Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zapomnij o wkładaniu jajek do wody. Świeżość ocenisz już w trakcie zakupów
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 15.03.2023 18:41

Zapomnij o wkładaniu jajek do wody. Świeżość ocenisz już w trakcie zakupów

jak rozpoznać czy jajka są świeże
canva/ChristiLaLiberte

Czy wiesz, jak rozpoznać, czy jajka są świeże? Już w trakcie zakupów możesz ocenić, czy jajka nadają się do jedzenia, czy lepiej ich nie kupować. Wystarczy, że spojrzysz na skorupkę i przeprowadzisz szybki test polegający na potrząśnięciu jajka.

Jajka przechowujmy na półce w lodówce lub w spiżarni

Jajka są bardzo uniwersalnym produktem spożywczym. Dodajemy je do ciast, mięsa na kotlety, panierkę do schabowych i wielu innych potraw. Przyrządzimy z nich również pyszne pasty kanapkowe, jajecznicę. Jak rozpoznać, czy jajka są świeże?

O teście z wodą słyszał już chyba każdy. To bardzo prosty i skuteczny sposób, jednak przeprowadzimy go dopiero w domu. A jak się nie rozczarować i rozpoznać, czy jajka są świeże już na etapie robienia zakupów? 

Kupując jajka w sklepie w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na datę ważności. A niezależnie czy nabywamy jajka oznakowane czy z bazaru, warto przyjrzeć się ich skorupce. 

Jajka powinniśmy przechowywać w temperaturze poniżej 20 stopni C, czyli np. w spiżarni lub w lodówce. W urządzeniu znajdźmy jednak miejsce na półce. Przechowywanie jajek na drzwiczkach lodówki naraża je na gwałtowne zmiany temperatur. Na drzwiach jest również o wiele cieplej, niż na półkach, więc jajka będą się szybciej psuć.

 

 

Pulpety w sosie pomidorowym. Ogiński nie wyobraża ich sobie bez 2 dodatków

Już podczas zakupów możesz ocenić świeżość jajek

Zawsze zwróć uwagę na datą ważności jajek, znajdującą się na każdym opakowaniu. Następnie, niezależnie od tego czy kupujesz jajka w sklepie czy na bazarze, oceń jaka jest skorupka. Musi być matowa, jednolita i bez żadnych przebarwień. Nie może być również uszkodzona i pęknięta.

Świeżość jajka sprawdzisz również przez potrząsanie. Weź jajko w dłoń i energicznie potrząsaj nim przy uchu. Jeśli będziesz słyszeć wyłącznie świst powietrza, oznacza to, że jajko jest świeże. Jeśli natomiast usłyszysz chlupanie w jajku, oznacza to, że nie jest już pierwszej świeżości i lepiej zrezygnować z jego zakupu. 

Jak sprawdzić świeżość jajek w domu?

Świeżość jajek sprawdzisz również w domu. Całe jajko włóż do szklanki wypełnionej wodą. Jeśli opadnie na dno, to jajko jest świeże. Stare jajko będzie unosić się na powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ im starsze jajko, tym więcej w nim powietrza.

Inny test - jajko rozbij na talerzyku. Świeże będzie miało białko, które trzyma się blisko żółtka i nie rozlewa się na boki. Stare białko rozleje się po talerzyku.

Poznaj świetny patent na jajecznicę. Dzięki jednej sztuczce będzie żółta i nie wysuszy się na patelni. Po czym poznać najlepsze awokado? Bosacka wyjaśnia.

jak rozpoznać czy jajka są świeże.jpg
canva/Nikada