Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zapomniane zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek. Dzisiaj prawie nikt ich nie stosuje
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 13.09.2022 12:49

Zapomniane zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek. Dzisiaj prawie nikt ich nie stosuje

Zapomniane zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek. Dzisiaj prawie nikt ich nie stosuje
canva/gbh007

Rosół jest już tradycyjnym daniem, które przygotowujemy głównie na niedzielny obiad, większe święta i uroczystości. Każdy ma własny przepis na aromatyczny wywar z mięsa i warzyw. Poznaj zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek. Najważniejsze zawsze było mięso i odpowiednie proporcje.

Sekretem doskonałego rosołu jest mięso, warzywa i przyprawy. To dzięki nim wywar ma pełny smak i wyraźny aromat. Rosół gotujmy zawsze z dwóch lub trzech rodzajów mięsa, wtedy będzie najsmaczniejszy. Staropolskie kucharki dodawały również wątróbkę i inne podroby, dzięki którym wywar był jeszcze smaczniejszy.

W rosole nie może zabraknąć również warzyw. Marchew, cebula, korzeń i natka pietruszki, seler, por to podstawowe jarzyny. Cebulę dodajmy do rosołu po wcześniejszym opaleniu nad ogniem. Jeśli mamy płytę indukcyjną, cebulę musimy przekroić i podsmażyć na suchej patelni. Staropolskie kucharki dodawały do rosołu również inne warzywa, aby wzmocnić aromat.

Zapomnijmy o doprawianiu rosołu kostkami rosołowymi, to sama sól i konserwanty. Kucharki doprawiały wywar tradycyjnie, solą i pieprzem. Dodawały również aromatyczne zioła świeże i suszone, dzięki którym rosół smakował rewelacyjnie.

Zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek

  • Odpowiednia ilość wody. Wodę do rosołu ciężko odmierzyć, ponieważ podczas gotowania znaczna część odparowuje. W kuchni staropolskiej zasada była więc następująca: na osobę wlewało się 1,5 l wody, dzięki czemu ugotowany rosół był wyraźny w smaku i bardzo aromatyczny.

  • Odpowiedni wybór i ilość mięsa. Staropolskie kucharki do rosołu dodawały kilka rodzajów mięs, dzięki którym wywar miał pełny smak. Oprósz kury, indyka i wołowiny, popularny był również rosół z dodatkiem cielęciny, kaczki i podrobów. Kucharki również przeliczały mięso na rosół, tzn. dawały 500 g mięsa na osobę.

  • Włoszczyzna. Do rosołu, oprócz klasycznych warzyw, dodawano również kapustę włoską, kalarepę lub kalafiora. Warzywa wrzucone do wywaru godzinę przed końcem gotowania dodawały aromatu.

Czym doprawić rosół? Zrezygnuj z kostki rosołowej

Rosół gotujemy z gałązką świeżego lubczyku, sporym pęczkiem natki pietruszki, zielem angielskim i liśćmi laurowymi. To te zioła nadają rewelacyjnego smaku i aromatu. Nie możemy zapomnieć również o soli i pieprzu,

O ile pieprz dodajemy wcześniej, tak rosół solimy dopiero chwilę przed podaniem. Sól zamyka pory w mięsie, dlatego jeśli dodamy przyprawę wcześniej, rosół nie będzie miał ani odpowiedniego smaku, ani koloru. Nie będzie również pięknie pachniał.

Z mięsa z rosołu przygotujesz pyszne krokiety. Podajmy je z barszczem czerwonym, a danie błyskawicznie zniknie z talerzy. Z warzyw natomiast zrobisz jarskie kotlety, będą idealne na obiad dla całej rodziny.

Rosół
canva/ma-k

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wiszniowka