Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ten dżem to prawdziwy przebój do naleśników. Jego główny składnik zaskakuje każdego
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 29.07.2024 06:00

Ten dżem to prawdziwy przebój do naleśników. Jego główny składnik zaskakuje każdego

dżem kawowy
fot. youtube.com/unjourunerecettekatyseats

To chyba najbardziej nietuzinkowy dżem, jaki można znaleźć. Sekretem jest składnik, którego nie spodziewalibyśmy się w przetworach. Jednak śniadanie z naleśników czy placuszków potrafi zmienić w coś zupełnie niezwykłego.

Dżem kawowy

Jeśli wolisz, możesz nazywać go kremem albo nawet kawową nutellą. Jednak konsystencją przypomina przetwory z owoców. Podobnie też można go używać – jako dodatek do naleśników czy innych śniadań na słodko.

Dżem ten składa się z prawdziwej kawy, cukru i śmietanki. Można więc powiedzieć, że to śniadanie lub deser dwa w jednym. Jednocześnie załatwia podwieczorek i popołudniową kawę albo śniadanie z tą poranną!

kawa do kremu
fot. youtube.com/unjourunerecettekatyseats
Moja mama zawsze przed snem wypija ten napój. Kiedy poznałem powód, sam zacząłem tak robić

Krem jak dżem

Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Jeden dzień jeden przepis. Użyto tam kawy rozpuszczalnej. Można jednak użyć dowolnego naparu (lub kawy na zimno typu cold brew). Podobnie jest ze słodzikiem, polecamy jednak brązowy nierafinowany cukier, który doda dżemowi dodatkowej głębi.

Składniki

  • 200 ml czarnej kawy
  • 300 ml śmietanki 30%
  • 100 g brązowego nierafinowanego cukru

Dżem z kawy do naleśników

Przygotowujemy 200 ml dowolnej kawy. Im mocniejsza, tym bardziej wyczuwalny będzie jej aromat w dżemie. Może być naprawdę mocna.

Do rondelka wlewamy śmietankę. Włączamy palnik na niską moc i dodajemy cukier. Mieszamy dokładnie, podgrzewając, by cukier się rozpuścił.

Kiedy śmietanka dojdzie do temperatury wrzenia, dodajemy kawę. Wlewamy ją powolnym strumieniem, ciągle mieszając. 

Ustawiamy palnik na minimalną moc, przy której nasz krem będzie dalej lekko bulgotał. Gotujemy do zgęstnienia, przez ok. 25-30 minut. Gorący krem można przelać do słoików i odstawić do góry dnem, by się zawekował. Można też przechowywać go w lodówce przez nawet dwa tygodnie.

Wypróbuj też przepisy na puszyste naleśniki i placuszki z cukinii.

gotowy krem kawowy
fot. youtube.com/unjourunerecettekatyseats