Babcia Jadzia zawsze miesza mleko z 1 produktem. Dzięki temu jej racuchy są cudownie delikatne
Zapraszamy na zapoznanie się z pysznym i prostym przepisem na racuchy drożdżowe jak u babci. Racuchy z dodatkiem drożdży są niezwykle puszyste. Babcia Jadzia ma patent, dzięki któremu wychodzą bosko mięciutkie. Miesza ona mleko z maślanką. Jeśli dołożymy do racuchów nieco śliwek węgierek, mamy przepis na idealną słodką przekąskę.
Racuchy drożdżowe jak u babci to tradycyjny przepis na te placuszki. Delikatne, świeżo usmażone racuchy wprost rozpływają się w ustach. Równie dobrze smakują na zimno, jednak gwarantujemy, że znikną z talerzy, zanim zdążą wystygnąć.
Przepis na pyszne racuchy drożdżowe jak u babci
Składniki:
1,5 szklanki mąki pszennej
1 żółtko jajka
1 szklanka maślanki
2 łyżki cukru
szczypta soli
8-10 śliwek węgierek
Składniki na zaczyn drożdżowy:
10 g świeżych drożdży
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka cukru
2-3 łyżki ciepłego mleka
Jak przygotować racuchy drożdżowe jak u babci
W osobnym naczyniu przygotuj zaczyn drożdżowy. Połącz drożdże, ciepłe mleko, łyżkę mąki oraz łyżeczkę cukru. Odstaw na 10-15 minut w ciepłe miejsce. Zaczyn na racuchy drożdżowe jak u babci powinien nieco napuchnąć i zrobić się puszysty.
Śliwki węgierki umyj i poprzekrawaj na połówki. Z każdej połówki usuń pestkę. Następnie każdy kawałek śliwki podziel jeszcze na 2-3 części, zależnie od preferowanej ich wielkości w placuszkach.
Do wyrośniętego zaczynu dodawaj stopniowo pozostałe składniki na ciasto. Zaczyn wymieszaj dokładnie z mąką, żółtkiem jajka, cukrem, szczyptą soli i mąką. Wyrób ciasto ręcznie lub mikserem za pomocą haków. Naczynie z gotowym ciastem na racuchy drożdżowe jak u babci odstaw pod przykryciem na ok. 30-40 minut.
Do wyrośniętego ciasta dodaj pokrojone w kawałki śliwki. Ciasto z dodatkiem owoców ponownie wyrób. Z masy na racuchy drożdżowe jak u babci, formuj ręcznie placuszki do smażenia.
Racuchy smaż na rozgrzanej łyżce oleju. Dostosuj moc palnika tak, żeby racuchy były rumiane na wierzchu i dobrze dopieczone w środku. Gotowe placki odsączaj za pomocą ręcznika papierowego i podawaj oprószone cukrem pudrem. Poznaj przepis na wyjątkowe racuchy bieszczadzkie. Racuchy z powodzeniem usmażysz także bez dodatku drożdży.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Babcia Stasia dodaje do wątróbki jesienne frykasy. Zawsze pamięta o 1 ważnej zasadzie, jest kluczowa
Jak szybko obrać ziemniaki? Mamy niezawodny sposób. Nie potrzebujesz nawet noża