Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > W którym momencie należy dodać sól do rosołu? Ten szczegół ma wielkie znaczenie
Renata Materlińska
Renata Materlińska 10.03.2022 01:00

W którym momencie należy dodać sól do rosołu? Ten szczegół ma wielkie znaczenie

rosół
canva/gbh007

Mówisz, że przygotowanie rosołu to prosta sprawa? A wiesz, w którym momencie należy dodać sól do rosołu? Choć pozornie może się to wydawać mało ważne, to jednak ma wpływ na smak i aromat całej potrawy. Poznaj też inne tajniki gotowania tej klasycznej zupy.

Rosół jest chyba najczęściej gotowaną zupą w naszych domach. Każdy przyrządza ją nieco inaczej, a efekty też raz są lepsze, a raz gorsze. Jeśli więc chcesz za każdym razem otrzymać esencjonalny i pyszny wywar, musisz znać zasady jego gotowania. Istotna jest w nim na przykład sól i moment, w którym najlepiej dodać ją do zupy.

W którym momencie należy dodać sól do rosołu?

Sól jest przyprawą, bez której trudno sobie wyobrazić smak większości potraw. Gotując rosół, wiele osób sypie do niego sól już na samym początku. Kierują się zwykle przy tym smakiem mięsa, które zostaje po rosole. Jednak w rosole to nie smak mięsa, ale wywaru ma największe znaczenie. I w tym przypadku solenie rosołu na początku gotowania jest błędem. Dlaczego?

Po pierwsze rosół gotujemy na tyle długo, że wyparowuje z niego większość wody. Gdy więc dość obficie posolisz rosół na początku gotowania, po 2-3 godzinach stężenie soli może w nim wzrosnąć na tyle, że będzie niezjadliwy. Oczywiście można go rozcieńczyć gorącą wodą, ale nie o to w rosole chodzi.

Jednak zbyt wcześnie dodana sól, źle też wpływa na walory smakowe i aromatyczne rosołu. Sprawia bowiem, że z mięsa i warzyw do wywaru przechodzi mniej odżywczych i smakowych składników, Dlatego z dodatkiem soli do rosołu wstrzymujmy się jak najdłużej. A jeżeli chcemy, by mięso było smaczniejsze, możemy w środku gotowania dodać trochę tej przyprawy.

Ilość soli dodawana do rosołu jest oczywiście kwestią naszych upodobań smakowych. Przyjmuje się jednak, że na garnek o pojemności 5 litrów, wystarczą dwie łyżeczki soli.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Z myślą o pełnym smaku rosołu, mięso i warzywa najlepiej jest włożyć do zimnej wody. Wtedy do wywaru przeniknie więcej substancji smakowo-aromatycznych.

Po zagotowaniu się rosołu należy usunąć szumowiny, zmniejszyć płomień i gotować całość przy uchylonej pokrywce. Dzięki temu, z wywaru wyparują niepożądane aromaty.

Rosół należy gotować długo i na małym ogniu. To również sprzyja wydobyciu z gotowanych składników lepszego smaku i aromatu.

Dokładny przepis na tradycyjny rosół znajdziesz w naszym serwisie. Dowiesz się też z niego, jak wyklarować rosół.

sól
sól

Źródło zdjęcia: canva/windujedi

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: krolrosolu, przepisy, kuchnia.wp

Zapraszamy na nasz Instagram