Smakosze.pl
sałatka jarzynowa

Canva / nedomacki

1 błąd i sałatka jarzynowa będzie niesmaczna. Koniecznie go unikaj, a potrawa zyska też na wyglądzie

18 Listopada 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Sezon na sałatkę jarzynową zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce ta popularna potrawa z warzyw zawojuje świąteczne stoły. Jeśli chcesz, aby Twoja sałatka zyskała liczne grono wielbicieli, nie krój jej zbyt drobno. Ten błąd może zniszczyć cały końcowy efekt.

Sałatka jarzynowa składa się w głównej mierze z ugotowanych warzyw. Do tego dochodzą jajka, kiszone ogórki i groszek konserwowy. Tajemnica udanej sałatki tkwi w odpowiednim pokrojeniu wszystkich składników. Warto pochylić się nad tą na pozór banalną kwestią.

chleb pełen ziaren

Przepis na miękki chleb pełen ziaren. Nie musisz czekać, aż wyrośnie. Na śniadanie będzie jak znalazł

CZYTAJ DALEJ

Jak należy kroić składniki do sałatki jarzynowej?

Jedną z tajemnic udanej sałatki jarzynowej jest jest struktura. W potrawie tej łączymy składniki o różnej konsystencji i miękkości. Ważne jest w związku z tym przygotowanie ich w taki sposób, aby tworzyły spójną całość.

Ugotowane warzywa będą w sałatce zachowywać się zupełnie inaczej, niż dość twardy i chrupki ogórek kiszony. W żadnym wypadku nie należy wszystkich produktów na sałatkę kroić "na jedno kopyto".

Ugotowane warzywa oraz jajko powinny być pokrojone w dość dużą kostkę. Przyjmuje się, że taka o boku mniej więcej 3/4 cm jest wielkością optymalną. Gotowane ziemniaki można pokroić nawet odrobinę grubiej. Dzięki temu nie rozpadną się podczas mieszania.

Jedynym składnikiem, który można pokroić drobniej, jest kiszony ogórek. Jego struktura sprawia, że nie ulegnie zbytniemu zgnieceniu. Przez drobne krojenie możemy również nieco zrównoważyć smak ogórków, jeśli są one wyjątkowo kwaśne.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas przygotowania sałatki jarzynowej?

Nie mniej ważne, niż sposób krojenia, są odpowiednie proporcje poszczególnych składników. Ich zrównoważenie zapewni sałatce pożądany balans między poszczególnymi smakami. Nuty kwaśnie i słodkie powinny idealnie się uzupełniać.

Dobrym sposobem na odmierzenie poszczególnych składników sałatki jest objętość. Zacznij przygotowanie sałatki od dodania tej samej miary wszystkich produktów. Jeśli któregoś smaku jest zbyt mało, łatwo wtedy kontrolować jego stopniowe uzupełnianie.

Sos w sałatce jarzynowej wieńczy całość. Pamiętaj, aby majonez nie zdominował pozostałych składników. Powinno go być jedynie tyle, aby poszczególne kawałki były nim równomiernie oblepione. Warzywa absolutnie nie powinny pływać w majonezie.

Spróbuj sprawdzonej receptury na sałatkę bez dodatku majonezu. Magda Gessler ma własny sposób na popularną potrawę.

Canva / bozhdb

Canva / bozhdb

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Aleksandra ProchAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

jajko na twardo

Porady

Jajko na twardo możesz ugotować bez wody. Ten trick stał się światowym fenomenem

Czytaj więcej >
boczek

Porady

Babcia Stasia zawsze gotuje boczek w łupinach cebuli. Wychodzi idealnie miękki i soczysty

Czytaj więcej >
Okrasa do pierogów jest ważna

Porady

Jest równie ważna jak ciasto i farsz. 4 najlepsze okrasy do pierogów

Czytaj więcej >
Rosół gotujemy bez przykrycia

Porady

Dlaczego najlepsi kucharze gotują rosół bez przykrycia? Powód jest arcyważny

Czytaj więcej >
Katarzyna Bosacka, warzywa

Porady

Oj dostało się Bosackiej. A radziła tylko w sprawie zakupów i oszczędzania

Czytaj więcej >
Filiżanka kawy z solą

Porady

Nie mleko, nie cukier. Jest zdecydowanie lepszy sposób na goryczkę w kawie

Czytaj więcej >