Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Ziemniaki

Ziemniaki

kotlety ziemniaczane
17.09.2021 02:00 Lepsze niż schabowe i mielone, kotlety ziemniaczane nadziewane kapustą

Szukasz pomysłu na tani i smaczny obiad? Proponujemy ci lepsze niż schabowe i mielone, kotlety ziemniaczane nadziewane kapustą. Ziemniaki i kiszona kapusta to naprawdę niedrogie produkty, a szybko przygotujesz z nich pyszne i oryginalne danie.Kotlety warzywne oprócz tego, że są ekonomiczne, są też daniem całkiem zdrowym. W przeciwieństwie do tradycyjnych, mięsnych kotletów nie zawierają bowiem zwierzęcego tłuszczu, ani cholesterolu. Kotlety ziemniaczane to jedne ze smaczniejszych, bezmięsnych kotletów. Możesz je nadziać rozmaitymi farszami. My wykorzystaliśmy wyrazistą, kiszoną kapustę. Połączyliśmy ją z pieczarkami, ale można je zastąpić np. marchewką lub użyć samej kiszonej kapusty.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

placki ziemniaczane
15.09.2021 02:00 Delikatnie słodkie placki ziemniaczane z dodatkiem batatów

Placki ziemniaczane z batatem, czyli słodkim ziemniakiem, nabierają zupełnie nowego wymiaru. Batat nadaje plackom delikatnie słodkiego smaku. Jeśli więc jesteś fanem jedzenia tej potrawy na słodko, ta wersja jest wręcz stworzona dla ciebie. Placki ziemniaczane uwielbia praktycznie każdy, głównie dzięki uniwersalności podstawowej receptury. Niektórzy jednak preferują je z dodatkiem cukru lub dżemu - w taki wypadku warto dodać do ciasta batata. Co ciekawe placuszki prezentowane tym razem nie zawierają jajek i glutenu. Zamiast mąki pszennej dodaje się mąkę kukurydzianą, która naturalnie pozbawiona jest glutenu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Placki ziemniaczane
12.09.2021 02:00 Jak zrobić placki ziemniaczane z ugotowanych ziemniaków?

W sytuacji, gdy przygotowałeś zbyt dużo ziemniaków na obiad, świetnym pomysłem na ich wykorzystanie jest zrobienie placków ziemniaczanych. Można je bowiem wykonać również z ugotowanych kartofli. Ich smak jest genialny, a delikatna faktura sprawia ogromną przyjemność. Placki ziemniaczane zazwyczaj robi się z surowych pyrek, które ścierane są na tarce o dużych lub małych oczkach, zależnie od preferencji gotującego. Okazuje się jednak, że doskonale wychodzą również z ziemniaków wcześniej ugotowanych. Największy aromat uzyskuje się poprzez dodanie do ciasta świeżo siekanego koperku. Jeśli nie jesteś fanem tego zioła, możesz użyć innego, lub całkowicie pominąć ten składnik - wtedy warto podać placki z sosem, na przykład czosnkowym. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

placki
11.09.2021 02:00 Placki ziemniaczane na ostro

Zapraszamy na placki. Ziemniaczane, chrupiące, pyszne. Tym razem będą w wersji na ostro, a więc raczej nie podacie ich z cukrem. Zobaczcie jak najlepiej je przygotować i czym warto doprawić, żeby były smaczne i niepowtarzalne.Placki ziemniaczane to przysmak prosty i szybki do przygotowania. Wystarczy obrać i zetrzeć ziemniaki, dodać kilka składników, wymieszać i usmażyć. Tym razem skupimy się jednak na dodawanych składnikach. To właśnie one mają największy wpływ na placki, a szczególnie na placki w wersji na ostro.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

knedle ze śliwkami
11.09.2021 02:00 Prosty przepis na knedle ze śliwkami

Knedle to doskonały pomysł na wykorzystanie ziemniaków. Nawet tych, które zostały z wczorajszego obiadu. Gdy nadziejesz je owocami, kluski zyskają letni charakter i orzeźwiający smak. Oto prosty przepis na knedle ze śliwkami.Z ugotowanych ziemniaków można zrobić kilka rodzajów klusek, np. kopytka, śląskie. Jednak knedle są kluskami wyjątkowymi, bo z nadzieniem. Knedle można napełnić farszem np. mięsnym czy twarogowym. Lecz te nadziane owocami są lekkie i słodkawe. Przepadają za nimi dzieci, a i niejeden dorosły wolałby je na obiad zamiast kotleta. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kluski ziemniaczane ze skwarkami i twarogiem
11.09.2021 02:00 Tradycyjne kluski ziemniaczane ze skwarkami i twarogiem

