Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zrób zanim zamarynujesz. Karkówka z grilla będzie miękka i soczysta
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 14.07.2024 11:23

Zrób zanim zamarynujesz. Karkówka z grilla będzie miękka i soczysta

grillowana karkówka
Fot. Shutter/mnimage

Sekret udanej karkówki z grilla nie tkwi w marynacie, choć ona też jest ważna. Dobrze jest jednak potraktować mięso wcześniej jeszcze innymi specyfikami, które nadadzą mu miękkość. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu karkówka będzie dosłownie rozpływać się w ustach.

Przygotowanie mięsa do grillowania

Niektórzy twierdzą, że grillowanie jest sztuką. Nie trzeba oczywiście podzielać tego górnolotnego twierdzenia. Na jedno trzeba się jednak zgodzić: choć niedzielny obiad z grilla jest rzeczą lekką i przyjemną, pułapki na beztroskich kucharzy czekają i tak. Jak ich uniknąć?

Oczywiście największą z takich pułapek jest beztroska, która prowadzi do serwowania twardych, przepieczonych i suchych mięs. By jej uniknąć, trzeba zwracać uwagę nie tylko na czas pieczenia, ale i na odpowiednie przygotowanie mięsa. Zanim więc zanurzymy je w smakowitej marynacie, poświęćmy dodatkową chwilę na jego przygotowanie.

karkówka na grillu

Latem zawsze robię taki sernik na zimno. Nie uwierzysz, co jest głównym składnikiem Zacznie się jutro z samego rana. Biedronka rozda cukier za darmo

Zanurz mięso w kwaśnych płynach

Nie każda tradycyjnie rozumiana marynata zawiera dostateczną ilość kwasu, by zmiękczyć mięso. Sięgamy więc najpierw po kwaśne produkty. Zadziałają one zmiękczająco na tkanki mięsa, rozpuszczając zawarte w nim białka. Brutalnie można porównać ten proces do trawienia – lekko, w mikroskopowej skali, rozpuszczone mięso staje się po prostu bardziej miękkie.

Źródłem takich kwasów w kuchni najczęściej są ocet, sok z cytryny, a także inne soki owoców, pomidory, maślanka czy wino. Karkówkę marynujemy więc dosłownie przez kilkanaście minut w łyżce octu winnego i łyżce soku z cytryny. Ważne też, by mięso przy okazji posolić. W procesie zwanym osmozą sól wyciąga z mięsa wilgoć, która następnie wchłaniana jest, ale już razem z marynatą. Dzięki temu kwasy łatwiej przenikają do wnętrza i czynią tam swoją powinność.

Domowa marynata do karkówki

Takie dodatkowe zmiękczanie mięsa trwa kilkanaście minut, starczy więc jeszcze czasu by na dłużej zamknąć je w marynacie właściwej – tej, która nada smak naszej potrawie. Tu skala możliwości jest nieskończona. Podajemy więc tylko przykład przepisu na prostą marynatę, w której – po zmiękczeniu kwasami – zanurzyć. W takiej paście może ono poleżeć nawet kilka godzin w oczekiwaniu na rozgrzanie grilla.

Składniki

  • 30 ml ketchupu
  • 30 ml musztardy
  • 60 ml oliwy
  • 1 łyżeczka czosnku granulowanego
  • 2 starte ząbki czosnku
  • Po 1 łyżeczce soli i pieprzu
  • Do smaku suszonego majeranku, rozmarynu i tymianku
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki

Marynatę mieszamy i dokładnie smarujemy nią mięso, a następnie w misce przykrywamy folią i odstawiamy w chłodne miejsce. Przed wrzuceniem na ruszt mięso należy doprowadzić do temperatury pokojowej, bo szok termiczny grillowania schłodzonego produktu dodatkowo je utwardzi.

Wypróbuj też przepis na karkówkę pieczoną w słoiku i poznaj najlepszy sok do picia w upały.

marynowanie mięsa