Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Uwielbiasz makrelę? Lepiej uważaj, dietetyk ostrzega
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 10.03.2023 11:04

Uwielbiasz makrelę? Lepiej uważaj, dietetyk ostrzega

czy makrela jest zdrowa?
canva/annabobrowska, screen z filmu pochodzi z kanału Dr Bartek Kulńczyńki na YouTube

Lubisz pastę z makreli wędzonej? A może podajesz ją na ciepło na obiad? Zanim kupisz kolejną porcję ryby, koniecznie przeczytaj etykietę. Dietetyk ostrzega przed makrelą hiszpańską i królewską, ponieważ zawierają toksyny, w tym rtęć. Makrela atlantycka natomiast jest w ścisłej czołówce najzdrowszych ryb.

Dietetyk apeluje o świadome zakupy. Stawką jest nasze zdrowie

Dietetyk kliniczny, dr Bartek Kulczyński dzieli się ciekawostkami na temat zdrowego odżywiania. Wyjaśnia również, które produkty powinny znaleźć się w naszej kuchni, a których lepiej unikać. Jego kanał na YouTube subskrybuje prawie 700 tysięcy osób.

Kulczyński opublikował film, na którym apeluje, abyśmy dokładnie sprawdzali gatunek makreli wędzonej. Okazuje się, że tylko jeden gatunek jest naprawdę zdrowy i godny polecenia. Pozostałe chłoną z oceanów liczne substancje toksyczne, które zagrażają naszemu zdrowiu.

Kupując makrelę, zawsze sprawdźmy więc jej gatunek i upewnijmy się, czy ryba nam nie zaszkodzi. Niestety na etykietach nie ma informacji o substancjach typu rtęć, dlatego tak ważne są świadome zakupy. Zdjęcie i materiał wykorzystane w artykule pochodzą z kanału Dr Bartek Kulczyński na YouTube.

Ruszyło w całej Polsce. Biedronka sprzedaje wędliny, olej i cukier za ułamek ceny

Dietetyk zdradził, która makrela jest najzdrowsza

W sklepach znajdziemy makrelę atlantycką, hiszpańską i królewską. Dietetyk zaleca wyłącznie makrelę atlantycką i apeluje, abyśmy zawsze sprawdzali gatunek wędzonej ryby przed zakupem.

Makrela atlantycka jest w czołówce najzdrowszych ryb. Makrela hiszpańska i królewska natomiast kumulują duże ilości substancji toksycznych, w tym rtęci. Zawsze powinniśmy więc czytać etykiety.

Dlaczego warto jeść makrelę atlantycką?

W 100 g wędzonej ryby znajdziemy aż 18 g białka. Makrela jest także bogatym źródłem żelaza, selenu, witaminy B12 oraz niacyny, czyli witaminy B3. Związki te są niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

W makreli znajdują się także kwasy omega- 3, które wzmacniają odporność, wzrok, koncentrację, serce i przyczyniają się do ogólnej poprawy stanu zdrowia. Z tego też względu powinna być na stałe włączona do naszej diety. 

Czy ryby mrożone są zdrowe?  W tym artykule poznasz opinie dietetyków na temat ryb z puszki. To warto wiedzieć.

makrela.jpg
canva/annabobowska
Tagi: Obiad Ryba Dieta