Wrzuć do mięsa mielonego dodatek znany z gołąbków. Jak dla mnie nie ma lepszych kotletów
Przepis na tradycyjne polskie danie inspirowany innym tradycyjnym polskim daniem. Te świetne mielone à la gołąbki są ciekawym wydaniem swojskich kotletów. Jeden dodatek zmienia strukturę mięsa i nadaje mu większej soczystości.
Mielone w stylu gołąbków
Gołąbki to właściwie danie zamknięte w jednym produkcie: zawierają warzywo, mięso, lecz także dodatek skrobiowy w postaci ryżu. Jasne, nie zastąpi on odpowiedniej dawki węglowodanów w posiłku, ale ryż ten ma swoją istotną funkcję. W tym przepisie przenosimy ją do kotletów mielonych.
To właśnie dzięki dodatkowi ryżu staną się one lżejsze i bardziej soczyste. Ryż niezwykle łatwo pochłania i przechowuje wilgoć. Podczas smażenia wypije więc mięsny sok i przechowa go dla naszych kubków smakowych.
Kroję kapustę na ćwiartki i układam na patelni. Żałuję, że wcześniej nie znałem tego przepisuKotlety mielone z ryżem
Sposób przygotowania kotletów mielonych z ryżem nie odbiega za bardzo od innych przepisów na tę potrawę. Warto pamiętać, by kotletów nie smażyć zbyt szybko i dać ziarenkom ryżu w środku czas na obgotowanie się. Dlatego używamy średniej mocy palnika i tłuszczu o wysokim punkcie dymienia, np. wysoko rafinowanego oleju, masła klarowanego lub smalcu.
Składniki
- 500 g mięsa mielonego
- 400 g ryżu
- 1 średnia cebula
- 2 jajka
- Sól, pieprz, przyprawy: ostra i słodka papryka, tymianek, suszony czosnek, majeranek
- Bułka tarta do panierowania, tłuszcz do smażenia
Smażymy kotlety mielone z ryżem
Mięso przekładamy do miski, dodajemy jajka i posiekaną cebulę i wyrabiamy na gładką masę. Przyprawiamy ją do smaku wybranymi przyprawami lub gotową mieszanką do mięsa mielonego. Do masy mięsnej dodajemy ryż i mieszamy łopatką tak długo, aż będzie równomiernie rozprowadzony w mięsie. Odstawiamy na kilka minut.
Z mięsa formujemy kulki i spłaszczamy je dłonią, by uzyskać kształt kotletów mielonych. Obtaczamy je dokładnie w bułce, uciskając lekko. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, ustawiamy ogień na niezbyt mocny i smażymy kotlety ze wszystkich stron, aż będą złociste. Wyjmujemy je na ręcznik papierowy i dajemy odpocząć jeszcze chwilę przed wyłożeniem na talerze.
Wypróbuj też przepisy na de volaille, czyli kotlet po kijowsku i grillowane szparagi.