Smakosze.pl

canva/ChristiLaLiberte

Zapomnij o wkładaniu jajek do wody. Świeżość ocenisz już w trakcie zakupów

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Magdalena Patacz

Czy wiesz, jak rozpoznać, czy jajka są świeże? Już w trakcie zakupów możesz ocenić, czy jajka nadają się do jedzenia, czy lepiej ich nie kupować. Wystarczy, że spojrzysz na skorupkę i przeprowadzisz szybki test polegający na potrząśnięciu jajka.

Jajka przechowujmy na półce w lodówce lub w spiżarni

Jajka są bardzo uniwersalnym produktem spożywczym. Dodajemy je do ciast, mięsa na kotlety, panierkę do schabowych i wielu innych potraw. Przyrządzimy z nich również pyszne pasty kanapkowe, jajecznicę. Jak rozpoznać, czy jajka są świeże?

O teście z wodą słyszał już chyba każdy. To bardzo prosty i skuteczny sposób, jednak przeprowadzimy go dopiero w domu. A jak się nie rozczarować i rozpoznać, czy jajka są świeże już na etapie robienia zakupów? 

Kupując jajka w sklepie w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na datę ważności. A niezależnie czy nabywamy jajka oznakowane czy z bazaru, warto przyjrzeć się ich skorupce. 

Jajka powinniśmy przechowywać w temperaturze poniżej 20 stopni C, czyli np. w spiżarni lub w lodówce. W urządzeniu znajdźmy jednak miejsce na półce. Przechowywanie jajek na drzwiczkach lodówki naraża je na gwałtowne zmiany temperatur. Na drzwiach jest również o wiele cieplej, niż na półkach, więc jajka będą się szybciej psuć.

 

 

pulpety w sosie pomidorowym

Pulpety w sosie pomidorowym. Ogiński nie wyobraża ich sobie bez 2 dodatków

CZYTAJ DALEJ

Już podczas zakupów możesz ocenić świeżość jajek

Zawsze zwróć uwagę na datą ważności jajek, znajdującą się na każdym opakowaniu. Następnie, niezależnie od tego czy kupujesz jajka w sklepie czy na bazarze, oceń jaka jest skorupka. Musi być matowa, jednolita i bez żadnych przebarwień. Nie może być również uszkodzona i pęknięta.

Świeżość jajka sprawdzisz również przez potrząsanie. Weź jajko w dłoń i energicznie potrząsaj nim przy uchu. Jeśli będziesz słyszeć wyłącznie świst powietrza, oznacza to, że jajko jest świeże. Jeśli natomiast usłyszysz chlupanie w jajku, oznacza to, że nie jest już pierwszej świeżości i lepiej zrezygnować z jego zakupu. 

Jak sprawdzić świeżość jajek w domu?

Świeżość jajek sprawdzisz również w domu. Całe jajko włóż do szklanki wypełnionej wodą. Jeśli opadnie na dno, to jajko jest świeże. Stare jajko będzie unosić się na powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ im starsze jajko, tym więcej w nim powietrza.

Inny test - jajko rozbij na talerzyku. Świeże będzie miało białko, które trzyma się blisko żółtka i nie rozlewa się na boki. Stare białko rozleje się po talerzyku.

Poznaj świetny patent na jajecznicę . Dzięki jednej sztuczce będzie żółta i nie wysuszy się na patelni. Po czym poznać najlepsze awokado? Bosacka wyjaśnia.

jak rozpoznać czy jajka są świeże.jpg
canva/Nikada

 

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone wyszły gorzkie? Niestety, prawdopodobnie popełniłeś ten błąd

CZYTAJ DALEJ
nieuregulowany paragon za jedzenie w restauracji

Zamówili jedzenie dla 5 osób i wyszli bez płacenia. Reakcja była natychmiastowa

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czym się różni żurek od białego barszczu? 1 detal jest najważniejszy
Czytaj więcej >

Porady

Czy trzeba solić warzywa na sałatkę jarzynową? Mało kto zna tę zasadę
Czytaj więcej >

Porady

Jak uratować mętny, nieapetyczny rosół? Prosty patent zadziała od razu
Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić kremowy sernik, który nigdy nie pęka? Kluczowy jest 1 detal
Czytaj więcej >

Porady

Wyszedł rzadki i zwarzony? Nie wylewaj, domowy majonez da się uratować
Czytaj więcej >

Porady

Najlepsi kucharze wlewają do żurku ocet. Powód nie mieści się w głowie
Czytaj więcej >
Magdalena Patacz

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]