Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wrzucam wszystko do garnka, gotuję i mam domową maggi. Nic tak nie podkręca smaku rosołu
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 25.04.2024 09:25

Wrzucam wszystko do garnka, gotuję i mam domową maggi. Nic tak nie podkręca smaku rosołu

gotowanie maggi
fot. youtube.com/uwagagotuje5302

Oto niezwykły przepis na domową przyprawę w płynie, która jest świetnym zamiennikiem kupnej maggi. Takich płynnych przypraw używamy coraz rzadziej, a niesłusznie. Podobne koncentraty piątego smaku potrafią często zmienić dobre danie w doskonałe.

Domowa maggi

W XXI wieku do naszych kuchni z impetem wkroczył sos sojowy. Słusznie chwalony za niezwykłą moc podkręcania smaków nieco odsunął w cień podobne produkty, które w Europie królowały od dekad i były nieodłącznym składnikiem choćby zup, np. rosołu.

Maggi to właśnie taki koncentrat smaku. Chodzi zwłaszcza o tak zwany piąty smak, czyli umami – tę pełnię aromatów, której nie da się przypisać do żadnej z czterech kategorii – słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego. Przygotowana w domu, składa się z najprostszych składników i zera konserwantów.

butelkowanie maggi
fot. youtube.com/uwagagotuje5302
Ułóż brzoskwinie z puszki i zalej tą masą. To ciasto mógłbym jeść bez przerwy, robię je w chwilę

Przyprawa rosołowa

Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Uwaga gotuję. Autorka zwraca uwagę na wybór lubczyku, który jest jednym z głównych składników domowej przyprawy do rosołu. Najlepiej szukać go na bazarze, bo młody doniczkowy lubczyk ze sklepu nie ma w sobie takiej ilości aromatu.

Składniki

  • 250 g lubczyku
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 1-2 suszone podgrzybki
  • 80 g cukru
  • 40 g soli
  • 20 ml octu balsamicznego

Przyprawa umami w płynie

Do dużego garnka wkładamy opłukany i posiekany lubczyk i zalewamy ok. litrem zimnej wody. Dodajemy grzyby, posiekaną pietruszkę i sól i gotujemy na małym ogniu przez ok. pół godziny.

W małym rondelku na minimalnym ogniu rozpuszczamy cukier. Powinien zmienić się w ciemnobrązową masę, należy jednak uważać, by go nie przypalić. Kiedy „rosół” z lubczyku będzie już prawie gotowy, dodajemy do karmelu 1-2 chochle płymu przecedzonego przez sitko i dokładnie go rozpuszczamy. 

Bulion z lubczyku zdejmujemy z ognia i cedzimy przez gęste sitko. Do płynu dodajemy rozrobiony karmel oraz ocet balsamiczny. Dokładnie mieszamy i przelewamy do butelek.

Wypróbuj też przepisy na młodą kapustę „na krótko” i kluski śląskie ze zmiękczającym dodatkiem.

składniki na maggi
fot. youtube.com/uwagagotuje5302