Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Żadne mleko i woda. Ciasto na pierogi jest najbardziej puszyste, gdy wlewam do niego ten składnik
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 27.05.2024 17:26

Żadne mleko i woda. Ciasto na pierogi jest najbardziej puszyste, gdy wlewam do niego ten składnik

pierogi gotowane
fot. Canva

Oto przepis na nietypowe, ale doskonałe ciasto na pierogi z jednym tradycyjnym dodatkiem Czy da się uprościć prostsze i udoskonalić doskonałe? Z tym przepisem chyba tak.

Ciasto na pierogi

Przed dobrym ciastem na pierogi stoi wiele wyzwań. Musi być nie tylko pyszne, lecz także przejść wiele wymagających prób. Samo faszerowanie sprawia, że ciasto musi być elastyczne, by być w stanie przyjąć łyżkę farszu i dobrze się skleić, a następnie nie rozpaść podczas gotowania.

Ciasto musi też być puszyste, co sprawi, że brzegi pierogów, czyli podwójna jego warstwa, nie będą uciążliwe w jedzeniu. Jednocześnie ma być delikatne, ale nie na tyle, by podczas gotowania pojawiły się dziury, przez które wypłynie farsz.

gotowane pierogi
fot. Canva
Najgorszy błąd przy mrożeniu koperku. Traci cenne właściwości

Ciasto z maślanką

Normalnie trikiem, by wydobyć z mąki te właściwości jest wrzątek. Zaparza on mąkę i aktywuje gluten, który nadaje ciastu sprężystości. Jednak maślanka – fermentowany produkt mleczny – radzi sobie z tym również świetnie. To zasługa białek i dodatku dwutlenku węgla, który powstaje w procesie fermentacji.

Zobacz też: sposób na łazienkę w stylu boho.

Składniki

  • 500 g mąki pszennej
  • 2 szklanki maślanki
  • ½ łyżeczki soli

Wyrabianie ciasta

Całym kłopotem – a i to niezbyt wielkim – w przygotowaniu takiego ciasta jest dobranie odpowiedniej ilości maślanki. Warto zacząć od ok. półtorej szklanki i w razie potrzeby dodawać, niż odwrotnie. Mąka występuje w różnych standardach i każda może wymagać osobnych proporcji.

Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy sól, a w środku kupki tworzymy zagłębienie. Wlewamy w nie maślankę i stopniowo nabierając mąki do wnętrza zagłębienia, zagniatamy ciasto. Jest gotowe, kiedy wyrobione będzie na gładką masę. Owijamy je wtedy folią spożywczą i odstawiamy na 15-20 minut, by nieco odpoczęło. Po tym czasie rozwałkowujemy, porcjujemy i faszerujemy jak zwykle.

Wypróbuj też przepisy na zapiekanego bakłażana i doskonałe ciasto bez pieczenia.

posklejane pierogi
fot. Canva