Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Żaden ketchup, czy przecier. Ta wersja pomidorów na zimę bije je na głowę
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 21.08.2024 17:23

Żaden ketchup, czy przecier. Ta wersja pomidorów na zimę bije je na głowę

kosz pomidorów
Fot. Canva/Dynamic Graphic Group

Pomidory, choć dostępne cały rok, grzechu warte są tylko latem. Są wtedy tanie i pełne smaku. Aby smak ten zachować, robimy przetwory – ale nie byle jakie. Oprócz domowego przecieru na pomidorową sięgnijmy także po ten.

Domowe suszone pomidory

Suszone pomidory rozgościły się na dobre w naszych kuchniach. Można kupić w słoikach zarówno te wysuszone pod śródziemnomorskim słońcem, jak i produkty krajowych marek. Nic jednak nie zastąpi własnych przetworów.

Do niewątpliwych atutów przygotowywania własnych wersji konserw należy ta, że dokładnie wiemy, co znajduje się w środku. Możemy więc użyć wysokiej jakości oleju słonecznikowego albo nawet oliwy. Przesiąknięta smakiem pomidorów, może ona dostać drugie życie – choćby w sałatkach.

suszone pomidory

Wśród turystów budzi lęk, a na Sardynii się nim zajadają. Trudno uwierzyć, co dodają do sera

Pomidory na zimę

Do przepisów takich jak ten stworzone są nowoczesne piekarniki z termoobiegiem i elektronicznym termostatem. Szczęśliwcy, którzy mają już taki sprzęt, przygotują domowe przetwory właściwie bez żadnego wysiłku. W wypadku starszych piekarników ustawienie odpowiedniej temperatury może być nieco trudniejsze. Ustawiamy po prostu moc na minimum, a jeśli termometr pokazuje więcej niż 80 stopni, uchylamy lekko drzwiczki.

Składniki

  • 2 kg podłużnych pomidorów
  • 1 łyżeczka soli
  • ¼ l oliwy lub dobrego oleju słonecznikowego
  • 80 ml octu balsamicznego
  • Kilka ząbków czosnku
  • 4-5 gałązek rozmarynu lub oregano

Przygotowanie suszonych pomidorów

Dojrzałe pomidory przekrawamy wzdłuż na pół i łyżką wyjmujemy gniazda nasienne. Układamy je na blasze niezbyt ciasno i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 60 stopni z termoobiegiem. Suszymy przez ok. 3-4 godziny, aż skórka na brzegach zacznie się marszczyć, ale pomidory nie będą zupełnie wyschnięte.

Czosnek kroimy w mniejsze kawałki i posypujemy solą. Ususzone pomidory przekładamy do garnka. Dodajemy czosnek i zioła. Zalewamy octem i mieszamy, by dostał sie w zakamarki.

Pomidory zalewamy olejem lub oliwą i podgrzewamy, aż będą gorące. Następnie przelewamy je do wyparzonych słoików. Te, zakręcone, odstawiamy do góry dnem. Kiedy wystygną, można pomidory odstawić do lodówki lub spiżarni.

Wypróbuj też przepisy na wołową potrawkę rendang i letnią pastę warzywną.

wysuszone pomidory