Kluski ziemniaczane, czyli tak zwane szare kluchy, są nieodłącznym elementem wielu posiłków sprzed lat. Dzisiaj mało kto je jednak przygotowuje. Jeśli chcesz spróbować ponownie smaku swojego dzieciństwa, mamy dla ciebie doskonały przepis - nie zapomnij o dodaniu do niego twarogu oraz wysmażonych skwarek. Kluski ziemniaczane obecnie najczęściej można zjeść u babć, które dalej trzymają się swoich ulubionych receptur. Kluski te są bowiem banalnie łatwe w przygotowaniu, a ich smak zaskakuje największych smakoszy. Duży wpływ na przyjemność płynącą z jedzenia kluch mają dodatki, czyli chrupiące skwarki oraz delikatny ser twarogowy. Potrawa ta może być podawana zarówno samodzielnie, jak i dodatek do głównego dania.

Kluski śląskie
10.09.2021 02:00 Ekspresowy przepis na domowe kluski śląskie

Kluski śląskie to zdecydowana klasyka tradycyjnej polskiej kuchni, która pasuje do wielu dań, głównie z dużą ilością sosu. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować je w ekspresowym tempie, mamy dobre wieści. Pamiętaj o dodaniu skrobi do ciasta, dzięki temu kluski wyjdą znacznie lepsze. Klasyczne kluski śląskie zazwyczaj podaje się z duszonym w sosie mięsie, jednak istnieją również inne, znacznie ciekawsze opcje. Doskonale pasują z sosem grzybowym czy pomidorowym z masłem, wzorowanym odrobinę na kuchni włoskiej. Aby uzyskać charakterystyczną, gumowatą konsystencję klusek, dodaj do nich skrobię ziemniaczaną. To właśnie ona wyróżnia kluski śląskie od kopytek, które robi się z mąki pszennej. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Placki ziemniaczane
07.09.2021 02:00 Pyszne placki ziemniaczane z jajkiem według Tomasza Strzelczyka

Przyzwyczailiśmy się, że placki ziemniaczane zawsze wyglądają w taki sam sposób. Tomasz Strzelczyk z kanału Oddasz Fartucha zaprezentował swoją wersję. Kucharz nie dodaje wszystkich jajek do ciasta - zamiast tego część smaży bezpośrednio na plackach. Placki ziemniaczane to szybki, prosty i sycący pomysł na posiłek, który każdy może z wielką łatwością przygotować w domowym zaciszu. Niektórym może jednak przeszkadzać powtarzalność przepisu i poszukują nowych rozwiązań. Takim osobom polecamy recepturę Tomasza Strzelczyka, który postanowił nie wbijać całych jajek bezpośrednio do ciasta. Zamiast tego dodaje je dopiero podczas smażenia, dlatego tworzy się swojego rodzaju jajko sadzone na każdym z placuszków.

Projekt bez tytułu - 2021-09-07T193730.538
07.09.2021 02:00 Przepis na pieczone ziemniaki, które smakują niczym z ogniska

