Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > W życiu nie jadłem lepszych placków ziemniaczanych. Z tym niecodziennym dodatkiem wychodzą fenomenalne
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 11.03.2024 17:23

W życiu nie jadłem lepszych placków ziemniaczanych. Z tym niecodziennym dodatkiem wychodzą fenomenalne

placki ziemniaczane na patelni
shutterstock / Ric Jacyno

Pod różnymi nazwami i z kilkoma modyfikacjami, placki ziemniaczane znane są wszędzie tam, gdzie je się ziemniaki. Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu jakiś przepis zaskakuje nas niecodziennym składnikiem. Tak jest i tym razem.

Niecodzienne placki ziemniaczane

Doskonałe na śniadanie, obiad lub podwieczorek, klasyczne placki ziemniaczane świetnie pasują w słonych i słodkich kombinacjach. Choć często zdobi je kleks śmietany, w swojej podstawowej formie to danie, w którym dominuje skrobia.

Ten przepis zmienia je w danie nabiałowe. A to przez dodatek twarogu, który czyni strukturę placków bardziej aksamitną. W tej postaci jada się starte ziemniaki w Bieszczadach, gdzie takie placuszki znane są pod nazwą bandurjanki.

placki ziemniaczane na talerzu
fot. Canva
„Masło jest tym, co czyni jedzenie przyjemnym". Takie sztuczki z jego udziałem zdradza utalentowana kucharka

Bandurjanki – placki ziemniaczane z twarogiem

Tradycyjne dania rzadko przestrzegają granic państw, więc u naszych południowych sąsiadów bandurjanki też są znane. Często tam przyprawia się je czosnkiem. Warto też spróbować użyć czosnku niedźwiedziego, który coraz łatwiej kupić w naszych sklepach.

Składniki

  • 1 kg ziemniaków
  • 200 g półtłustego twarogu
  • 2 jajka
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki mąki
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • Sól i pieprz

Smażymy placki ziemniaczane

Surowe obrane ziemniaki ścieramy na tarce o grubych okach. Mogą być oczywiście starte także na drobno – w zależności od tego, jaką strukturę placków wolimy. Twaróg rozdrabniamy dokładnie widelcem. Cebulę szatkujemy nożem lub ścieramy na tarce. Czosnek ścieramy na tarce o drobnych okach lub przeciskamy przez praskę.

Składniki umieszczamy w misce. Dodajemy mąkę, mąkę ziemniaczaną i jajka. Mieszamy dokładnie na jednolitą masę. Doprawiamy solą i pieprzem. Pierwszy mały placek warto usmażyć na próbę, by sprawdzić, czy masa jest odpowiednio przyprawiona.

Placki smażymy na dobrze rozgrzanej oliwie. Powinny być złociste z obu stron. Po usmażeniu zdejmujemy je łyżką cedzakową z oleju i układamy na ręczniku papierowym, żeby wchłonął nadmiar tłuszczu pozostały na plackach. Bandurjanki serwujemy ze śmietaną.

Wypróbuj też przepisy na niecodzienne naleśniki oraz sprawdź, jak najlepiej sparzyć kapustę na gołąbki.

bandurjanki na talerzu
fot. Canva