Włóż golonkę do garnka, zalej wodą i gotuj na wolnym ogniu. To co z tego wyjdzie jest niesamowite
Golonkę można przygotować na wiele sposobów. Mój mąż znalazł niedawno ciekawy przepis, w którym mięso podaje się na zimno. Przygotowanie zajęło mu chwilę, ale jedzący mięso goście byli zachwyceni.
Pyszna golonka w formie przystawki
Za golonką nie przepadałam, nawet gdy jeszcze jadłam produkty odzwierzęce. Zwyczajnie nie pasowało mi, że jest aż tak tłusta. Długo gotowane mięso w wersji na zimno jednak zachwyca smakiem i wcale nie wydaje się ciężkie.
Składniki:
- 2-3 litry zimnej wody
- 2 spore golonki
- 1 większa marchew
- 1 spora cebula
- 200 g ogórków kiszonych
- 5 liści laurowych
- 1 łyżeczka ziaren pieprzu czarnego
- 1,5 łyżki soli
- pół pęczka natki pietruszki
Lista składników nie jest długa. Przygotowanie jednak zajmie całkiem sporo czasu. Zerknijcie na instrukcję, zamieszczoną w dalszej części artykułu i — jeśli lubicie golonkę — rozważcie jej przygotowanie. W tej wersji podobno jest fantastyczna.
To ciasto jest niesamowite, zawsze się udaje i znika niemal od razu. Lepiej zrób 2 blaszkiJak zrobić znakomitą golonkę? Przepis męża jest doskonały.
Oczyszczoną golonkę wkładam do garnka i zalewam zimna wodą. Będę ją gotować przez 3 godziny. Na początku przyrządzam bez przykrycia, usuwając pojawiające się na powierzchni szumy. Potem garnek przykrywam.
Po godzinie wrzucam cebulę i marchew. Dodaję też sól. Kontynuuję gotowanie przez 1,5 godziny i dodaję pieprz ziarnisty. Po upłynięciu kolejnych 70 minut wrzucam liście laurowe. Gotowe golonki wyjmuję z wywaru. Zachowuję go, a mięso obieram z kości.
Dokładnie oddzielam tłuszcz od skóry — będzie potrzebny do tej przystawki. Można ją przygotować w dwóch wersjach. Obie zakładają, że siekaną golonkę połączymy z rozdrobnionym tłuszczem spod skóry, natką pietruszki oraz ogórkami kiszonymi i przeniesiemy tę masę do formy, na koniec zalewając ją bulionem z garnka.
Pierwsza jednak przewiduje, że w keksówce ułożymy kawałki skóry. Ponieważ golonki wystarczy na dwie keksówki specjału, możecie wybrać, czy robicie dwie różne wersje, czy też tylko jedną i pozbywacie się skórki.
Każdorazowo do formy trzeba wlać po 100-150 ml bulionu powstałego w garnku i docisnąć masę mięsną tak, aby uzyskać coś na kształt zbitego pasztetu. Gotowy wyrób trzeba dobrze schłodzić, by tłuszcz zastygł, a całość była zwarta. Najlepiej wstawić go na całą noc do lodówki.
Jak podawać golonkę na zimno?
Po schłodzeniu przystawkę można zjadać z chlebem, pokrojoną w niezbyt grube plastry. Polecamy serwowanie jej z zimnymi sosami np. z tartym chrzanem, ostrym ajwarem czy żurawiną ze słoika.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na przystawki. Oprócz golonki polecamy tatara wołowego od Tomasza Strzelczyka. Być może skuszą was też znakomite ziemniaki po szwedzku.