To najlepsze ciasto świąteczne, jakie jadłem. Nikt nie kończy na jednym kawałku, ten smak powala
W wielu domach na święta podawane są typowe ciasta, takie jak pierniki czy serniki. Ale czasem nawet przy tak tradycyjnych okazjach można przecież zaszaleć. To połączenie maku i pysznego ajerkoniaku z pewnością wprawi biesiadników w osłupienie.
Ciasto z makiem z odrobiną „prądu” lub bez
Widywałem już ciasta upieczone podobnie, ale całkiem ciekawą wersją pochwaliła się ostatnio Beata z youtube'owego kanału Becia Gotuje. W wersji, którą pokazuje, ciasto ma w sobie „to coś” i tym czymś jest ajerkoniak, który przyjemnie pieści podniebienie.
Fantastyczną robotę robi też mak – jego kuleczki dodają ciastu fantastycznej tekstury i sprawiają, że całość to deser z charakterem.
W tym roku zamiast karpia usmażę tę rybę. Jest smaczniejsza, o wiele zdrowsza i ma mniej ościCiasto z makiem idealne na Święta
Jak wiadomo, nie zawsze chcemy lub możemy podać ciasto z alkoholem. W tym wypadku nie jest jednak żadnym problemem, by go zastąpić. Do nasączenia biszkoptu posłużyć może zwykły sok lub nawet przyprawiona herbata, a masę kremową z mascarpone możemy przygotować ze śmietanką.
Składniki
Spód biszkoptowy
- 3 jajka rozdzielone na białka i żółtka
- 80 g cukru
- 80 g przesianej mąki typu 450
- 80 g maku
- Łyżeczka proszku do pieczenia
- Czubata łyżeczka mąki ziemniaczanej
- Olejek waniliowy
Wierzch biszkoptowy
- 2 jajka podzielone na białka i żółtka
- 65-75 g mąki
- 60 g cukru
- ⅓ łyżeczki proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki mąki ziemniaczanej
Masa kremowa i do nasączenia
- Gęsty ajerkoniak
- Likier waniliowy
- 350 g serka mascarpone
Przepis na przepyszne ciasto
Najpierw przygotowujemy spód do ciasta. Ubijamy białka, dodając stopniowo cukier, na sztywną pianę. Dalej mieszając, dodajemy żółtka po jednym i doprawiamy olejkiem waniliowym. Kiedy masa jajeczna jest gładka, dosypujemy mąkę zmieszaną z makiem i proszkiem do pieczenia i mieszamy ciasto. Wylewamy do foremki ok. 20x30 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na ok. 20 minut.
Drugą warstwę biszkoptu przygotowujemy bez maku w analogiczny sposób. Piec będziemy krócej, ok. 15 minut, w tej samej foremce. Wyjmujemy do ostudzenia.
Z warstwy z makiem ostrożnie skrawamy przypieczoną warstwę i odkładamy na bok, posłuży do dekoracji. Spód ciasta nasączamy płynną mieszanką likieru jajecznego (ajerkoniaku) i waniliowego. Dobrze nasączamy ciasto.
Przygotowujemy krem. Mascarpone wrzucamy do miski i miksujemy z dwiema łyżeczkami cukru pudru i 100 ml gęstego ajerkoniaku (jeśli jest rzadszy, należy użyć mniej). Przygotowujemy go niedługo przed przyrządzeniem ciasta. Masą smarujemy spód, zostawiając trochę do dekoracji.
Na wierzch kremu układamy drugą warstwę ciasta (tę bez maku) i znów nasączamy mieszanką ajerkoniakowo-waniliową. Smarujemy po wierzchu masą z mascarpone i dekorujemy np. figurkami wyciętymi foremką ze spieczonej warstwy ciasta.
Ten przepis nie należy do najszybszych. Jeśli potrzebujesz czegoś mniej pracochłonnego, spróbuj tego ciasta bez pieczenia lub ciasta bez pieczenia z brzoskwiniami.