Rosół - jak go ulepszyć?
olejx, Getty Images

Z jakiego powodu szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Rosół gotowany jest przez Polaków praktycznie co tydzień, dlatego każdy z nas uwielbia jego smak. Okazuje się, że najlepsi szefowie kuchni dodają do niego niewielką ilość octu, co pozwala uzyskać jeszcze lepszy smak i konsystencję. Kwas octowy ułatwia wydobywanie substancji odżywczych z mięsa i kości.

Polacy przygotowują rosół na wiele różnych sposobów - wszystko zależy od doświadczeń wyciągniętych ze swojego rodzinnego domu. Jeśli jednak chcesz ugotować tę zupę jak prawdziwy szef kuchni, skorzystaj z poniższej porady dodania odrobiny octu.

Niewielka ilość octu nie wpłynie negatywne na smak zupy, jednak pozwoli uzyskać znacznie gęstszą, treściwszą konsystencję, a także znacznie zwiększy zawartość wartości odżywczych, które zostały wygotowane z kości, chrząstek oraz mięsa. Taka zupa smakuje znacznie lepiej niż zwykła.

Rosół w najlepszym wydaniu

Redaktorzy magazynu "The Kitchn" opisali znakomity sposób, na jeszcze smaczniejszy rosół. Aby z niego skorzystać, wystarczy ocet jakiegokolwiek rodzaju (nadaje się zarówno winny, jak i spirytusowy) wlać do garnka z rosołem, który gotuje się na wolnym ogniu.

Kwas octowy ułatwia rozpuszczanie kolagenu z tkanek łącznych czy chrzęstnych, który pod wpływem cyrkulacji wody i wysokiej temperatury zamienia się w żelatynę. Ta nadaje wywarowi aksamitnej konsystencji, która mocno wpływa na zwiększenie przyjemności z jedzenia.

Smak dzieciństwa - niezapomniana Guma TurboSmak dzieciństwa - niezapomniana Guma TurboCzytaj dalej

Ile octu użyć?

Najważniejszą zasadą dodawania składników o intensywnym smaku, jest zachowanie równowagi smakowej. Ocet ma intensywny kwaśny smak, dlatego nie wolno z nim przesadzić. Jedna stołowa łyżka na garnek w zupełności wystarcza, aby uzyskać odpowiedni efekt.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, ile zarabiają kucharze pracujący dla Magdy Gessler. W tym tekście z kolei prezentujemy najniebezpieczniejszy ser świata, który, według niektórych ludzi, może wywoływać groźne choroby.

Poza octem można wykorzystać także sok z cytryny, jednak w tym przypadku trzeba być znacznie ostrożniejszym. Cytryna ma mocny cytrusowy smak, dlatego dodanie jej w zbyt dużej ilości może nadać rosołowi lekko cytrusowego posmaku i aromatu.

Rosół

Źródło: andreygonchar, Getty Images

Ocet wlej na końcu

Kolejna bardzo ważna zasada mówi, żeby ocet lub sok z cytryny wlać w momencie, gdy wszystkie inne składniki są już ugotowane. Kwaśne środowisko sprawia, że warzywa mogą się nie ugotować, co z kolei powoduje słabszy i gorszy smak zupy.

Co ciekawe, dodanie kwasu octowego wpływa także na większą ilość mięsnego smaku w wywarze. Dlatego dobrym pomysłem byłoby zamienienie octu na sok z cytryny, jeśli ktoś nie przepada za silnym mięsnym smakiem. Cytryna nie ma tak silnej mocy co ocet spirytusowy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: miejskielegendy.fandom.com; joemonster.org; pl.wikipedia.org

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł