Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Z rzodkiewek, ogórka i cebuli zrobisz najlepszą wiosenną surówkę. Pasuje do każdego obiadu
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.04.2024 19:00

Z rzodkiewek, ogórka i cebuli zrobisz najlepszą wiosenną surówkę. Pasuje do każdego obiadu

Surówka Heni Foks
fot. youtube.com/heniafoksprzepismamypl

Ta surówka to kwintesencja wiosny. Wystarczy drobno pokroić kilka warzyw, by wyczarować potężną wiosenną dawkę świeżości. Odpowiada za nią jedna z najważniejszych nowalijek – rzodkiewka.

Wiosenna surówka

Surówki wydają się niezwykle proste, takie zresztą są, ale prostota ma zawsze swoje drugie oblicze. Jest nim równowaga, finezja, proporcje. O ile w większości dużych kulinarnych wyzwań można machnąć ręką na niektóre szczegóły, w surówce z czterech składników nic się nie ukryje.

Dlatego przepisy takie jak ten to detale, które robią robotę. Ogórek, rzodkiewka, cebula – ale wszystkie muszą być dorodne, odpowiednio posiekane i doprowadzone do idealnej temperatury. Jeśli przygotujemy taką wiosenną sałatkę z zachowaniem pieczołowitości, efekt będzie niesamowity.

nowalijki na surówkę
fot. youtube.com/heniafoksprzepismamypl
Przekrój cebulę na pół i wbij w nią 2 widelce. Za ten patent ktoś powinien dostać medal

Sałatka z trzech warzyw

Podobny przepis na swoim kanale pokazuje Henia Foks. Stosuje ona pewien charakterystyczny trik – obiera ogórka tylko częściowo, zostawiając na nim cześć skóry. Dzięki temu plasterki nie są zbyt twarde, a jednocześnie mają więcej ogórkowego smaku.

Składniki

  • 1 długi ogórek
  • Pęczek rzodkiewki
  • 1 czerwona cebula
  • 1 mały pęczek koperku
  • Oliwa z oliwek
  • Sól, pieprz

Idealna surówka wiosenna

Przepis na tę sałatkę jest prosty. W misce mieszamy cieniutko pokrojonego w plasterki ogórka, niewiele grubsze plastry rzodkiewki i czerwoną cebulę w piórach tak cienkich, że niemal przezroczystych. Całość mieszamy z obfitą ilością posiekanego kopru, doprawiamy oliwą, solą i pieprzem.

Zasady, których należy przestrzegać, przygotowując taką surówkę, leżą jednak gdzie indziej. Po pierwsze – warzywa są dużo bardziej chrupiące, kiedy są zimne. Dlatego surówkę przechowujemy w lodówce i wyjmujemy z niej na krótko przed podaniem. 

Po drugie – należy używać wyłącznie oliwy najwyższej jakości, oleju słonecznikowego lub dobrego oleju rzepakowego. Również pieprz powinien być świeżo mielony – w młynku lub moździerzu.

Czy bez tego wszystkiego surówka wyjdzie? Owszem. Ale sezon na nowalijki zasługuje na oprawę idealną.

Sprawdź swoich sił w naszym niezwykle trudnym teście wiedzy o jajkach i wypróbuj przepis na mielone kotlety rybne.

pokrojone nowalijki
fot. youtube.com/heniafoksprzepismamypl