Pieczone ziemniaki to cudowny jesienny przysmak. Nie od dziś wiadomo, że te najlepsze smakują z ogniska. Okazuje się, że możemy bez większych problemów odtworzyć smak tego niezapomnianego przysmaku i podobne odtworzyć w naszym piekarniku. Zdradzamy, jak to zrobić.Chociaż nic nie zastąpi niezapomnianych ziemniaków z ogniska, to jeśli upieczemy je w nietypowej marynacie - wody wraz z solą to z łatwością uzyskamy podobny smak. Danie idealnie sprawdzi się jako przekąska na imprezach - goście z pewnością będą zaskoczeni! Poniżej zdradzamy, jak je przygotować.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Cudowny sposób na pieczone z ziemniaki niczym te z ogniskaSkładniki:kilka ziemniaków najlepiej takiej samej wielkości4 kopiaste łyżki mąki 4 kopiaste łyżki soliSposób wykonania:Rozgrzej piekarnik do 220 stopni C. Dokładnie umyj ziemniaki (nie obierając ich skórki) pod bieżącą wodą.Wymieszaj mąkę z solą i obtocz w nich dokładnie z każdej strony ziemniaki. Każde warzywo przed włożeniem do pieca nakłuj widelcem lub wykałaczką. Należy tak zrobić, ponieważ wytwarzająca się z piekarnika para może niestety "rozsadzić" wnętrze ziemniaków.Ułóż warzywa na blaszce i piecz w zależności od wielkości ziemniaków od 40 do 60 minut. Możemy w tym samym czasie piec mięso lub inne warzywa. Ziemniaki najlepiej smakują same lub z sosem. Smacznego!Na naszej stronie znajdziecie o wiele więcej pomysłów na smaczne dania m.in. pisaliśmy o nietypowych ziemniakach pieczonych po szwedzku oraz zdradzaliśmy jak Tomasz Strzelczyk robi placki ziemniaczane.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Czy powinno się obierać ogórki do zupy ogórkowej?Dlaczego pomidory pękają podczas dojrzewania?Przepis siostry Anastazji na cudowne knedle ze śliwkamiźródło: kuchenny kredensZapraszamy na nasz Instagram

kopytka
06.09.2021 02:00 Babciny przepis na kopytka z ziemniaków z poprzedniego dnia

Ziemniaki z wody są u nas najpopularniejszym dodatkiem do obiadu. A wiecie co zrobić z ziemniaków, które zostały nam z poprzedniego dnia? Najprościej przerobić je na inny, bardzo smaczny dodatek do mięs i sosów, a mianowicie na kluski. Oto babciny przepis na kopytka.Kopytka swoją nazwę zawdzięczają kształtowi. Kroi się je bowiem na skos, dzięki czemu wyglądem przypominają końskie kopyta. Są proste w przygotowaniu i doskonale smakują, zwłaszcza podane z gulaszem. Jednak można je też serwować jako samodzielne danie, np. okraszone boczkiem i cebulą. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Placki ziemniaczane
05.09.2021 02:00 Ekspresowe placki ziemniaczane z piekarnika

Pieczone placki ziemniaczane mają wiele zalet. Ta odsłona popularnej potrawy będzie o wiele lżejsza dla naszego żołądka, dzięki zastąpieniu smażenia pieczeniem. Czas potrzebny na ich przygotowanie również jest znacznie mniejszy. Placki ziemniaczane są jedną z najbardziej znanych potraw nie tylko w kuchni polskiej. Podaje się je na słodko lub wytrawnie, a najczęściej w towarzystwie gulaszu oraz śmietany. Są różne sposoby na wykonanie tego dania. Najczęściej smażymy je na gorącym oleju - zamiast smażenia warto wykorzystać pieczenie. Znaczne ograniczenie ilości oleju pozwala znacznie zmniejszyć ciężkostrawność oraz kaloryczność placków. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Idealne kluski śląskie
04.09.2021 02:00 Co zrobić by kluski śląskie nie wyszły twarde?

Kluski śląskie są prawdziwym kulinarnym szlagierem. Niestety, czasami pomimo naszych starań, stają się one twarde. Wówczas ciężko czerpać przyjemność z zajadania. Unikniemy takiego scenariusza, jeśli podczas przygotowywania klusek śląskich zachowamy odpowiednie proporcje. Powinniśmy również wykorzystywać ziemniaki typu B i C.Nie da się ukryć, że kluski śląskie zajmują szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy mogliby zajadać je praktycznie nieustannie. Warto wiedzieć, jak przygotować je w idealny sposób.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Ścieranie ziemniaków
03.09.2021 02:00 Placki ziemniaczane smażone z dodatkiem sera żółtego

Placki ziemniaczane w klasycznej wersji są smaczne, warto jednak od czasu do czasu urozmaicać sobie swój jadłospis. Do masy ziemniaczanej dodaj więc odrobinę tartego sera. Dzięki niemu placki będą smaczniejsze i o wiele bardziej sycące. Może się wydawać, że ciężko w jakikolwiek sposób udoskonalić recepturę placków ziemniaczanych - jadamy je w końcu od lat tak samo. Wystarczy jednak dodać jeden składnik, aby odmienić je o 180 stopni. Ser sprawia, że po wgryzieniu się w placki czujemy intensywniejszy smak, a ciągnące się nitki są wyjątkowo satysfakcjonujące. Ciężko o smaczniejszą metodę ich przygotowania. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kotlety ruskie
03.09.2021 02:00 Delikatne i lekkie kotlety ruskie z ziemniakami i twarogiem

Kotlety ruskie to doskonały sposób na szybki i niedrogi obiad, do którego wykorzystuje się ugotowane ziemniaki. Receptura ta przypomina w smaku pierogi ruskie, ponieważ korzysta się z tych samych składników. Wybornie smakuje z surówkami lub sosem grzybowym.Kotlety ruskie są wariacją farszu do pierogów ruskich, który umożliwia zrobienie dania o podobnym smaku, lecz zupełnie innej fakturze. Pierogi nie są bowiem panierowane bułką tartą, prawda?W wielu domach po obiedzie zostają ugotowane ziemniaki. Obieramy ich zbyt dużą ilość, a następnie nie jesteśmy w stanie ich przejeść. Te kotlety są idealne, aby spożytkować ich nadmiar w smaczny i sycący sposób. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kartacze są przepyszne
02.09.2021 02:00 Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Danie widoczne na powyższym zdjęciu bywa określane mianem kartaczy lub cepelinów. Specjał jest charakterystyczny dla kuchni północno-wschodniej Polski. Jednak dawniej cieszył się popularnością w całym kraju. Kartacze można przygotować w bardzo prosty sposób.Kultowe kartacze niejednokrotnie przyprawiały smakoszy o szybsze bicie serca. Nie bez powodu wspominane są przez wielu wielbicieli kulinariów z nutą nostalgii. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przyrządzić je samodzielnie.

Pieczone ziemniaki
02.09.2021 02:00 Idealne na obiad, pieczone ziemniaki w boskim sosie pomidorowym

Pieczone ziemniaki smakują o wiele lepiej niż te gotowane. A ziemniaki pieczone w sosie pomidorowym są wyjątkowo dobre. Będą doskonałe na obiad lub na kolację. Zobacz jak przygotować sos i całą potrawę. Pieczone ziemniaki mają doskonały smak, bo są bardziej wilgotne i kleiste. Wystarczy podać do nich ciekawy sos, a mogą zastąpić cały obiad. Niektórzy jednak stronią od ich przyrządzania, bo pieczenie ziemniaków trwa o wiele dłużej niż gotowanie. Czas pieczenia ziemniaków można jednak skrócić. Wystarczy wcześniej je podgotować. Najlepiej gotować je w skórce, wtedy stracą mniej wartościowych składników. Potem, przed pieczeniem, można je obrać i przygotować według przepisu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

kopytka
02.09.2021 02:00 Nietypowe zielone kopytka ze szpinakiem

Kopytka to szybkie, ziemniaczane kluski. Można je podać do obiadu, ale też zjeść jako samodzielne danie. Proponujemy nieco odmienić ich smak, a przede wszystkim wygląd dodając do nich szpinak. Takie zielone kluski są bardzo apetyczne i smaczne.Do przygotowania kopytek można wykorzystać ziemniaki, które zostały z obiadu z poprzedniego dnia. Co prawda trudniej je przepuścić przez praskę, ale można to sobie ułatwić podgrzewając je w kuchence mikrofalowej. O wiele łatwiej zmiażdżyć ziemniaki, kiedy są jeszcze ciepłe.Jeśli zaś chodzi o szpinak oczywiście jest bardzo zdrowy. Niektórzy dodają do klusek rozmrożony, rozdrobniony szpinak. My jednak proponujemy użyć świeżego i przygotować go w specyficzny sposób. Dzięki temu kluski będą po prostu zielone. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

fasolka po bretońsku
01.09.2021 02:00 Jak zrobić sycącą fasolkę po bretońsku z ziemniakami?

