Wyjątkowy przepis na krupnik
Pyszny krupnik jest nie lada specjałem, który uchodzi za jeden z klasyków naszej rodzimej kuchni. Przeważnie zupę przygotowuje się na bazie mięsa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić całkowicie roślinny krupnik. Efekt na długo pozostaje w pamięci.
Krupnik jest kulinarnym szlagierem, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Mało kto spodziewałby się, że bezmięsne wydanie zupy smakuje tak dobrze. Prośby o dokładkę są niemal pewne.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:
Wegański krupnik smakuje obłędnie
Jakiś czas temu na naszym portalu wyjaśnialiśmy, z czego powinien składać się klasyczny krupnik. Nietrudno się domyślić, że jednym z głównych produktów jest mięso. Okazuje się, że można się bez niego obejść nawet w przypadku krupniku.
Bezmięsny krupnik swój fantastyczny smak zawdzięcza mieszance warzyw i przypraw. Dzięki nim zupa niczym nie będzie ustępować tradycyjnemu specjałowi. Jakie produkty będą nam potrzebne do przygotowania krupniku?
2 l wody
4 marchewki
seler
4 pietruszki
kawałek pora
2 cebule
4 ząbki czosnku
5 ziemniaków
120 g kaszy jęczmiennej
30 ml sosu sojowego
natka pietruszki
koperek
6 ziaren pieprzu
4 ziarna ziela angielskiego
3 liście laurowe
2 g suszonego lubczyku
4 g papryki wędzonej
4 suszone grzyby
30 ml oleju
sól
pieprz
Prosty przepis na bezmięsny krupnik
Przygotowania rozpoczynamy od obrania u umycia warzyw. Marchew, pietruszkę i seler ścieramy na tarce o dużych oczkach. Natomiast por kroimy na talarki. W garnku podgrzewamy olej i podsmażamy na nim warzywa.
Całość wzbogacamy o dwa posiekane ząbki czosnku. Wszystko mieszamy i doprawiamy papryką wędzoną. Po około 10 minutach dodajemy wodę i sos sojowy. Mieszankę urozmaicamy pozostałymi przyprawami oraz suszonymi grzybami. Ostatni z tych składników warto wcześniej namoczyć we wrzątku.
Cebule kroimy na pół i opalamy nad palnikiem. W przypadku jego braku dobrze sprawdzi się sucha patelnia. Dodajemy je do wywaru. Krupnik gotujemy przez około godzinę na małym ogniu i pod przykryciem.
30 minut przed końcem do garnka dodajemy ziemniaki. Z kolei po 15 minutach krupnik wzbogacamy o przepłukaną kaszę oraz posiekaną natkę pietruszki i koperek. Na sam koniec zupę doprawiamy solą i pieprzem. Warto wiedzieć, jaki błąd może sprawić, że krupnik okaże się kulinarną klapą.
Canva / Dar1930
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Niebo na językach