Weź masło i zetrzyj na tarce. Za ten patent ktoś powinien dostać nagrodę
Prosta sztuczka z tarką kuchenną pomaga rozwiązać problem przechowywania masła w lodówce. Chodzi tu o nasze zdrowie, ale także o wygodę. Każdy powinien spróbować.
Czy masło musi leżeć w lodówce?
Są dwa rodzaje domów: te, w których masło przechowywane jest zawsze w lodówce i te, których gospodynie pozwalają sobie trzymać je na blacie. Kto postępuje właściwie, jeśli chodzi o zdrowie? Masło można trzymać w temperaturze pokojowej, ale pod pewnymi warunkami.
Pierwszy warunek jest taki, że koniecznie musi to być masło pasteryzowane. Właściwie wszystkie kostki masła, które możemy dziś kupić w sklepie należy do tej grupy. Jeśli jednak mamy masło innego pochodzenia, na wszelki wypadek nie pozostawiajmy go poza lodówką przez dłużej niż cztery godziny.
Ostatnio dodałem to do klusek leniwych. Wyszły 100 razy lepiej, zawsze będę tak robiłJakie masło może stać na blacie
Tak czy inaczej, masło stojące w temperaturze pokojowej powinniśmy zużyć w ciągu dwóch tygodni – solona wersja, dziś bardzo rzadka w naszych sklepach, może postać nieco dłużej. Trzeba też pamiętać, by trzymać masło zamknięte i osłonięte przed promieniami słonecznymi, a także by używać do niego zawsze czystego noża.
Wszystkie te porady nieco tracą na znaczeniu latem, kiedy temperatura skacze znacząco ponad 20 stopni. Trudno też utrzymać odpowiedni chłód w małych kuchniach, zwłaszcza jeśli często się w nich gotuje. Zdarza się, że masło w maselniczce rozpływa się wtedy i zmienia w rzadką, na wpół klarowaną masę.
Masło w lodówce
W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego jak odłożenie masła do lodówki i codzienna walka o posmarowanie każdej kanapki. Łatwo rozmiękczyć masło w dużej ilości, rozbijając je np. mikserem.
Nie każdemu jednak przyjdzie do głowy, że masło można po prostu zetrzeć na tarce, tak jak ściera się schłodzone kruche ciasto. Można w ten sposób szybko zmiękczyć wymaganą ilość masła niezależnie od tego, czy potrzebujemy go dużo do gotowania, czy mało na kanapkę. Takie drobne maślane wiórki łatwo później rozsmarować na chlebie, a samą tarkę – wymyć gorącą wodą.
Poznaj też właściwy sposób gotowania makaronu i poznaj przeps na domową maggi.