Fasolka po bretońsku to chyba najpopularniejsze danie robione u nas z suchej fasoli. W zestawieniu z kiełbasą i marchewką jest niezwykle pożywna. My proponujemy dodać do niej też ziemniaki — będzie jeszcze bardziej sycąca i stanie się pełnym daniem obiadowym.Fasola, podobnie jak i inne warzywa strączkowe, dostarcza nam białko o wysokiej wartości odżywczej. Dlatego z powodzeniem możemy nią zastępować dania mięsne. Jednak mięso, a zwłaszcza wędzona wędlina potrafi dodać jej doskonałego smaku. No cóż, fasolka bez dodatku kiełbasy czy wędzonego boczku to nie ta sama fasolka. Z fasolą dobrze harmonizuje też cebula, marchew i przyprawy. Pożądany jest listek laurowy i ziele angielskie, ale jeszcze bardziej majeranek, cząber i tymianek. Zioła te nie tylko podnoszą smak fasolowych potraw, ale też ułatwiają ich trawienie. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

placki ziemniaczane
31.08.2021 02:00 Jak usmażyć placki ziemniaczane, żeby nie wyszły tłuste?

Najsmaczniejsze placki ziemniaczane to te chrupiące, o złocistej skórce. By jednak takie były trzeba je smażyć na sporej ilości oleju. Czy wiesz jak je usmażyć i na co zwrócić uwagę, żeby nie wyszły tłuste? Zobacz na co trzeba zwrócić uwagę. Warzywne placki są na tyle pożywne, że mogą uchodzić za danie obiadowe. A najbardziej sycące, bo bogate w skrobię są placki przygotowane z ziemniaków. Dodatkowych kalorii dostarcza im tłuszcz, na którym są smażone. Chciał, nie chciał chłoną go dość intensywnie. Na szczęście jest parę trików, które sprawią, że placki nie wyjdą zbyt tłuste.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

pierogi
30.08.2021 02:00 Czym doprawić farsz na pierogi ruskie?

Pierogi ruskie są daniem smacznym i tanim. Nadziewa się je farszem z gotowanych ziemniaków, białego sera i zeszklonej cebuli. Farsz trzeba dobrze przyprawić. Czym? Zwykle solą i pieprzem, ale my podpowiemy wam, co jeszcze dodać by pierogi smakowały obłędnie. Idealnie sprawdza się między innymi wędzona papryka.Dania proste i ekonomiczne cieszą się zawsze dużą popularnością. Można je bowiem przygotować z niewyszukanych składników, które zwykle mamy pod ręką. I tak właśnie jest z ruskimi pierogami. By jednak wyszły naprawdę smaczne, warto pochylić się nad farszem.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

placki z kurkami
30.08.2021 02:00 Fantastyczne placki ziemniaczane z kurkami

Jeśli nie masz pomysłu na smaczny obiad, zrób placki ziemniaczane z kurkami. Ziemniaki masz pewnie w domu, a z kupnem kurek w tym czasie nie będziesz mieć problemu. Warto z nich zrobić sos i podać go do placków — prawdziwe niebo w gębie.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

knedle
28.08.2021 02:00 Prosty przepis na knedle ze śliwkami

Wiele osób lubi knedle, ale rzadko je przygotowuje, bo są pracochłonne. Dlatego zdradzimy wam dziś niezwykle prosty przepis na knedle. Proponujemy nadziać je śliwkami węgierkami, wszak sezon na nie właśnie trwa. Knedle to nadziewane kulki ciasta. Potrawa ta wywodzi się z kuchni niemieckiej, gdzie knedle nadziewa się zwykle farszem mięsnym. U nas najpopularniejsze są knedle ze śliwkami, chociaż niektórzy robią je też z morelami czy truskawkami. Generalnie lato to najlepsza pora by przygotować knedle. Po pierwsze dostępne są różne rodzaje owoców, po drugie to danie jest idealne na obiad w ciepły dzień. Knedle można podać polane stopionym masłem, tartą bułką zrumienioną na maśle lub śmietaną.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

placki ziemniaczane
26.08.2021 02:00 Jak smażyć placki ziemniaczane, żeby były idealnie chrupiące?

Placki ziemniaczane to przysmak tani i prosty w przygotowaniu. By jednak rzeczywiście były smaczne muszą być chrupiące. Kluczowa jest odpowiednia ilość rozgrzanego oleju oraz obowiązkowe odciśnięcie nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Do przygotowania placków ziemniaczanych wystarczą ziemniaki, trochę mąki, jajko, sól i olej. Jednak nie wszystkie ziemniaki nadają się na placki. Najlepiej wybierać odmiany mączyste, np. Irys, Irga. Młode ziemniaki też nie są najlepsze, bo zawierają za mało skrobi. Ale oprócz składników na chrupkość placków wpływa przede wszystkim sposób ich przygotowania. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

