, ale energetyczne, różowe.
Sprawdźcie, jak siostra Anastazja robi kotlety z gotowanych ziemniaków. Jej prosty pomysł na tani obiad polega na wymieszaniu wytłuczonych ziemniaków z kilkoma dodatkami, uformowaniu kotletów i usmażeniu ich na rumiano. Do tak przygotowanych kotletów doskonale pasuje pikantna surówka na przykład z pora lub z kiszonej kapusty. Jeśli masz ochotę na bezmięsny obiad, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie ziemniaków. Mogą być nawet te, które zostały ci z obiadu z poprzedniego dnia. Dziś mogą zagrać główną rolę w twoim obiedzie. Gdy wytłuczesz ugotowane ziemniaki i wymieszasz je z kilkoma aromatycznymi dodatkami, które podaje siostra Anastazja, zamienią się w smaczną masę. Uformuj z niej kotlety i usmaż je na rumiano. Przekonasz się, że doskonałe kotlety to nie tylko te schabowe lub mielone.
Gotowanie ziemniaków nie zawsze wyglądało tak jak dziś. Nasze babcie często stosowały prosty trik polegający na wkładaniu garnka z ciepłymi warzywami pod pierzynę. Wyjaśniamy, jaki był cel i efekt takiego postępowania. Ziemniaki są sycące i pełne smaku. Dobre ugotowanie warzywa współcześnie nie jest trudne. W dawnych czasach jednak wymagało nieco więcej zachodu. Kiedy kuchenki elektryczne czy gazowe nie były powszechne, stosowało się proste patenty, które pozwalały na szybsze przyrządzenie ulubionych rarytasów.
Placki ziemniaczane skuszą niejednego smakosza. Robert Makłowicz ziemniaki na rarytas rozdrabnia przy pomocy tarki o większych oczkach. Dzięki temu smakołyk ma ciekawą strukturę i jest niesamowicie chrupiący. Wypróbujecie ten patent koniecznie. Placki ziemniaczane według Roberta Makłowicza są smaczne i proste w przygotowaniu. Patent polegający na ścieraniu ziemniaków na tarce o większych oczkach sprawia, że placki łatwiej uformować. Warzywa nie są pełną wody papką i nie trzeba dodawać do nich wcale wiele mąki, by uzyskać odpowiednią konsystencję masy. Efekty zachwycają. Skusicie się?