Żadne pierogi ruskie, jest 100 razy lepszy patent. Cały sekret tkwi w farszu
W stereotypowej polskiej kuchni pierogi dzielą się na te z mięsem, z kapustą i ruskie. A szkoda, bo ten niezwykły i doceniany na świecie polski produkt może mieć mnóstwo innych obliczy. Oto jedno z nich.
Pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem
Co najmniej od czasu, kiedy w niektórych regionach polski zaroiło się od turystów z Zachodu, pierogi w restauracjach przeżywają swój renesans. Specjalistyczne sieci ciągle poszerzają swoją ofertę, zarówno wymyślając nowinki, jak i wyciągając z lamusa stare pomysły.
Warto korzystać z takich inspiracji, a jedną z nich jest faszerowanie pierogów kaszą gryczaną. W tym przepisie łączymy ją z twarogiem, by stworzyć gładki i niezwykle przyjemny w smaku farsz. Takie pierogi są łatwe w przygotowaniu, a fakt, że nie zawierają mięsa, jest ich dodatkową zaletą.
Ponacinaj kiełbasę, zalej marynatą i upiecz. Ta wersja smakuje lepiej niż z grillaFarsz z kaszy i twarogu
Ciasto do pierogów przygotowujemy normalnie, czyli według ulubionego przepisu. Dla tych, którzy swojego jeszcze nie mają, podajemy tu prostą podstawową recepturę.
Składniki
- ½ kg mąki typu 450
- 50 g masła
- szklanka gorącej wody
- ½ łyżeczki soli
Składniki farszu
- 250 g kaszy gryczanej
- 250 g twarogu półtłustego
- 1 jajko
- 1 duża cebula
- Sól, pieprz
- Do podania: natka pietruszki, jeszcze jedna uduszona cebula
Pierogi faszerowane kaszą
Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodając ciepłe masło i sól. Stopniowo dodajemy gorącą wodę, zagniatając na jednolite ciasto. Kiedy będzie już gładkie, bez jakichkolwiek grudek, i nie kleiste, przykrywamy je ściereczką i odkładamy na pół godziny.
Kaszę gryczaną gotujemy do miękkości według wskazania na opakowaniu. W misce umieszczamy pokruszony twaróg i mieszamy z roztrzepanym jajkiem. Na oleju lub maśle klarowanym smażymy cebulę pokrojoną w kostkę. Kiedy będzie miękka, studzimy ją i dodajemy do farszu. Wszystko mieszamy z ugotowaną kaszą i przyprawiamy solą i pieprzem.
Ciasto partiami wałkujemy na cienkie placki, z których wykrawamy okrągłe kawałki. Na każdym z nich układamy po pół łyżki farszu i zaklejamy. Kiedy posklejamy wszystkie pierogi, w garnku zagotowujemy wodę, osalamy i gotujemy pierogi przez 2 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.
Wypróbuj też przepisy na ciasto jabłkowe inspirowane strudlem i gotowanego kalafiora.