cepeliny
25.08.2021 02:00 Cudowny przepis na klasyczne cepeliny z mięsem

Cepeliny z mięsem to potrawa bardzo smaczna, aczkolwiek nieco dziś zapomniana. Pewnie dlatego, że jest dosyć pracochłonna. Jednak czasami warto poświęcić trochę więcej czasu na to by przygotować coś niecodziennego i nadzwyczaj pysznego. Cepeliny to ziemniaczane, owalne kluski wywodzące się z kuchni litewskiej. Na Podlasiu znane są jako kartacze. Zazwyczaj są nadziewane rozdrobnionym, surowym mięsem, ale można je też faszerować doprawionym twarogiem czy kapustą z grzybami. Mają pokaźne rozmiary, więc jednym czy dwoma można się porządnie najeść. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

ziemniaki
25.08.2021 02:00 Przepis na pieczone ziemniaki o smaku ziołowym

Ziemniaki pieczone z dodatkiem ziół to doskonały dodatek do dań obiadowych. Są mniej kaloryczne niż frytki i o wiele smaczniejsze od ziemniaków z wody. O ich niepowtarzalnym smaku decydują właśnie świeże zioła, które zostały dodane do aromatycznej marynaty. Ziemniaki to ulubiony dodatek do obiadów większości Polaków. Zwykle serwujemy ziemniaki gotowane czyli tzw. z wody, bo wystarczy je obrać i ugotować. Jednak przygotowanie ziemniaków pieczonych z dodatkiem ziół wcale nie zajmie wam więcej czasu. Gdy świeże zioła nie będą już tak łatwo dostępne jak teraz bez problemu możecie je zastąpić suszonymi. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

kapuśniak
25.08.2021 02:00 Rozgrzewający i błyskawiczny kapuśniak z dodatkiem kiełbasy

Kapuśniak to rozgrzewająca, sycąca zupa, doskonała zwłaszcza na chłodniejsze dni. Zwykle wymaga dłuższego gotowania, ale my zdradzimy wam przepis na jego błyskawiczną wersję. I koniecznie dodajcie do kapuśniaku podsmażoną kiełbasę, bez niej zupa nie będzie tak smaczna.Rozgrzewający kapuśniak to zupa, która tak naprawdę może zastąpić cały obiad. Jest pożywna, bo zawiera nie tylko warzywa, ale też mięso. Najlepsze jest wędzone, np. żeberko. My jednak przygotowując błyskawiczną wersję kapuśniaku postawiliśmy na wędzony boczek i kiełbasę. Dodają zupie nieco kalorii i mnóstwo smaku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kluski śląskie
23.08.2021 02:00 Przepis na tradycyjne kluski śląskie

Klasyczne kluski śląskie najczęściej podaje się z duszonym w sosie mięsie, jednak istnieją inne opcje. Doskonale pasują z sosem grzybowym czy pomidorowym z masłem, wzorowanym odrobinę na kuchni włoskiej. Przepis na nie jest banalnie prosty i każdy może go wykonać. Kluski śląskie to produkt znany praktycznie każdemu Polakowi - ich miękka, a zarazem elastyczna konsystencja świetnie sprawdza jako baza do gęstego sosu. Taki sposób jedzenia ich jest również najbardziej popularny. W kontekście dodatku do tych klusek ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia kucharza. Najpopularniejszy jest bez wątpienia sos z duszonym mięsem, jednak równie dobrze sprawdza się standardowy sos grzybowy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Babka ziemniaczana
21.08.2021 02:00 Jak zrobić kultową babkę ziemniaczaną?

Babka ziemniaczana jest jedną z klasycznych potraw wschodniej Polski. Jest sycącym daniem, składającym się głównie z ziemniaków, a także z dodatkiem boczku lub kiełbasy. Stanowi doskonały samodzielny posiłek, gdyż jeden kawałek potrafi nasycić na cały dzień. Babka ziemniaczana jest swojskim sposobem na napełnienie brzuchów wygłodniałych domowników po całym dniu pracy. Samo przygotowanie jest banalnie proste i nie wymaga praktycznie żadnych zdolności kucharskich. Doskonale pasują do niej najróżniejsze surówki i dodatki, jednak najlepiej smakuje wraz z kilkoma kiszonymi ogórkami oraz świeżymi pomidorami koktajlowymi. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: