Ten tani obiad robię w 15 minut. Na Śląsku każdy się tym zajada
Wybitny śląski dodatek do dań, który powinien mieć (i miewa) swoje miejsce w kuchni polskiej. Ciapkapusta to dodatek skrobiowy i surówka w jednym, a przy tym po prostu pyszne danie.
Ciapkapusta śląska
Jak przystało na śląskie danie, w ciapkapuście można odnaleźć nuty kuchni regionu Europy Środkowej. Podobnie jak niemiecka sałatka ziemniaczana, ciapkapusta łączy ziemniaki z kwaśnymi smakami. Na wzór polskiej i niemieckiej kuchni włącza kapustę kiszoną.
Nazywa się ciapkapusta lub ciaperkrałt od polskiej lub niemieckiej nazwy warzywa oraz słowa „ciaprać”, które po śląsku oznacza brudzić, chlapać albo mieszać. I taka jest właśnie ta potrawa: to pomieszanie ziemniaków z kapustą kiszoną.
Grzybiarze ich nie zbierają, a są smaczniejsze od podgrzybków. W lesie jest ich mnóstwoKapusta w kuchni śląskiej
Nie jest tajemnicą, że po drugiej wojnie światowej polska kuchnia czerpała dość wyraźnie z kuchni śląskiej, podobnie jak z kresowej. Ciaperkrałt (na Opolszczyźnie zwany też panczkrałtem) jest więc dość rozpowszechniony w wielu domach. Ale ci, którzy jeszcze go nie próbowali, powinni jak najszybciej nadrobić ten brak.
Składniki
- 1 kg ziemniaków
- 0,5 kg kiszonej kapusty
- 1 cebula
- 200 g boczku lub kiełbasy
- Sól, pieprz
Ciapkapusta na szybki obiad
Ziemniaki gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. W osobnym garnku gotujemy również kapustę. Oba składniki odcedzamy.
Kiełbasę lub boczek oraz cebulę kroimy w drobną kostkę. Na patelni podsmażamy cebulę, a kiedy zacznie robić się szklista, dodajemy mięso. Smażymy je na złocisto.
Ziemniaki przeciskamy przez praskę do miski. Dodajemy drobno posiekaną kapustę kiszoną. Zawartość patelni przekładamy do miski razem z wytopionym tłuszczem. Dokładnie mieszamy i przyprawiamy solą i pieprzem.
Wypróbuj też przepisy na gołąbki według Makłowicza i kluski na parze.